Iğdır Valiliğinden Ağrı Dağındaki Yangın İle İlgili Açıklama Iğdır Valiliği, geçtiğimiz günlerde Ağrı Dağında çıkan yangın ile ilgili yeni b...           • Boşanmak İsteyen 8 Çocuk Annesi Eşini Bıçaklayarak Öldürdü Evden uzaklaştırma cezası alan koca dehşet saçtı. Tır şoförü M. Çağraş, bo...           • Iğdır İl Müftüsü Mustafa Tekin'den Muharrem Ve Aşura Mesajı Muharrem ayı, İslam’da savaş yapılması haram olan dört hicri aylardan biri ve iç...           • Iğdır İl Müftülüğünden İmam Hatiplilere Ziyaret... 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlamasıyla Iğdır genelinde tüm okullarda olduğ...           • Rektör Alma’nın Gaziler Günü Mesajı Şanlı tarihimiz bizlere gurur veren eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Türk Milleti olara...           • Unutmamayı Unutma! Sabah işe geç kalmış, panik halinde bir an önce hazırlanıp evden çıkmaya &ccedi...           • 19 Eylül Gaziler Günü Münasebetiyle Anma Programı Düzenlendi 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Iğdır Belediye Meydanında anma programı d&...           • Gazeteci Murat Kazan'ı Kaybettik Iğdır'da gazetecilik yapan foto muhabiri Murat Kazan, Arkadaşımız ve meslektaşımız geçirdiğ...           • Pak Gıda Kesimhanesinin Açılışı Yapıldı 75 adet büyükbaş ve 160 adet küçükbaş günlük kapasiteli Pak G...           • Iğdır’da 49500 Öğrenci Ders Başı Yaptı 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilk ders zilini Vali Enver Ünlü çaldı. 4...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 964146
Aktif: 11
Bugün: 142
Dün: 1688
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1236 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2225 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1778 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2380 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1795 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2671 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
841 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1495 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
611 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1162 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
823 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
685 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2637 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
1976 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1451 İzlenme, 0 Yorum

Milletvekili Dediğin..! - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Milletvekili Dediğin..!

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 18 / 06 / 2018 |  Yazı Okunma: 329


Batı dillerinde politika, çok ahlaklılık ( Poli-etik) anlamına gelir. Karşılığı olan, bizdeki siyaset, At bakımı(seyislik), idam ( Meydan-ı siyaset, idamın infaz edildiği yer) memleket idaresi gibi anlamlara gelmektedir.

Eski çağlarda siyasetçiye rastlanmaz, profesyonel siyasetçi burjuva toplumu ile birlikte ortaya çıkmıştır. Bu siyasetçilerin görevi, halktan çok, kapitalistlere ve onların koruyucusu olan devlete hizmettir.

 Milletvekili demek, demokratik ülkelerde genel seçimler ile seçilerek parlamentoda halkı temsil hakkı kazanan kişidir.  Türkiye Büyük Millet Meclisini oluşturan milletvekillerinin anayasaya göre görevleri şunlardır.

*Kanun yapmak, değiştirmek ve kaldırmaktır, *Bakanları ve Bakan Kurulunu denetlemektir, * Kanunlar çerçevesi içinde belli konularda Bakanlar Kurulu'na kararname yetkisi vermektir, * Para basılmasına karar vermektir, * Savaş ilan etmeye karar vermektir, *Kesin hesap ve bütçe kanun tasarılarını görüşüp kabul etmektir, * Uluslararası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmaktır, * Anayasamızın on dördüncü maddesindeki fiiller haricindeki suçlardan dolayı mahkûm olmuşlar hakkında özel ve genel af ilanına karar vermektir, *  *Anayasamızdaki diğer maddelerinde öngörülen salahiyetleri kullanmak ve görevleri yerine getirmektir,  

 Diğer yandan Milletvekilleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil ederler

ABD de 100 senatör ve 435 Temsilciler Meclisi üyesi bulunmaktadır.Bunlarla kongre oluşmaktadır.Bu temsilcilerin maaşı 14.500 dolar kadardır.

Avrupa ülkelerinde ,Milletvekillerin maaşı 4000-5000 dolar kadardır.Bu maaş ,bu ülkelerdeki asgari ücretin 3-4 katıdır.

Avrupa’da  milletvekili emeklilik yaşı, ülkelere göre 60-65 yaştır.bazı ülkelerde ise memur emekli yaşı ile aynıdır.

Avrupa’da milletvekili maaşı , milli gelire oranı % 10 civarıdır.

Bir karşılaştırma yaparsak, ülkemizde Milletvekili maaşı 8000 dolardır. Milli gelire oranı % 80 dır. Bu maaş asgari ücretin 20 katıdır. Bizde milletvekili iki (2) yılda emekli olmaktadır ve 8500 lira maaş almaktalar.

Nüfus oranına göre, Türkiye’de hem milletvekili sayısı çok fazla hem de milli gelire göre maaş çok fazladır.En basiti, Norveç’te milli gelir 98 000 dolar,bizde ise 9000 dolar ,ama bizim beylerin maaşı daha fazla.Tabi en son kıyak da AKP’nin  oyları ile kabul edilmiştir.

Seçilenler,yasama görevini yaparken ve çeşitli komisyonlarda görev alırken ,gerekli liyakat ve yeterliliği gösteriyorlar mı acaba ? Halk kitlelerinin siyasi zekasına ve tercihlerine baktığımızda ,seçilen milletvekillerinin de seviyeleri  anlaşılmış oluyor.

Vatandaşın Milletvekillerinden beklentileri;

Milletvekili adayı olan kişiler seçim sürecinde seçmenine çeşitli konularda vaatlerde bulunurlar. Seçmenler verdikleri sözleri seçildikten sonra tutmalarını beklerler. Bu nedenle tutulmayacak sözler verilmemelidir.

Milletvekilleri görevde bulundukları süre içerisinde her yasama dönemi sonlarında iletişim araçları yoluyla topluma mal beyanında bulunmalıdırlar.

Milletvekillerinin söylemleri, yaşam biçimleri ve davranışları birbirine uyumlu olmalıdır.

Topluma örnek olmalıdırlar.

Milletvekili olacak kişi, toplumun ve ülkenin sorunları hakkında bilgi sahibi olmalı ve  bir uzmanlık alanı olmalıdır.

Milletvekilleri görev süreleri içerisinde temsil ettikleri halkın  çıkarlarına aykırı davranışlardan bulunmamalı,kişisel çıkar peşinde koşmamalı.

Milletvekili  ,çıkar guruplarının etkisinde kalmamalı,eğer kamuda atamalarla ilgileniyorsa,taraf tutmamalı liyakat ve hizmet anlayışı esas alınmalıdır.

Milletvekilleri , vatandaşlarına karşı açık ve şeffaf olmalıdırlar. yapılan iş ve işlemler hakkında ,vatandaşları doğru ve dürüst bir şekilde bilgilendirmeliler. Her konuda demokratik kuralarla uygun hareket etmelidirler.

Milletvekilleri görevleri sırasında kamu hizmetlerinde görevli bürokrat ve memurlara herhangi bir şekilde telkinlerde bulunmamalı ve baskı yapmamalıdır.

 TBMM’de kararlarını verirken hür iradeleri ile hareket etmeliler.

Genel Başkanlarının veya parti gruplarının istekleri ve dayatmaları  olsa dahi, yanlış buldukları konulardaki kararlara evet dememelidirler.

Lider Sultasına Karşı Korkmadan Fikirlerini Açıklayabilmeli ve gerektiğinde istifa edebilme cesaretini göstermelidirler.

Parti başkanları için,cici çocuklar olmasınlar.

Seçildikten sonra meclis çatısı altında yaptıkları yemine sadakat göstermelidirler.

Tabi bu hususlar parlamenter sistemde bir şey ifade eder.Şu anda parlamentoda, Milletvekilleri de işlevsizdir.Yarın bakanlar kurulu dışarıdan atandığında  vekillerin hiç bir etkinliği olmayacaktır.Denetim görevini yapamayacak,çünkü bakanlar  ve bürokrasiye söz geçiremeyecektir. Vekil bakan dahi olamaz, olsa bile vekilliği düşer.

Milletvekillerinin yasama ve yürütmede de bir etkinlikleri olmayacaktır. TBMM’nin  seviyesi düşmüş ve meclis zaten By-pass edilmiştir.

Vekilliğin bir cazibesi kalmadı. Sadece maaş ve koltuk sahibi olunur.Maaş, koltuk ve televizyonlarda boy göstermek için Milletvekili olunmamalı.Vekil halkın ve gençlerin gerisine düşmemelidir.Bilimle,teknoloji ile yakından  ilgilenmeliler.Projelere,araştırmalara öncülük etmeliler,teşvik etmeliler. Aksi taktirde bu bozuk eğitim sistemi ile  ülkemiz bu karanlık ortamdan çıkamayacaktır.

En önemli görevi olan bütçe  yapma yetkisi de kalmayacaktır. Doğrusu bu durumda  Milletvekillerinin o mecliste oturmalarına bir anlam veremiyorum. Milletvekili hele muhalefetin görevi, mecliste ve televizyon ekranlarında horoz dövüşü ve kısır tartışmalar olmamalıdır.En iyi muhalefet halkın içinde olmaktır. Çünkü,"Halkımın uykusu derindir,uyandırmak zor"
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi