Hun: Sağlıkta Iğdırlıyı cezalandırıyorlar sağlık seçim vaadi olamaz 📌 Randevuların aylar sonraya verilmesi 📌 Sebepsiz randevu iptali 📌 Rande...           • Defterdar Abdulkadir Büyükfırat’ın Veda Mesajı Sayın yazılı ve görsel basınımızın değerli mensupları, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yedi ...           • 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Aralık'ta Kutlandı 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Iğdır’ın Aralık (Başa...           • '19 Mayıs Atatürk ve Gençlik' Konulu Panel Düzenledi Iğdır Üniversitesinde Milli Mücadelenin 105. yılı etkinlikleri kapsamında “Milli M...           • IĞDIR'DA 19 MAYIS COŞKUSU Iğdır'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 105. yılı Atatü...           • 65 Yaş Üstü Hasta Tutsakların Sağlık Sorunlarını Sıraladılar Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 506'ncı haftasında 65 yaş ü...           • İrem Yavuz'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler İrem YAVUZ'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler: Kaygıyla Başa Çıkmak İçin &...           • KOBANÊ DAVASI KARARLARI PROTESTO EDİLDİ Kobanê Davası'nda siyasetçilere verilen cezalar birçok kentte yapılan aç...           • Yetkililere Soruyoruz İnşaatların Şantiye Tabelası Neden Yok? Iğdır’da son dört yıldır özellikle devlet kurumlarına yapılan inşaatlarda her nede...           • 15 Barodan Kobanê Davası Açıklaması 15 baro, Kobanê Davası’nda verine hapis cezalarına ilişkin yaptıkları ortak açı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
33 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
52 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
63 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
65 İzlenme, 0 Yorum

Belediye böyle borç görmedi!
89 İzlenme, 0 Yorum

Asayiş ve güvenlik toplantısı
85 İzlenme, 0 Yorum

Eğitimcilerin şiddet isyanı
162 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1 Mayıs coşkusu
158 İzlenme, 0 Yorum

Efe Tabak 1 Mayıs konuşması
156 İzlenme, 0 Yorum

Huzurun sesi Karasu Bulakbaşı
249 İzlenme, 0 Yorum

AMEDSPOR ŞAMPİYON!
260 İzlenme, 0 Yorum

Hun: Tarla ve bahçeler susuz
179 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 23 Nisan Halayı
198 İzlenme, 0 Yorum

Mezarlıklar ağaçlandırılıyor
206 İzlenme, 0 Yorum

Şeker pancarı ekimi başladı
237 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2793924
Aktif: 11
Bugün: 255
Dün: 1225

Diktatör Olmak İsteyen Birine Altın Öğütler - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Diktatör Olmak İsteyen Birine Altın Öğütler

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 02 / 04 / 2024 |  Yazı Okunma: 279


Diktatörlük, kişinin yasaları hiçe sayarak, hiçbir toplumsal kurla bağlı kalmadan, tüm siyasi gücü elinde bulundurduğu bir yönetim biçimidir. Diktatörlükler antik çağdan beri vardır. Antik Roma’da Julius Caesar gibi diktatörler ortaya çıkmıştır. Bazıları darbelerle veya halk ayaklanmaları ile iktidara gelir,  bazıları halk tarafından seçildikten sonra, güçleri eline alarak acımasız ve baskıcı olurlar.

Diktatörlüklerde muhalefet bastırılır ve ezilir. İnsan hakları rafa kaldırılır. İşkence ve idam gibi zulümler yaygındır. Diktatörlüklerde siyasi istikrar ve siyasi temsiliyet yoktur. İç savaşlar ve çeşitli siyasi çalkantılar olur. Genellikle yolsuzluk, israf, ekonomik istikrarsızlık ve yoksulluk yaygındır.

Diktatörler, genel olarak eğitimini yarım bırakmış, baskıcı bir aile ortamında ve intikam hırsı ile büyümüş adeta insan düşmanı olan kişilerdir.

Hitler; lisede sınıf tekrarı yapmıştır. Maddi sıkıntılar yüzünden okula devam edememiştir. Evsizler yurduna yerleşmiş bir kişidir. Altı milyon Yahudi yi katletmiş ve savaşlarda 11-12 milyon insanın ölümüne sebep olmuştur.

Musolini; Disiplinsizlik nedeniyle iki defa okuldan atılmıştır. İnsanları taşladığı için Kiliseden kovulmuştur.

Stalin, yedi yaşında çiçek hastalığını geçirmiş, huzursuzluk çıkardığı için rahip okulundan atılmıştır. İnsanları zorunlu göç ettirmiştir. Stalin’in 2,9 milyon kurbanı vardır.

Mao zedung, 50 milyon insanın ölümüne sebebiyet vermiştir.

Leopold ll. Kongo da soykırım yapmıştır.

Pol Pot, Kamboçya lideri,2 milyon insanın katilidir.

Saddam Hüseyin, iki milyon insanın katilidir.

Görüldüğü gibi diktatörler kan üstünde yükselmişler, diktatörlerin sonu da kan üstünde olmuştur.

Artur conte, diktatörler yüzyılı kitabında şunları yazar; Diktatörlerin genel özelliğine bakılınca, eski ve zengin aileden gelmiş hiçbir diktatöre  rastlanmadığını söylüyor. Ayrıca çocukluğunda travma geçirenler, psikolojik sorunu olanlar Tiranlığa kadar ulaşınca birikmiş komplekslerini insanlıktan çıkarıyorlar. Yürekleri kin ve nefretle doludur. Kimseyi sevmezler.

Yine Tiran bir demogogdur. Özgüven sorunu yaşar.  Korkaktır ve korkusunu bastırmak için korku İmparatorluğu yaratır. Seçilse bile kendini korumak için sonunda diktaya gitmek zorundadır.

Artur Conte ‘ göre Bir ülkede gelir dağılımı ne kadar bozuksa, o kadar siyasi istismara açıktır. Siyasi iktidarlar hem fakir halka bütçeden para dağıtarak kendilerine biat edenlerin sayısını artırdı hem de birçok ülkede, özellikle İslam ülkelerinde fakir halkı Siyasi İslam tuzağına düşürmek daha kolay oldu. Bu uygulamalar otokrasi yolunu açtı.

Goebbels, büyük yalanlar adlı eserinde diktatörler için şu altın öğütlerde bulunur:

1-Diktatör için üç şey gerekir: Bir adam, bir fikir ve o adam ile o fikir için yaşayacak,hatta gerekirse de uğrunda ölecek müritler.Peşinizde kitleler yok ise diktatörlük kötü bir şakadan ibaret olacaktır.

2-Bir diktatör gerektiğinde parlamentoyla mücadele eder, ancak asla halkına karşı çıkmaz.

3-Süngünün ucunda olmak her zaman rahatsız edicidir.

4- Bir diktatörün ilk görevi, halkın isteklerini bir şekilde kendi istekleriyle uyumlu hale getirmektir.

5- Bir diktatör, çoğunluğun isteklerine göre hareket etmeye ihtiyaç duymaz. Ancak toplumun isteklerini kendi isteklerine göre kullanabilme yeteneğine sahiptir.

6-Diktatörlük kendi manevi değerleriyle ayakta kalmayı başarabilmelidir.

7-Diktatör, doğası gereği fazlasıyla sübjektiftir ve yine doğası gereği taraf tutar.

8- Bir diktatör, ne istediğini ve ne düşündüğünü açıkça söyler. Bir yüz peçesinin ardına saklanmayı asla düşünmez. Eyleme geçme cesaretini de haklılığını kanıtlama cüretini de gösterir.

9-Her ne kadar eylemleri tam tersini gösteriyor olsa da yasalara uyuyormuş gibi bir imaj çizmek adına kanunların ardına saklanmaya çalışan bir diktatör, makamında uzun süre kalmayı asla başaramaz.

10-Gerçek bir diktatör yalnızca kendine güvenir.

Diktatörlükler, insanların özgürlüklerini kısıtlamak ve siyasi istikrarı bozmak için tehlikeli bir yönetim biçimidir. Diktatörler, genellikle acımasız ve baskıcı liderlerdir. Toplumları inanç ve etnik olarak ayrıştırırlar ve iç çatışmalara sebebiyet verirler. Diktatörler, insan hakları ihlalleri, ekonomik sorunlar ve siyasi istikrarsızlığa yol açarlar.

Diktatörlükleri önlemek için hukuk sistemi en önemli şarttır. Güçlü kurumlar gerekir. Çünkü diktatörler çürümüş sistemlerin ürünüdürler. Eğitim yolu ile demokrasiyi teşvik etmek ve siyasi istikrarı sağlamak. Diktatörlükten kurtulmanın tek yolu demokrasinin insani değerlerini iyi bilmekten geçer.

08:50
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi