Iğdır Üniversitesinin İş Birliği Ağı Kazakistan’a Uzandı! Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kazakistan’da ‘3. İpekyolu Türk Üni...           • Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli? Doktor Derya Büyükışık, artan hava sıcaklıkları ile açığa çıkan sağlık sor...           • Iğdır'da 306 Okulda, 49.517 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı Vali Ercan Turan, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin ve ailelerinin, 2023-2024 eğitim &o...           • İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün'ün Karne Günü Mesajı 2023-2024 Eğitim- öğretim yılını geleceğe yön verecek adımlarla hep birlikte verimli bir...           • Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına Yeni Atama Yapıldı Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 4 bin 298 hâkim ve savcıyı kapsayan...           • Kurban Bayramı Nedeni İle Gıda Denetimleri Yoğunlaştırıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ekiplerince gıda üretim, tü...           • Vali Ercan Turan'dan Bir ilk: Altın Kalpli İnsanlara, Altın! İyiliğin paylaşıldıkça çoğalacağı, bir iyiliği duyurmanın ve anlatmanın birço...           • Ekmeğe Yapılan Zam Ulusal Basında: Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da ekmeğe yapılan zam ulusal basında da yer aldı. Artı Ger&ccedi...           • YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar Dr. Klinik Psikolog H. Fatih Dane’den YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar İst...           • Şiddet Faili Sinan Akay Tutuklandı Iğdır’da Sinan Akay, katletme girişiminde bulunduğu Leyla Akay'ın şikayeti üzerine g&ou...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Bayram Tedbirleri Açıklaması
15 İzlenme, 0 Yorum

Altın Kalpli İnsanlara, Altın!
14 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Heyelân Vadisi
18 İzlenme, 0 Yorum

Mayıs ayı asayiş açıklaması
25 İzlenme, 0 Yorum

Belediye nöbeti 2 gününde
36 İzlenme, 0 Yorum

Yiyip bitirdiler haberin varmı
31 İzlenme, 0 Yorum

Hakkâri Kayyumuna Tepki
42 İzlenme, 0 Yorum

'Alagöz parasında boğulsun'
58 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1. Lig Sevinci
44 İzlenme, 0 Yorum

GS'nin şampiyonluğu kutlandı
61 İzlenme, 0 Yorum

Haklarımızdan Vazgeçmeyeceğiz'
73 İzlenme, 0 Yorum

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
115 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
110 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
112 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
118 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2813119
Aktif: 20
Bugün: 534
Dün: 1319

Bir Kahramanlık Örneği: Leyla Kasım - Murat AKKUŞ

Bir Kahramanlık Örneği: Leyla Kasım

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 12 / 05 / 2024 |  Yazı Okunma: 529


Diktatör Saddam Hüseyin rejimi tarafından Bağdat’ta idam edilmesinin üzerinden 50 yıl geçen Leyla Kasim, 1952 yılında Xaneqîn kentine bağlı Bamili köyünde 5 çocuklu bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi.

Kasım, Bağdat’ta lise öğrenimini tamamladıktan sonra Bağdat Üniversitesi’nde sosyoloji bölümüne kazandı, 20 yaşındayken Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ile tanıştı. Bu süreçte Kürt sorunu üzerine yoğunlaşan Kasım, aynı zamanda kadın haklarını ihlal eden yasalarla da mücadele etti.

Dayatılan köleliktense idam sehpasına başı dik yürüyen Leyla Kasım, cellatlarına bağımsızlığın ve özgürlüğün sadaka değil onurlu yaşam olduğunu gösterdi.

Kürt kadının özgürlük sembolü, cesaret ve kahramanlığın adı olan Leyla Kasım, dünyadaki siyasal mücadeleler nedeniyle idam edilen dördüncü kadın siyasi tutukludur. Kürt siyasal mücadelesinde ise ilktir.

Darağacına götürülürken söylediği, "Ben, halkımla ve mensubu olmakla şeref duyduğum partimin mücadelesiyle gurur duyuyorum. Tek isteğim, bana verilen görevi başaramadığım için Allah'ın beni affetmesidir. Ben ölüme hazırım. Bir cellâttan merhamet ve af dilemem" sözleri, binlerce kadına direnişi ve adını miras bıraktı.

Duruşuyla Kürt öğrenciler üzerinde belirgin bir etkiye sahip olan Kasım, Saddam’ın Kürt düşmanlığı üzerine yazdığı makale nedeniyle hedef haline geldi. Yazısında köleliğin Kürtlerin kaderi olmadığını belirten Qasim, isyanını direnişe dönüştürerek, mücadeleye aktif katılma kararı aldı.

Barbar Baas rejiminin 1974 yılında Kürtlere açtığı savaşta, Kürt aileleri Bağdat’tan çıkardı.

Bombalanan Qeladize kentinde birçok sivil katledildi.

Bu dönemde Kasım, Kürt halkının sesini dünyaya duyurmak amacıyla uçak kaçırma planı yaptı. 4 arkadaşıyla birlikte uçak kaçırma eylemi gerçekleştiren Qasim ve arkadaşları, 24 Nisan 1974 tarihinde yakalandı.

Cezaevinde maruz kaldığı işkence ve insanlık dışı uygulamalara boyun eğmeyen Leyla Kasım, Saddam’ın emriyle arkadaşları Cevad Hemevendi, Neriman Fuad Mesti, Hesen Heme Reşid ve Azad Süleyman Miran, 12 Mayıs sabahı idam edildi.

Kasım, son görüşmesinde annesine, “Güzel annem; tasalanma, ben bir dava insanıyım artık. Halkım için savaşıyorum. Anne bizim ölümümüzle halkımız uyanacak, özgürlük bayrağımız dalgalanacak. Ben öldüğümde üzülmeyin, saç örgülerimden bayrak yapsınlar!" dedi.

İdam sehpasına Kürt ulusal marşı Ey Raqîb’i okuyarak giden Kasım, cellatlarına seslendiği “Beni öldürün fakat şu gerçeği de bilin ki benim öldürülmemle binlerce Kürt uyanacak. Ben Kürdistan’ın özgürlüğü yolunda canımı feda ettiğimden dolayı sevinç ve gurur duymaktayım” sözleri mücadelesi gibi tarihe mal oldu.

Leyla Kasım cellad'ınin yüzüne " Ey Raqip" marşını söyleyerek ölumsüzleşti. Elli yıl önce bugün 12 Mayıs 1974'te Baas rejimi tarafindan idam edilen Leyla Kasim,Cevat Hamavendi, Nesrin Fuat, Hesen Heme ve Reşid Azad Süleyman'ın anılarını saygıyla selamllıyoruz...

Diyarbakır'da bir parka adı verilen Leya Kasım'ın ismi Iğdır'da da bir park, cadde veya sokağa verilerek anısı yaşatılmalıdır diye düşünüyorum. O ve arkadaşlarının anısı önünde saygıyla eğiliyorum. 

Untulmadınız. Unutulmayacaksınız...

Özel eşyaları müzede sergilenen Leyla Kasım'ın Erbil'deki heykeli...

14: 26
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi