Iğdır Üniversitesinin İş Birliği Ağı Kazakistan’a Uzandı! Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kazakistan’da ‘3. İpekyolu Türk Üni...           • Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli? Doktor Derya Büyükışık, artan hava sıcaklıkları ile açığa çıkan sağlık sor...           • Iğdır'da 306 Okulda, 49.517 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı Vali Ercan Turan, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin ve ailelerinin, 2023-2024 eğitim &o...           • İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün'ün Karne Günü Mesajı 2023-2024 Eğitim- öğretim yılını geleceğe yön verecek adımlarla hep birlikte verimli bir...           • Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına Yeni Atama Yapıldı Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 4 bin 298 hâkim ve savcıyı kapsayan...           • Kurban Bayramı Nedeni İle Gıda Denetimleri Yoğunlaştırıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ekiplerince gıda üretim, tü...           • Vali Ercan Turan'dan Bir ilk: Altın Kalpli İnsanlara, Altın! İyiliğin paylaşıldıkça çoğalacağı, bir iyiliği duyurmanın ve anlatmanın birço...           • Ekmeğe Yapılan Zam Ulusal Basında: Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da ekmeğe yapılan zam ulusal basında da yer aldı. Artı Ger&ccedi...           • YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar Dr. Klinik Psikolog H. Fatih Dane’den YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar İst...           • Şiddet Faili Sinan Akay Tutuklandı Iğdır’da Sinan Akay, katletme girişiminde bulunduğu Leyla Akay'ın şikayeti üzerine g&ou...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Bayram Tedbirleri Açıklaması
16 İzlenme, 0 Yorum

Altın Kalpli İnsanlara, Altın!
15 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Heyelân Vadisi
19 İzlenme, 0 Yorum

Mayıs ayı asayiş açıklaması
26 İzlenme, 0 Yorum

Belediye nöbeti 2 gününde
37 İzlenme, 0 Yorum

Yiyip bitirdiler haberin varmı
32 İzlenme, 0 Yorum

Hakkâri Kayyumuna Tepki
43 İzlenme, 0 Yorum

'Alagöz parasında boğulsun'
59 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1. Lig Sevinci
45 İzlenme, 0 Yorum

GS'nin şampiyonluğu kutlandı
62 İzlenme, 0 Yorum

Haklarımızdan Vazgeçmeyeceğiz'
74 İzlenme, 0 Yorum

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
117 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
112 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
114 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
120 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2813149
Aktif: 10
Bugün: 626
Dün: 1319

Şeriat... - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Şeriat...

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 11 / 05 / 2024 |  Yazı Okunma: 245


Şeriat, Doğru yol, Hak din yolu, Büyük geniş cadde, Nur, Aydınlık yolu anlamlarına gelir. Şeriat doğrudan doğruya Allah’ın kanunu, yasası anlamına gelmez. Her türlü kanuna, yasaya, hukuka şeriat denir. Şeriat diğer dinler için de kullanılır. Musa’nın şeriatı, Zerdüşt şeriatı gibi…

Her ne kadar laikliği tartışılsa da, laik olan ülkemizde şeriat sesleri yükselmektedir. İnsanlara çağdışı bir hayat biçimi dayatılmaktadır. Oysa peygamber; Dinden nefret ettirmeyin, dini sevdirin diyor. Ahlakın evrenselliği göz ardı edilmektedir. Bu nedenlerle dinden kaçış vardır ve deizm artmaktadır.

Din dönemseldir, hiçbir din orijinal bir şey getirmemiştir. Daha önce yapılan ve uygulanan şeylerin dilini, söylemini, uygulamalarını değiştirerek vücut bulmuştur.

Mecelle de; Zamanın değişimi ile hükümlerin değişmesi muhakkaktır. Toplumda ilgili konuların zamanla değişeceği kabul edilmiştir.

Kur’an insanları, hoşgörülü ve ahlaklı yapmak için ana ilkeler koymuştur. Ancak zamanla yeni durumlar ortaya çıktığı için, Alim denen kişiler, çeşit çeşit fıkıh kitapları yazmışlardır.

Peygamber, görüş sorar ve toplumun görüşlerine katılırdı. Zamanla hukukçuların koyduğu kurallar yetmemiş geleneğe dayanan hukuk sistemi geliştirilmiştir. Bunların bir kısmı da İslam ilkelerine aykırıdır. Gerçek şu ki şer’i kuralların bir bölümü ile geleneksel yasaların hepsini insanlar düzenlemiştir.

İlhan Arsel’e  göre, şeriat dediğimiz şey bir bakıma, masallar ve hikayeler yığınıdır. Arsel e göre, bu masal ve hikâyelerin çoğu Tevrat ve İncil den alınmıştır. Şeriat dört kaynaktan çıkan hükümlerin tümü olarak tanımlanır. Bu dört kaynak şunlardır; Kur’an, Hadis,İcma-Ümet ve Kıyas-ı Fukaha.

Bu gün şeriat denilen şey İslam hukuku da değil, Allahın kuralları da değil, bunlar insan aklının yorumlarıdır. Bunların iyisi de kötüsü de vardır. Bunlar yöneticilerin, alim denen kişilerin günün koşullarına göre ve işlerine geldiği gibi ortaya koyduğu kurallardır.

Bazı insanlar, Allah adına hüküm kurmakta ve yetki almaktadır.”Ben size şah damarınızdan daha yakınım” diyen, Allah ile kul arasına bir sürü kurum ve kural sığdırıldı. Allahın lanetlediği zorbalar, alim denilen Müslümanlar aracılığı ile tekrar tekrar yaratıldı. Allah ile kul arasına girerek bir iktidar alanı yaratıp orada otorite kesilmişler. Allah kız çocuklarını diri diri kuma gömüp öldürmeyin dedi, bu alimler ise 6(Altı) yaşındaki kız çocuklarını evlendirebilirsiniz dediler.

Burada bütün alimler kastedilmiyor. Avrupa orta çağ karanlığını yaşarken, İslam dünyası daha iyi bir durumdaydı. Ama son bin yıldır, dini tanınmaz hale sokanlar oldu.

İslam dünyasında yöneticiler, halka yaşam tarzı dayatmak ve kendi otoritelerini sağlamlaştırmak için yasaklar koydular. Bu gün demokratik hakları kullanmak ve haksızlığa direnmek, Allaha karşı gelmek, dine karşı gelmek gibi lanse ediliyor.

İran rejimi ve mollalar, gösterileri, Allah düşmanı denilmesi için dayanak olarak kullanıyorlar.

Netice olarak bütün yorumlar insan aklına dayanıyor. Akıl yolu ile yorum yapılıp hukuk kuralı haline geliyor.

İmam Gazali ile on ikinci yüzyılda içtihat kapısı kapandı ve bundan sonra işler çığırından çıktı. İslam hukuku yeni yorumlara kapatıldı, eski hükümler lastik gibi çekiştirilerek yeni ihtiyaçlara uyumlu hale getirilmeye çalışıldı. Bu şekilde iki yüzlülük başladı, Allahın emirleri ters yüz edildi.

Dini törelerle, geleneklerle karıştıran, din cahilleri, şeriatın anlamını bilmedikleri için sağa sola kudurmuş gibi saldırıyorlar. Oysa dinin jandarması olmaz, din insanlığın ortak inancıdır, inanç başkasına dayatılmaz.

Yunus Emre’nin şeriat ile ilgili sözleri;

Bu şeriat güç olur, Tarikat yokuş olur,

Marifet sarplık durur, hakikat’ tır yücesi,

Yunus şunu der;

Şer ile hakikatin,

Vasfını aydım sana

Şeriat bir gemidir,

Hakikat deryasıdır.

Şeriatçılar, Yunus’a da saldırmışlar, işte Yunus’un cevabı;

Şeriat oğlanları, nice yol keser bana,

Hakikat denizinde, bahri oldum yüzerim.

Peygamber torunu imam zeydi’yi işkence ile öldürenler şeriatçılardır. Halac-ı Mansur’un, Nersimi’nin derisini yüzenler onlar, Şeyh Bedrettin’in bedenini Serez çarşısında günlerce asılı tutan onlar.

Pir Sultan Abdal’ı asanlar onlar. Kubilay’ın kafasını kesenler onlar. Madımakta 37 insanı yakanlar onlar.

Bilimden uzaklaşıyoruz ve rasyonel düşünemiyoruz. Şeriat herkesi ilgilendirmekle birlikte en çok kadınları ilgilendirir. Suudi Arabistan bile güzellik yarışması düzenliyor. Prens; Muhammed bin Selman şunu diyor, “Hayatımızı radikal fikirlerle harcamayacağız”

İktidarın,  bu çağdışı söylemler karşısında sessiz kalması işine yarıyor, muhalefet ise bana dinsiz derler korkusunu yaşıyor. İktidar sosyal yardımlarla kadınları evde tutuyor, böylece gerici tarikat ve cemaatlere göz kırpıyor.

Şeriat denilen şeyler, Allahın kuralları değildir. Emevilerden bu güne kadar egemen güçlerin siyasi ideolojileridir. İyisiyle, kötüsüyle İnsan aklının yorumlarıdır. Şeriat bizim hukukumuz değildir.

16:21
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi