“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programı düzenlendi Iğdır Üniversitesinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Progra...           • İşten Çıkarılan Iğdır Belediye Personeli Hakkında Konuştu DEM Parti Iğdır milletvekili Yılmaz Hun yaptığı konuşmada: "Taşeron işçilerin sorunları ve ...           • Ağrı Dağı'nda Hayatını Kaybeden Dağcılar Anıldı Iğdır Üniversitesi, Maden, Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve Doğub...           • “Uzman Eller” Projesinden Yararlanan İşletmeler Kontrol Edildi Kırsal Kalkınmada “Uzman Eller” Projesinden Yararlanan İşletmeler Kontrol Edildi. Kır...           • Iğdır CHP'ye Yeni İl Başkanı Atandı 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Tuzluca Belediye Başkanı seçilen ve sonrası...           • Uğur Özen'in "Kaotik Manzara" Sergisi Sanatseverlerle Buluştu Iğdır Üniversitesi Öğretim Elemanı Uğur Özen'in "Kaotik Manzara" Sergisi Sanatsever...           • Mehmet Nuri Güneş'ten İBB Başkanı İmamoğlu'na Ziyaret Iğdır Belediye Eşbaşkanı Mehmet Nuri Güneş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ek...           • Atık Malzemeler Hediyelik Eşya olarak Ekonomiye Kazandırılıyor! Iğdır Üniversitesinde Atık Malzemeler Hediyelik Eşyalara Dönüştürülerek E...           • Türkiye'nin Demokratikleşme Çabaları ve Darbelerle İmtihanı Iğdır Düşünce Otağı’nda, Akademisyen-Yazar Ahmet Yaşar Akkaya, “Türkiye...           • Çarşı-Pazarın Hali Vahim: Ekonomi Daha Beter Olacak! Ekonomik krizin giderek derinleşmesinden dolayı çarşı-pazardan ihtiyaçlarını karşıla...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Hz. Hüseyin'e Mersiye...
49 İzlenme, 0 Yorum

Bütçeyi Kandile Gönderecekler'
64 İzlenme, 0 Yorum

DBP'den Duyuru
46 İzlenme, 0 Yorum

Cantürk Alagöz'den Şok Sözler
81 İzlenme, 0 Yorum

Güneş: Provokasyon peşindeler
121 İzlenme, 0 Yorum

'Dağdan Kararları Alıyorlar''
141 İzlenme, 0 Yorum

Alagöz: Hainlere Lanet Olsun
96 İzlenme, 0 Yorum

Türkan'dan Belediyeye Kınama
70 İzlenme, 0 Yorum

Hasan Çatak'tan Anlamlı Şiir
81 İzlenme, 1 Yorum

Zehir Tacirlerine Fırsat Verme
61 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'ın Morkaraman Koyunu
76 İzlenme, 0 Yorum

Çiftçi ve hayvancının sorunu
79 İzlenme, 0 Yorum

'Biz halkımıza borçluyuz'
81 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2843338
Aktif: 27
Bugün: 2129
Dün: 2702

Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Doktor Derya Büyükışık, artan hava sıcaklıkları ile açığa çıkan sağlık sorunları ve alınması gereken önlemleri paylaştı. 

Yaz mevsiminin gelmesiyle artan hava sıcaklıkları ülke genelinde hissediliyor. Hamileleri, yaşlıları, kronik hastaları, çocukları ve hatta işçileri daha fazla etkileyen sıcaklıklar, ciddi riskler de yaratıyor. Ara ara mola verse de daha şimdiden 40 derecenin üstüne çıkan hava sıcaklıklarında meydana gelen riskleri ve bunlara karşı alınması gereken tedbirleri Amed Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Derya Büyükışık ile konuştuk.
 
Güneş çarpmasında yapılması gerekenler
 
Sıcak ve güneşli havalarda en fazla yaşanan vakalardan biri güneş çarpması. Güneş çarpmasının kişinin ilk 10-15 dakikada vücut ısısının 40-42 dereceye yükselmesi olayı olduğunu ifade eden Derya, bu esnada yapılması gerekenleri “Bireyi önce serin bir yere almalıyız. Kişiyi serin bir yere aldıktan sonra kişinin üzerindeki dar giysileri gevşetmeliyiz. Vücut ısısını düşürmek için çaba göstermeliyiz. Kişide bilinç bulanıklığı, görme kaybı, baş dönmesi, baş ağrısı, kramp olabilir. Bu durum karşısında tuzlu su vermeliyiz. Kişinin bilinci kapalıysa asla su vermeden vücut ısısını düşürmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekiyor” şeklinde paylaştı.
 
Kimler risk grubunda?
 
Derya, aşırı sıcaklıklarda herkesten farklı olarak risk grubundakilerin hamileler, yaşlılar ve kronik hastalar olduğunu belirtirken, “Bunlar, için yapabileceğimiz herkesin bildiği fakat kimsenin uygulamadığı tedbirlerdir. Özellikle su diyoruz. 2 buçuk litre yani 10-12 bardak günlük su tüketimi mutlaka olmalıdır. Beslenme de bu noktada çok önemlidir. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. 11.00 ile 15.00 saatleri arasında sokağa çıkmamak, korunaklı giyinmek, açık renk kıyafet giyinmek ve gerekiyorsa şapka takılmalıdır” sözlerine yer verdi.
 
İlaçlardaki diüretik özellik ile yüksek sıcaklığın tehlikesi
 
Risk grubu içerisindeki yaşlılar ve kronik hastaların bazılarının kullandığı ilaçların ısıyla bir araya geldiğinde daha büyük hastalıklar meydana getirdiği uyarısında bulunan Derya, hipertansiyon hastalarının kullandığı ilaçların diüretik (idrar söktürücü) özelliği bulunduğunu ve bunun da damarları genişleterek tansiyonu düşürdüğünü kaydetti. Derya, “Artan sıcaklık da damarlarda bu etkiyi yapmaktadır. İlaçla birlikte sıcaklığın da bu etkiyi yapması damarların genişlemesine neden olacaktır. Bununla birlikte sağlık sorunları önümüze çıkacaktır. Tabi yine bu noktada beslenme, su, korunma, sık sık duş alma, sık sık duş alınamıyorsa eller, ayaklar, kollar, bacaklar ve özellikle boyun bölgesini periyodik olarak yıkama vücut ısısını düşürecektir” ifadelerini kullandı.
 
Hamileler daha fazla su tüketmeli
 
Hamilelerin normal vücut ısısının normal insanlardan daha yüksek olduğunu dile getiren Derya, bu nedenle risk grubunda ön sıraya alınanlar arasında gebelerin de olduğuna değindi. Derya, hamilelerin de diğer insanlar gibi aynı önlemleri almasının yanında, normal insanlara göre daha fazla sıvı tüketmeleri gerektiğini vurgularken, “Kilo alımına bağlı olarak akciğer solunumunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Onlara önerilerimiz, yine aynı saat diliminde dışarı çıkmamaları, 32’nci haftadan önce yolculuk yapmamaları, sık sık duş almaları, onların sıvı alımının normal insanlardan daha fazla olmalı şeklinde olur. Nem ve sıcaklığa bağlı olarak solunumda sorun yaşayabileceklerini, akciğerin solunumu kana kiloyla paralel olarak daha hızlı gönderemeyeceğini bildiğimiz için onları daha fazla korumak zorunda kalıyoruz. Özellikle 30 ve 50 faktör güneş kremi kullanmalılar” şeklinde konuştu.
 
Çocuklarda enfeksiyon riski
 
Sıcaklıklardan etkilenen bir diğer kesim olan çocuklar için de Derya, şunları söyledi: “Çocuklara gelince hareketli olduklarından ve okulları da yaz tatiline girdiği için çocukların sahip oldukları enerjiyi tüketmeleri lazım. Yalnız coğrafi koşullardan dolayı ilimiz çok fazla sıcak olduğu için bu noktada görev anne ve babalara düşüyor. Özellikle yine tekrarlıyoruz. 11.00 ile 15.00 saatleri arası çocuğun oyun saatini kısıtlamak, bu saatlerin dışındaki oyun saatlerinde yine güneş varsa güneş kremi, sıvı tüketimi, beslenmeye dikkat etmek gerekir. Ayrıca sıcakla birlikte su kaynaklarımızdaki nemlenme ve buharlaşmadan dolayı kaynaklardaki suların azalması ve bir dönem suların kesilmesi nedeniyle enfeksiyon riski çocuklarda çok fazla oluyor. Bunun en çok örneğini bağırsak enfeksiyonları olarak görebiliyoruz.”
 
İşçilere uyarılar
 
Derya, inşaat işçileri ve mevsimlik işçilerin de sıcaklarda büyük tedbirler alması gerektiğinin altını çizdi. Derya, “Çalışma saatlerinin düzenlenmesi gerekiyor. Çünkü onların maruz kaldığı ısı, şehir merkezindeki insanın ısısıyla paralel değil, açık alan olduğu için. Bu noktada şapka kullanımının olması, açık renkli kıyafetlerin kullanılması ve özellikle pamuklu olması, sıvı tüketimi onlar için çok önemli bir detay. Genelde birinci olarak bahsettiğimiz sıcak çarpması, güneş çarpması genellikle bu bölümde karşılaştığımız sorunlar” dedi. (Jinnews) 

11:12

Haber tarihi: 15 / 06 / 2024
Haber Okunma: 150
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır Üniversitesinin İş Birliği Ağı Kazakistan’a Uzandı!
Sonraki: Iğdır'da 306 Okulda, 49.517 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi