Iğdır Üniversitesinin İş Birliği Ağı Kazakistan’a Uzandı! Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kazakistan’da ‘3. İpekyolu Türk Üni...           • Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli? Doktor Derya Büyükışık, artan hava sıcaklıkları ile açığa çıkan sağlık sor...           • Iğdır'da 306 Okulda, 49.517 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı Vali Ercan Turan, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin ve ailelerinin, 2023-2024 eğitim &o...           • İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün'ün Karne Günü Mesajı 2023-2024 Eğitim- öğretim yılını geleceğe yön verecek adımlarla hep birlikte verimli bir...           • Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına Yeni Atama Yapıldı Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 4 bin 298 hâkim ve savcıyı kapsayan...           • Kurban Bayramı Nedeni İle Gıda Denetimleri Yoğunlaştırıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ekiplerince gıda üretim, tü...           • Vali Ercan Turan'dan Bir ilk: Altın Kalpli İnsanlara, Altın! İyiliğin paylaşıldıkça çoğalacağı, bir iyiliği duyurmanın ve anlatmanın birço...           • Ekmeğe Yapılan Zam Ulusal Basında: Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da ekmeğe yapılan zam ulusal basında da yer aldı. Artı Ger&ccedi...           • YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar Dr. Klinik Psikolog H. Fatih Dane’den YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar İst...           • Şiddet Faili Sinan Akay Tutuklandı Iğdır’da Sinan Akay, katletme girişiminde bulunduğu Leyla Akay'ın şikayeti üzerine g&ou...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Bayram Tedbirleri Açıklaması
15 İzlenme, 0 Yorum

Altın Kalpli İnsanlara, Altın!
14 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Heyelân Vadisi
18 İzlenme, 0 Yorum

Mayıs ayı asayiş açıklaması
25 İzlenme, 0 Yorum

Belediye nöbeti 2 gününde
36 İzlenme, 0 Yorum

Yiyip bitirdiler haberin varmı
31 İzlenme, 0 Yorum

Hakkâri Kayyumuna Tepki
42 İzlenme, 0 Yorum

'Alagöz parasında boğulsun'
58 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1. Lig Sevinci
44 İzlenme, 0 Yorum

GS'nin şampiyonluğu kutlandı
61 İzlenme, 0 Yorum

Haklarımızdan Vazgeçmeyeceğiz'
73 İzlenme, 0 Yorum

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
115 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
110 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
113 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
118 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2813124
Aktif: 13
Bugün: 559
Dün: 1319

Hun: Sağlıkta Iğdırlıyı cezalandırıyorlar sağlık seçim vaadi olamaz

📌 Randevuların aylar sonraya verilmesi

📌 Sebepsiz randevu iptali

📌 Randevu sisteminin tamamen kapatılması

📌 Seçim vaadi olarak Iğdır Halklarına doktor kadrosu ve araştırma hastanesi sözü verip, seçimden sonra verilen sözleri unutmak.

📌 Bir türlü çözülemeyen MR TOMOGRAFİ ULTRASON gibi tıbbi cihazların eksikliği

📌 Hiçbir zaman bitmeyen doktor kadrosu sıkıntısı

Iğdır’daki tüm siyasi yapılar, sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve odalar ilimizin bu sorunları için hep birlikte daha fazla inisiyatif almalıdır.  

Iğdır Milletvekili, Yılmaz Hun Iğdır’ın Hastane Sorununa değindi

DEM Parti Iğdır milletvekili Yılmaz Hun Iğdır yetersi hastane, hekim ve tıbbi cihazların yokluğu ile dillere destan olan Iğdır Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesinin sorunlarını TBMM’de sıralayarak sağlık bakanlığını göreve çağırdı.

Iğdır’da sağlık hizmetleri ile ilgili önemli tespitler yapan Milletvekili Hun, şunların altını çizdi:

“ Sosyal devlet; “devletin sosyal adaleti ve sosyal barışı sağlamak adına ekonomik ve sosyal hayat aktif müdahalesini gerekli ve meşru gören herkese insan onuruna yaraşır asgari bir hayat seviyesi sağlamayı şiar edinen bir anlayıştır”.

Her ne kadar sosyal devlet kavramı bu şekilde belirtilmiş olsa da ülkemizde sosyal devlet tanımı tam olarak oturtulmamıştır. Sosyal devletin vatandaşlarına asgari düzeyde sağlık hakkı oluşturması gerekirken ülkemizde ne yazık ki insanlar sağlıktan doğan haklarını kullanamamaktadır.

Ülke de mevcut sağlık sisteminde kaynaklanan sıkıntılar mevcutken bu sıkıntılara ek olarak kürdistan illerinde tamamıyla çökmüş bir sağlık sistemi bulunmaktadır.

Vekili olduğum Iğdır ilinde halk arasında “gelişmiş bir sağlık ocağı” olarak tanımlanan Iğdır Nevruz Erez devlet hastanesi bulunmakta. Yaklaşık 200 bin nüfusu bulunan bir il için yetersiz olması bir yana, hastane çatısı altında çalışan sağlık emekçileri sayısının düşük olması, tıbbi cihazların sayısının az olması ya da hiç bulunmaması, var olan cihazların sürekli bozulması, Iğdır da sağlık hizmetlerinin tamamen tıkanmasına neden olmaktadır.

Iğdır halklarının, sağlık hizmetinden mahrum edilmesi bilinçli bir politikanın ürünü müdür?

 Iğdır halkı Türkiye vatandaşı mı sayılmamakta, sosyal devlet olgusu Iğdır halkları için geçerli değil midir?

 Yoksa iktidar Iğdır halkını cezalandırmak mı istemektedir.

2023 genel Seçimlerinin öncesinde Iğdır halkına araştırma hastanesi ve doktor kadrosu sözü veren iktidar daha yılı dolmadan bu sözlerini unutmuş.

İnsanların sağlık haklarına ulaşma hakkını bile, seçim vaadi haline getirenler utanıyor mudur acaba?

Bu ülkenin tanımı yapılırken sosyal devlet kavramı kullanılmaktadır. Sosyal devlet tanımını kullanıyorsanız insanlara sağlık haklarına ulaşmayı bir seçim vaadi olarak sunamazsınız.

Seçim dönemi meydanlar da Iğdır’a araştırma hastanesi yapacağız sözü verenler, mevcut hastanenin halinden bi haberdir.

 Mevcut hastane için yeterli miktarda tıbbi cihaz ve doktor kadrosu bulundurmakla; Iğdır halkının yaşadığı sağlık sorunları ciddi bir şekilde azalacaktır. İktidar hastanenin eksiklerini görmek yerine kendine yakın kadroları hastane yönetimi içerisinde nasıl konumlandıracağını düşünmekle meşguldür.

Iğdır devlet hastanesinde bölge halkını usandıran onlarca eksiklik yıllardır mevcut ve bir türlü giderilmemektedir.  

Iğdır halkı Iğdır devlet hastanesine randevu alamamakta, aldığı randevu iptal edilmekte, çoğu defa da yoğunluk karşılanamadığı için randevu sistemi kapatılmaktadır.

 Devlet hastanesinde birçok branş doktoru ya az sayıda olmakta ya da hiç branş doktoru bulunmamaktadır.

Bu eksiklerden kaynaklı olarak Iğdır halkları en yakın şehirler olan Van ve Erzurum illerine işkenceli bir yolculuk etmek zorunda kalmaktadırlar. Birçok hasta bu yollarda vefat etmiş durumdadır. Van ve Erzurum yollarının hastalara yüklediği maliyetten kaynaklı olarak da birçok hasta tedavisini geciktirmekte ya da tedaviyi hiç olmamaktadır. Tıp literatüründe ki” erken teşhis hayat kurtarır” sözü Iğdır halkı için geçerli değildir. Çünkü Iğdır halkı hastalığının teşhis ve tedavisi için randevu alamaz, randevu alsa yeterli tıbbi imkân yoktur veya en yakın araştırma hastanelerinin bulunduğu Van ve Erzurum illerine gitmelidir. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum düşünüldüğünde sadece maddi imkânı bulunan insanların bu araştırma hastanelerine gitme durumu doğar. Bu durumda Iğdırlı hastalar için erken teşhis olayını ortadan kaldırmaktadır.” Haber: Fırat Akkuş

17:28

Haber tarihi: 20 / 05 / 2024
Haber Okunma: 362
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Üniversitemiz TÜRKÜNİB Üyesi Oldu!
Sonraki: Defterdar Abdulkadir Büyükfırat’ın Veda Mesajı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi