Hun: Sağlıkta Iğdırlıyı cezalandırıyorlar sağlık seçim vaadi olamaz 📌 Randevuların aylar sonraya verilmesi 📌 Sebepsiz randevu iptali 📌 Rande...           • Defterdar Abdulkadir Büyükfırat’ın Veda Mesajı Sayın yazılı ve görsel basınımızın değerli mensupları, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yedi ...           • 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Aralık'ta Kutlandı 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Iğdır’ın Aralık (Başa...           • '19 Mayıs Atatürk ve Gençlik' Konulu Panel Düzenledi Iğdır Üniversitesinde Milli Mücadelenin 105. yılı etkinlikleri kapsamında “Milli M...           • IĞDIR'DA 19 MAYIS COŞKUSU Iğdır'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 105. yılı Atatü...           • 65 Yaş Üstü Hasta Tutsakların Sağlık Sorunlarını Sıraladılar Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 506'ncı haftasında 65 yaş ü...           • İrem Yavuz'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler İrem YAVUZ'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler: Kaygıyla Başa Çıkmak İçin &...           • KOBANÊ DAVASI KARARLARI PROTESTO EDİLDİ Kobanê Davası'nda siyasetçilere verilen cezalar birçok kentte yapılan aç...           • Yetkililere Soruyoruz İnşaatların Şantiye Tabelası Neden Yok? Iğdır’da son dört yıldır özellikle devlet kurumlarına yapılan inşaatlarda her nede...           • 15 Barodan Kobanê Davası Açıklaması 15 baro, Kobanê Davası’nda verine hapis cezalarına ilişkin yaptıkları ortak açı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
36 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
52 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
63 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
65 İzlenme, 0 Yorum

Belediye böyle borç görmedi!
89 İzlenme, 0 Yorum

Asayiş ve güvenlik toplantısı
85 İzlenme, 0 Yorum

Eğitimcilerin şiddet isyanı
162 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1 Mayıs coşkusu
158 İzlenme, 0 Yorum

Efe Tabak 1 Mayıs konuşması
156 İzlenme, 0 Yorum

Huzurun sesi Karasu Bulakbaşı
249 İzlenme, 0 Yorum

AMEDSPOR ŞAMPİYON!
260 İzlenme, 0 Yorum

Hun: Tarla ve bahçeler susuz
179 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 23 Nisan Halayı
198 İzlenme, 0 Yorum

Mezarlıklar ağaçlandırılıyor
207 İzlenme, 0 Yorum

Şeker pancarı ekimi başladı
238 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2793942
Aktif: 9
Bugün: 313
Dün: 1225

Topçu Bebel Garcia nın Franko Faşizmini Mundar Ettiği Eylem - Daşkacı EWDO

Topçu Bebel Garcia nın Franko Faşizmini Mundar Ettiği Eylem

Yazar: Daşkacı EWDO |  Tarih: 21 / 08 / 2023 |  Yazı Okunma: 920


Topçu Bebel Garcia’nın Maslahat-ı Şahanesiyle İnfaz Mangasını Mundar Ettiği Eylem…

Topçu Bebel Garcia nın Franko Faşizmine karşı egit duruşu/ mêre camêr hikayesine dairdi...

O meşum 1936 yazında Franko faşizmi bir karabasan gibi İspanya’nın üstüne çöktüğünde, Deportivo’da sağ bek ama “sol ayak” top koşturan, saha içi olduğu kadar saha dışındaki sevecen şirin tutumuyla ülkede hatta dünya futbol çevrelerinde başta civanlar olmak üzere oldukça rağbet gören Bebel Garcia, her müstebit/monark yönetimin vazgeçilmezi olarak bilinen zinde hafiye jurnal taifesi gibi Franko istibdadı yönetim dizgesinin jurnalcileri tarafından, “Zaman zaman sosyalist gençlik armalı tişörtüyle görüldüğünden,” bahisle, kanlı darbenin daha onuncu gününde kendisini kurşuna dizecek infaz mangasının karşısında bulur. Çoğu zaten hemşerisi hayranı, akranı olan Galiçyalı futbolsever askerlere hitaben “Durun!” der ve 21 yaşın, o en civan deminin fevkinde bir cesaretle pantolonunun düğmelerini yavaş yavaş çözer ve maslahat-ı şahaneleri ile infaz mangasına doğru hedef gözeterek i… Ardından infaz erlerinin hayretengiz şaşkın bakışları arasında, deruni bir sükûnet ve çehresinde yarınlara muştular umutlar saçan o muzip, mütebessim huzurla pantolonunun düğmelerini ilikler ve “Haydi hazırım ben, yapın yapacağınızı,” der.

 

Bir başka zaviyeden futbol sadece futbol değildir diyerek civan Bebel’in, asırları aşan infaz sahnesini anlatan Ewdo, bu hamiyetli eyleminin serazat bir civanın fevri tutumunun çok ötesinde, insanın kadim tanımında saklı, haysiyetli, izzetli duruşuna yormuş ve bu davranışın kadim geleneğimizde insanı, zübde-i kâinat/eşref-i mahlukat olarak gören anlayışın tezahürüdür, diye eklemişti.

 

Hatta o gün o sohbette bulunan, İran’ın Kum medreselerinden şahadetnameli, katı sert tedrisatlı, bu yüzden hemen her meselede Ewdo ile ters düşen, yer yer ağız dalaşına varan sert haşin münakaşalarından dolayı nadiren aynı ortamda bulunan, hatta yörede “ölü meclisi” sayılan taziye çadırlarında bile matem menasikini zedeleyecek nahoş bir duruma mahal vermemek için farklı günlerde taziyelere nezaret ettikleri bilinen, ahali arasında katolik refleksleri ile temayüz eden Molla Meyti bile o gün, ecnebi Bebel’in bu dokunaklı infaz enstantanesinin içine eden hali karşısında, Ewdo ile mutabık kalmış, dahası Bebel’in müstebit zalimin zulüm dizgesi karşısında takındığı bu tutumu Hüseyni Kıyam babında, insanlığın lazımı olan “müminin celadeti sosyalistin öfkesi” kapsamında takdire şayan bir muştu olarak gördüğünü, Evlad-ı Resul’ün, “Zilletle yaşamaktansa, ölmek evladır” sözüyle, her türlü zulüm ve istibdat karşısında,  Kerbela sahrasında kanıyla beşerin ufkuna umut, müjde olan o Hüseyni Kıyama dikkat çekmişti. Hele o gün o mecliste, bu iki zatın böyle mihriban bir şirinlikle hemfikir hemdem olmaklığının verdiği huzur ve heyecanla ortaya atılan Mirzeli Emmi’nin, en şirin Azeri aksanıyla “Ede, başa tüştüm/anladım ölmeh ölmehti be xırıllamağ nedi, deyirsiyiz elee..” diyerek meramın bihakkın anlaşıldığını teyit ederek sözü sohbeti bağlaması Sürmeli Çukuru’nda hiç unutulmayacaktı…

 

Hanimiş: Bir çeşit sevgi nidası

Meşum: Uğursuz

Menasik: İbadet esnasında uyulan yol, yöntem, tarz ve ritüeller

Taziye Çadırı: Vefat eden zatın evinde ya da bahçeye kurulan ve Azerilerde 7-40 gün Kürtlerde ise merhumun 52’sine kadar taziye dileklerinin kabul edilerek, başta 3’ü, 7’si 40’ı ve nihayet 52’sinde tam gün sair günlerde ise öğlen ve akşam vakti gelenlerin illa yemekle diğer vakitlerde gelenlerin çay çörekle ağırlanıp uğurlandığı kadim geleneğe yörede bulunan Molla/Mele/Axund ünvanlı dini payeli zevatın nezaret ettiği “ölü evi” merasim mekânı.

12:03

Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi