Hun: Sağlıkta Iğdırlıyı cezalandırıyorlar sağlık seçim vaadi olamaz 📌 Randevuların aylar sonraya verilmesi 📌 Sebepsiz randevu iptali 📌 Rande...           • Defterdar Abdulkadir Büyükfırat’ın Veda Mesajı Sayın yazılı ve görsel basınımızın değerli mensupları, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yedi ...           • 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Aralık'ta Kutlandı 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Iğdır’ın Aralık (Başa...           • '19 Mayıs Atatürk ve Gençlik' Konulu Panel Düzenledi Iğdır Üniversitesinde Milli Mücadelenin 105. yılı etkinlikleri kapsamında “Milli M...           • IĞDIR'DA 19 MAYIS COŞKUSU Iğdır'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 105. yılı Atatü...           • 65 Yaş Üstü Hasta Tutsakların Sağlık Sorunlarını Sıraladılar Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 506'ncı haftasında 65 yaş ü...           • İrem Yavuz'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler İrem YAVUZ'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler: Kaygıyla Başa Çıkmak İçin &...           • KOBANÊ DAVASI KARARLARI PROTESTO EDİLDİ Kobanê Davası'nda siyasetçilere verilen cezalar birçok kentte yapılan aç...           • Yetkililere Soruyoruz İnşaatların Şantiye Tabelası Neden Yok? Iğdır’da son dört yıldır özellikle devlet kurumlarına yapılan inşaatlarda her nede...           • 15 Barodan Kobanê Davası Açıklaması 15 baro, Kobanê Davası’nda verine hapis cezalarına ilişkin yaptıkları ortak açı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
33 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
52 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
63 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
65 İzlenme, 0 Yorum

Belediye böyle borç görmedi!
89 İzlenme, 0 Yorum

Asayiş ve güvenlik toplantısı
85 İzlenme, 0 Yorum

Eğitimcilerin şiddet isyanı
162 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1 Mayıs coşkusu
158 İzlenme, 0 Yorum

Efe Tabak 1 Mayıs konuşması
156 İzlenme, 0 Yorum

Huzurun sesi Karasu Bulakbaşı
249 İzlenme, 0 Yorum

AMEDSPOR ŞAMPİYON!
260 İzlenme, 0 Yorum

Hun: Tarla ve bahçeler susuz
179 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 23 Nisan Halayı
198 İzlenme, 0 Yorum

Mezarlıklar ağaçlandırılıyor
206 İzlenme, 0 Yorum

Şeker pancarı ekimi başladı
238 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2793929
Aktif: 7
Bugün: 272
Dün: 1225

Maxmur’da Ölmek Zamanı - Av. Mahmut ALINAK

Maxmur’da Ölmek Zamanı

Yazar: Av. Mahmut ALINAK |  Tarih: 26 / 10 / 2023 |  Yazı Okunma: 919


Maxmur Kampı, Venedik'te Ölüm ya da Nil'de Ölüm gibi romanlara konu olacak sıradan bir hikâye değil, kaderine el konulmuş bir halkın acıklı hikâyesidir.

15 Ağustos 1992 günü gecenin bir vakti devlet güçleri PKK ile çatışma süsü vererek Şırnak’ı top ateşine tuttular. Aralarında kadın ve çocukların da olduğu 18 kişi öldürüldü, yaklaşık yüz kişi de yaralandı.

Biz bir grup milletvekili ertesi gün Şırnak’a gittik. Gördüğümüz manzara dehşet vericiydi. Şehir harabeye dönmüştü. Hatırladıkça hep aynı acıyı yaşarım: Bir baba yer yatağında yanarak kül olan üç küçük çocuğunu kemiklerini bir poşete koyarak defnetmişti.

Evi havan toplarıyla yerle bir edilen Trabzonlu bir memur, “Gördüğünüz bu eşyaları almak için koca yirmi yıl çalıştım. Tüm emeğim birkaç dakika içinde yok olup gitti. Ben de ‘Apocu’muydum? Ben Trabzonluyum ve Kürt de değilim,” diyordu. Sinirinden zangır zangır titrerken, karşıdaki Cumhuriyet Meydanı’nı eliyle gösterip, “İşte buradan ateş edildi. Panzerlerden ateş ediliyordu, kendi gözlerimle gördüm. PKK yoktu. Bu işi yapanlar özel timler ve askerdi. Bunlar düşmana bile yapılmaz. Ne günahımız vardı bizim?” diye feryat ediyordu.

25 Ağustos 1992 tarihli gazeteler o Trabzonlu memurun çığlığını, “Biz PKK’li Olduk, Tanklar Bizi Bombaladı,” başlığı ile verdi.

O korkunç geceyi bir kitabımda uzun uzun anlattım.

Şırnak’ta can güvenliği kalmayan halk bir kuşluk vakti eşyalarını yükledikleri traktörlerle şehri terk edip sınırın Irak tarafına geçtiler. Biz acı bir çaresizlik içinde o perişan insan selinin arkasından bakakalmıştık. 

Maxmur Kampı’na giden yolun taşları o zaman devlet tarafından işte böyle döşendi.

Ne var ki, halk yerini yurdunu terk edip sığındığı o kampta da rahat bırakılmadı. “PKK’ye lojistik destek sağlıyorlar,” gerekçesiyle hep taciz edildiler; bombardımanlar hiç eksik olmadı.

PKK’nin birkaç hafta önce İç İşleri Bakanlığı’na dönük intihar eyleminden sonra da kamp yine bombalandı, sivil insanlar öldürüldü. Halk şimdi diken üstünde, ne yapacağını ve nereye gideceğini bilmiyor!

Görünen o ki, devlet işbirlikçi olmayan Kürtlere ölümden başka bir yol tanımıyor. 

Mademki devlet bizi ölüm korkusuyla hizaya getirmeye çalışıyor, bu korkuya direnmek artık bir onur meselesidir.

Onur söz konusu ise, ölüm bir çocuk oyuncağıdır.

Siyaset öncüleri, aydınlar ve ölümle korkutulmayı onur sorunu olarak gören bizler, herkes; binler, on binler halinde Maxmur’a ölüm yolculuğuna çıkmalıyız.

2006’da DTP Kars il başkanı olduğum günlerde biz parti olarak böyle bir yolculuk başlatmak istemiştik. Kars TEM polisleri geceleri üniversiteli gençleri evlerini basıp gözaltına alıyorlardı. Ben merkez ilçe başkanımızla birlikte gittiğimiz TEM amirine, “Bugünden sonra bir tek genci bile gözaltına alırsanız, biz protesto olarak şehri terk edip Kars’ın düzüne Özgürlük Çadırları kurarız. Bizi orada da taciz ederseniz Maxmur’a yürürüz. Ama bir gün yüzbinler halinde geri döndüğümüzde sizler artık buralarda olmayacaksınız,” demiştim. Bu restim işe yaramış, il başkanı olduğum sürece gençler gözaltına alınmamıştı.

Dünya tarihi defalarca göstermiştir ki, özgürlükler ancak ölüm pahasına elde edilir.

Çin, Hindistan ve daha birçok ülke çıktıkları ölüm yolculuklarında özgürlüklerine kavuştular

Çağrım siyaset öncülerine ve aydınlaradır.

Maxmur’da ölmek vaktidir.

23:16
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi