Milletvekili Eksik: Kimse Heveslenmesin Iğdır Belediyesi HDP'nindir Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır 2. Olağanüstü İl Kongresi bugün yapıldı. I...           • Ak Parti İstanbul Milletvekillinden İl Özel İdaresine Ziyaret Ak Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, kırsalda yapılan çalışmalar hakkında bilgi alış...           • Milletvekili Eksik, Ticaret Bakanına Iğdır'daki Sınır Kapılarını Sordu Sınır ticareti, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinin gelişmesi için ö...           • Türkiye Barolar Birliği Başkanı: Yargı Baskı Aracına Dönüştürülmemeli Aralarında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ...           • Çocuğunuz Gözlük Takmak İstemiyor Mu? Sağlıklı bir göze ve görme yetisine sahip olmak, yaşam boyu önem taşıyor. Kü&c...           • Abbas Deniz Ak Partiden Aday Adaylığı İçin Başvuru Yaptı Iğdır merkeze bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanlığına talip olan Abbas Deniz, Ak Parti Melekli...           • Iğdır Belediyesinden Alt Yapı Takımı Olan Kulüplere Malzeme Desteği Iğdır Belediyesi Iğdır’da aktif şekilde faaliyet gösteren 8 futbol takımının alt yapı e...           • Iğdır Diyanet-Sen Başkanı İdris Armağan: Diyanetine, Ülkene Sahip Çık! Iğdır Diyanet-Sen Başkanı İdris Armağan, Diyanet işleri Başkanına yapılan eleştirilere karşı yazıl...           • Aşçılık Programı Öğrencileri Uygulamalı Eğitimlerine Başladı Iğdır Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Iğdır Meslek Yüksekokulu’na bağlı ...           • Op.Dr.Işık:Cinsel Mutluluk Ve Cinsel Sağlık İçin Dumansız Yatak Odası Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, çok sigara içen erkeklerde sert...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 996684
Aktif: 40
Bugün: 1130
Dün: 1905
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1397 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2397 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1913 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2532 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1878 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2830 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
966 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1693 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
714 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1271 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
943 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
795 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2750 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2140 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1571 İzlenme, 0 Yorum

Farklı Bir Bakış Açısı İle İslam-4 - Av. Haydar MIZRAK

Farklı Bir Bakış Açısı İle İslam-4

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 24 / 04 / 2018 |  Yazı Okunma: 637


2.Kırılma Noktası 624. Yılı Ve Sonrası Medine Dönemi

( Muhalif Yahudilere Suikast )

5:51 - Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o onlardan olur. Şüphesiz Allah, zalim kavmi doğru yola iletmez.

5:64 - Yahudiler, "Allah'ın eli çok sıkıdır" dediler. Söyledikleri söz sebebiyle onların elleri bağlansın ve lanete uğrasınlar!

                        Bedir savaşından sonra güçlenen Muhammed kendisi aleyhine şiirler yazan bir çok Yahudi şairin suikast sonucu öldürülmesi emrini verdi.Bu suikastları yapacak suikastçıları görevlendirdi.Şiir o dönem Arap ve Yahudi kültürünün bir parçası idi.Yazı kültürü yok denecek kadar az olduğu için sözlü edebiyat, özellikle şiir çok yaygındı. Kişiler, olaylar, savaşlar gibi Arap toplumunun önemli vakıaları şiirle anlatılırdı. Araplar, eleştirileri/hicivleri de şiirle yaparlardı. Medine civarında yaşayan Yahudilerinde şiire büyük bir önem verirlerdi..Medine civarında tanınmış önemli bir çok Yahudi şair vardı.Muhammed'e Bedir savaşı ile otoritesini güçlendirince '' Medine Sözleşmesi'' ile Yahudilerle yaptığı anlaşmasını bozmanın yollarını ararken, kendisi aleyhine şiir yazan şairlerin suikastle öldürülmesinin talimatını vererek bir taraftan Yahudilerin tepkilerini ve bu suikastların Yahudiler üzerinde bırakacağı korkunun etkilerini öğrenmek istemiştir.Bu suikastlar sonucunda Esma Bintu Mervan ( 3 mart 624), Ebu Afak 4 Nisan 624), Kaab Bin Eşref, 624), İbni Sunayye-624 yılı), Ebu Rafi (Tüccar-627 yılı), Yüseyir İbn Rizam gibi Yahudiler ile Halid Bin Sufyan muhalifler öldürülerek Medine Sözleşmesi tek taraflı olarak Yahudiler aleyhine, Muhammed tarafından fesh edilmiştir.Bu karar, Arap yarım adasındaki Yahudilerin sonlarının başlangıcı diye tabir edilecek dönemi başlatmıştır.

                                   Muhammed Bedir savaşından sonra, Beni Kaynuka kabilesi Yahudileri ile savaşıldı ve bu savaşta beni Kaynuka Yahudileri mallarını ganimet olarak Muhammed ve taraftarlarına bırakmak kaydı ile Medine'den Hayber Kalesine sürgüne gönderildiler. Bunlara ait hurmalıklar, hayvanlar ve diğer mallar Muhammed taraftarlarına ganimet olarak kalmıştır.

                                   625 yılında Medine'de bulunan 2. büyük Yahudi kabilesi olan Beni Nadir Yahudileri, bir takım entrikalar bahane edilerek kuşatma altına alınmışlar,bu kuşatma neticesinde Beni Nadir Yahudileri de hurmalıkları,kaleleri,evleri ve diğer değerli mallarını ganimet olarak bırakmaları karşılığında Heyber Kalesine sürgün edilmişlerdir.Ganimet mallarının beşte biri Muhammed'e beşte dördü ise savaşa katılanlar ile Muhammed müttefiklerine dağıtılmıştır.Beni Nadir ve Beni Kaynuka Yahudilerinin kuşatılması ve akabinde mallarını bırakarak sürgünü kabul etmeleri bir başka dönüm noktası oluşturmuş ve savaşta elde edilen ganimetlerin beşte dördünün savaşa katılan ve Muhammed müttefiklerine dağıtılması üzerine Medine civarındaki Arap kabileleri ve bedeviler Muhammed'e katılım yapmaya başlamışlardır.Habeşistan’da  sürgüne kalan Muhacirlerde Habeşistan'ı bırakıp Medine’ye doğru yol almaya başlamışlardır.Nede olsa ganimet günleri başlamıştır.Araplarda ganimet kültürü İslam öncesi  dönemde  de vardı.Daha önceleri münferiden yapılan ganimet saldırıları yeni bir boyıt kazanmış ve ilk kez organize olan gruplar, bu organizasyon sayesinde büyük ganimetlere ulaşabiliyorlardı.

                        Bedir savaşından sonra Uhut savaşı yaşanmıştır. Bu savaşta Muhammed ve taraftarları yenilmiş ve Muhammed ağır yaralanmıştır.

                        627 yılında yapılan hendek savaşı ki buna savaş denmesi pek olanaklı görünmüyor.Çünkü iki tarafın bu savaşı zaman zaman karşılıklı olarak Hendeğin diğer tarafına ok atma girişimlerini ötesine geçememiştir. Mekkeliler karşılıklı bu ok atma seranatlarının bir sonuç getirmeyeceğini anlayınca ve çöl akşamlarının keskin soğuklarının artması üzerine Mekke'ye geri dönmüşlerdir.

                        Mekkelilerin geri dönmesini ile Muhammed, ordusunu Medine civarında kalan son yahudi kabilesi olan Beni Kureyza kabilesi üzerine sürmüştür. Uzun bir kuşatmanın sonucunda Beni Kurayza Yahudileri kendilerinin de Beni Nadir ve Beni Kaynuka yahudileri gibi sürgün edilecekleri inancıyla teslim olmuşlardır.Bu teslimiyette, Beni Kureyza'lılar bir katliama uğrayacaklarını hiç tahmin etmiyorlardı. Teslim olan Beni Kureyzalılar ile ilgili alınan karar gereği Yahudi kadın ve çocuklar ganimet olarak cariye ve köle yapılmış erkeklerin tamamının kafalarının kesilmesi suretiyle öldürülmelerine karar verilmiştir.Çocukların cinsel organları kontrol edilerek organlarının etrafında tüy bulunanlar büyük kategorisine alınarak öldürülmüşlerdir.Bunların kafa kesme işlemlerinin 2 gün sürdüğü İslam kaynaklarında olağan bir olaymış gibi anlatılır.

                        Radikal İslamcıların kafa keserek adam öldürme ayinlerindeki referans noktası Beni Kureyza'lıların öldürülme şekline dayanmaktadır. Radikaller esirlerin kafa kesmek suretiyle öldürülmesini sünnet olarak kabul ederler. Nede olsa kainatın efendisi de bu şekilde esirlerin öldürülmesi emrini vermişti.Ganimet miktarı artıkça Muhammed'e katılım artmıştır.Katılım artıkça elde edilen ganimet artmıştır.

Ganimetin paylaşımı konusunda bazı anlaşmazlıklar yeni ganimet ayetleri ile halledilmiştir.

8. surede Şunu da biliniz ki, ganimet olarak aldığınız her hangi bir şeyden beşte biri mutlaka Allah içindir.

8. sure 69. Ayetinde Artık elde ettiğiniz ganimetten helâl ve hoş olarak yiyin ve Allah'a karşı gelmekten sakının.

48.sure 19 ayetinde Allah onları elde edecekleri birçok ganimetlerle de mükâfatlandırdı

59. sure 7 ayetinde Allah'ın o kent halkından, Resulüne verdiği ganimetler, Allah'a, Resul'e, ona akrabalığı bulunanlara, yetimlere, yoksullara, yolcuya aittir. Ta ki içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir şey olmasın. Peygamber size ne verdiyse onu alın

60.sure 11 ayetinde Eğer eşlerinizden biri, sizden kâfirlere kaçar da siz de savaşta galip durumda olursanız, eşleri gitmiş olanlara ganimetten, harcadıkları kadar verin.

                        Medineli bedevi kabileler kendilerine az pay verilip, Mekkeli muhacirlerin fazla pay verilmesine itirazlar edilince bedevilerin asıl paylarının cennette verileceğine, muhacirlere yardımın kutsiyetini öven ayet ve hadisler bu dönemlerin koşullarında evrenin kanunları haline getirilmiştir.

                        Medine ve civarındaki 3 büyük Yahudi kabilesinin mallarına el konulması ile Muhammed taraftarlarının yokluk dönemlerinin son bulmasına ve sermaye birikimi dönemine yol açmıştır. Zenginlik artıkça ( Ganimet ) organizasyona katılım artmış, organizasyona katılım artıkça ganimet artmaya başlamıştır.

                        Medine ve civarındaki Yahudilerin işleri bitirilince bu kez gözler Medine'den 100 Km uzaklıkta olan Hayber Yahudilerine çevrilmiştir. Beni Nadir ve beni Kaynuka Yahudilerinin bir bölümü Hayber'e sürülmüşlerdi. Muhammed’in ordusu Haybere 629 yılında hareket etmiştir.Hayber kalesi kuşatılmış ve günü birlik yapılan savaşlar neticesinde nihayetinde Hayber kalesi ele geçirilmiştir.Bu savaşta Hayber'in yerli yahudileri ile daha önce Medine'den mallarına el konularak sürgün edilen Beni Nadir ve Beni Kaynuka yahudilerinin erkekleri öldürülmüş,kadınlar ve çocuklar cariye/ köle olarak alınmıştır.Hayber'deki yahudi hurmalıkları,arazileri,hayvanları,mücevherleri,ve diğer mallara ganimet olarak el konulmuştur.Kadınlar ve çocuklar Muhammed taraftarları arasında ganimet malı olarak paylaşılmıştır.

                        Bu savaşta Hayber Kalesini liderinin kızı olan 18 yaşındaki Safiye ganimet paylaşımında Dihyetül Kelbi isimli Muhammed'in önemli bir adamına düşmüştür.( Cebrail'in zaman zaman Dıhyetül Kelbi görünümünde Muhammed’e geldiği ve ayet tebliğ ettiği İslam kaynaklarında anlatılır).Safiye, asil bir aileden ve kale liderinin kızı olduğu anlaşılınca Muhammed,Safiye'yi Dihyetül Kelbi'den geri alarak kendine eş yapmıştır. Dıhye'yenin Cebrail olarak muhammede vahiy getirmesi bile Safiye'yi elinde tutmasını sağlayamamıştır. Dıhye'ye başka bir savaş ganimeti kadın verilmiştir. Bu savaşta sağ yakalanan Safiye'nin babası, kocası ve kardeşine Hayber mücevherlerini yerini söylettirmek için yoğun işkenceye maruz bırakılmışlar, akabinde kafaları kesilmiştir. Muhammed, Safiye'nin eşi ve babasının öldürüldüğü gün Safiye'yi kendine eş yapmış ve geceyi Safiye'nin korku dolu bakışları arasında birlikte geçirmişlerdir.

Fedek Arazilerinin Muhammed’e Ganimet Kalması

                        Hayber yakınlarında bulunan ve hurma bahçeleri ile ünlü Fedek bölgesi Yahudileri akıbetlerini, diğer Yahudi kabileleri gibi olacağını gördüklerinden ve Muhammed’in asıl amacının ganimet olduğunu iyi analiz ettiklerinden, Muhammed onlara savaş açmadan önce Muhammed'e bir elçi göndererek Fedek'teki tüm hurma bahçeleri üzerindeki haklardan feragat ettiklerini, bu mallara savaş yapmadan el konulabileceğini ve bunun karşılığında canlarının affedilmesini talep etmişlerdir. Muhammed bu talebi kabul etmiştir ve Fedek hurmalıklarına el konulmuştur

                        Fedek Yahudilerinin analizleri doğru çıkmıştır. Muhammed mallarını gönül rızası ile veren fedek yahudilerini öldürmemiştir.Muhammed’in amacı ganimettir. Fedek arazileri çok değerli ve verimli arazilerdi. Bu arazilerin ganimet olarak paylaştırılması gerektiği, Muhammed taraftarlarınca dile getirilmiştir. Çünkü ayete göre beşte biri Muhammed’e beşte dördü savaşa katılanlara dağıtılması gerekmektedir. Fedek arazilerini paylaşmak istemeyen Muhammed’e o an, savaşsız elde edilen ganimetlerin tamamının peygambere ait olduğuna dair Haşr suresi 6. ayet inivermiştir. Bu ayet ile Fedek arazileri, Muhammed yanlılarına dağıtılmamıştır. Aşağıdaki ayet Fedek arazileri ilgili inmiştir.

Haşr suresi 6. ayeti   : ''Allah'ın, onlardan peygamberine verdiği ganimetlere gelince siz onun üzerine ne at, ne de deve sürmediniz. Fakat Allah peygamberini, dilediği kimselerin üzerine salar. Allah her şeye kadirdir.''

                        Muhammed'in şahsına kalan bu arazileri daha sonra sağlığında kızı ve Ali'nin eşi olan Fatmaya vermiştir. Muhammed öldükten sonra Ebubekir/Ömer ikilisinin oldu bitti manevraları ile halife olan Ebubekir, Muhammed'in şahsına ait olduğu ayet hükmü ile kararlaştırılan ve Muhammed sağ iken kızı Fatma'ya verdiği bu değerli arazilere Ebubekir/Ömer ikilisi el koymuştur. Bu malları Fatma'ya vermemişlerdir. Ebu Bekir ''O( peygamber)  bize, peygamberler miras bırakmaz'' dediğini iddia etmiş ve bu sözün Ömer tarafından tasdik edilmesi ile Fedek hurmalıklarına el konulmuştur. Şıracının şahidi bozacı olmuştur.

Ali İle Ebu Bekir/ Ömer İkilisinin Çatışması -Fedek Arazileri

                        Fedek arazileri Müslümanlar arasındaki ikinci kırılma noktasıdır. Birinci kırılma noktası İfk olayıdır. İfk olayı gelecekte Ali ile Aişe arasında büyük bir savaşın tohumlarını atmış olup bu savaşta 15.000 Müslüman birbirini öldürmüştür. Fedek arazileri üzerindeki mülkiyet anlaşmazlığı sunni-şii ayrışmasının ikinci önemli nedeni olmuştur. Fedek neden önemliydi ve İslam tarihinde bu kadar derin kırılmalara nasıl yol açmıştır. Bu konu derinlemesine analiz edilmeden tarihsel Sunni-şii ayrışmaların kaynağına ulaşılamaz. Fedek geniş ve verimli hurma bahçelerine sahipti ve savaşsız alınmıştı. Müslümanlar bu arazilerinde ganimet malı olarak dağıtılacağını beklerken, arazilerin akıbetini ne olacağı ile ilgili ayet inmişti ve bu ayette savaşsız alınan ganimetlerin Muhammed'e ait olduğu açık bir şekilde Tanrı tarafından hükme bağlanmıştı.

                        Muhammed’in ölümünden sonra yerine geçen ve Muhammed’in en yakın arkadaşı olan Ebu Bekir, açıkça ayetle Muhammed'e bırakılan bu malları neden Muhammd’in tek kızı olan Fatma'ya vermiyordu ve neden Ömer haricinde kimsenin duymadığı bir hadis uydurularak '' Peygamberler miras bırakmaz '' deniyordu. Bu konuyu anlamak için Muhammed tarafından henüz sağ iken Ali’yi, halife olarak tayin etmeye çalışması ama bu konuda Ali rakiplerinin muhalefetini görünce, Muhammed’in bundan vazgeçmesinde aramak gerekir.

                        Muhammed ölünce Ebu Bekir/ Ömer ikilisi oldu bittiğe getirerek Ali'yi devre dışı bırakmışlar ve herkesten daha yaşlı olan Ebu Bekir'i güç kullanarak halife yapmışlardı. Ünlü Sakife olayını bilmeyen yoktur.Muhammed 632 yılı haziran ayının pazartesi ölmüş ve çarşamba günü defnedilmiştir.Muhammed'in cenazesi 3 gün Arabistan’ın haziran sıcağında yerde bekletilmiştir.Ebubekir,Ömer, Aişe ve bir çok önemli sahabe cenazenin defnedilmesinde bulunmamıştır.Muhammed’in cenazesine Ali ve Ali taraftarı 16 kişi katılmıştır. İslam’ın önemli şahsiyetleri bu sırada halifeliği elde etmek için birbirleri ile mücadele etmekteydiler.Ebu Bekir/Ömer ikilisi ve bunları el altından destekleyen Saad Bin Ebu Vakkas,Ubeydullah Bin Cerrah,Osman,Talha Bin Ubeydullah,Zübeyr Bin Avvam grubuna karşı Ali tek başına kalmıştır.

                        Fedek arazileri ile Muhammedin sağlığında yapılan savaşlardan elde edilen 1/5 ganimet malları (her savaşta animetin beşte biri Muhammed'e beşte dördü savaşa katılanlara veriliyordu) Muhammed'in mirası, tek varisi olan Fatma'ya verildiği taktirde Ali büyük bir ekonomik güç elde edecekti. Bu ekonomik güç ile Ali çok hızlı bir şekilde taraftar toplar ve Ebu Bekir/ Ömer ikilisinin yanında yer alan bazı önemli sahabenin ve önemli kabilelerin saf değiştirmesini ekonomik imkânları ile sağlayabilirdi. Bunu gören Ebubekir/Ömer ikilisi Muhammed’in mirasını tek varisi olan Fatma'ya dolayısı ile Ali'ye bu mirası vermemek için büyük bir çaba harcamışlardır.Fatma bir çok kez bu arazilerin kendisine verilmesini istemiş ise de bunu elde edememiştir. Ebu Bekir'e bütün Müslümanlar biat etmelerine rağmen Ali ve Fatma biat etmemiştir. İki grup arasındaki ikinci anlaşmazlık konusu Fedek arazileri olmuştur. Birinci anlaşmazlık konusu Muhammed’in eşi olan ve Ebu Bekir’in kızı, Ayşe'nin Muhammedi aldattığına dair dedikodular çıktığında Ali'nin Muhammed’e,  Aişeyi boşamasını tavsiye etmesi konusu olmuştur. Bu anlaşmazlıklar halifelik yani iktidarı mücadelesine dönüşmüş, daha sonra anlaşmazlık konuları artarak daha derinleşmiş ve günümüze kadar anlaşmazlıkların makas aralığı Ömer-Ebubekir taraftarları ile Ali taraftarları arasında daha da büyümüştür.

                        Günümüzdeki Sünni ve Şia çatışmasının nedenlerini Fedek arazilerinde ve tek başına, Aişe’nin çölde Saffan Bin Muaattal ile geçirdiği zamana bağlamak doğru bir yaklaşım olacaktır.Sunni ve Şii çatışmasının kaynağı miras kavgası ve aşk kavgasıdır desek yanlış bir tanımlama yapmış olmayız..? 

                                                   -BİTTİ-
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi