Iğdır Üniversitesinin İş Birliği Ağı Kazakistan’a Uzandı! Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kazakistan’da ‘3. İpekyolu Türk Üni...           • Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli? Doktor Derya Büyükışık, artan hava sıcaklıkları ile açığa çıkan sağlık sor...           • Iğdır'da 306 Okulda, 49.517 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı Vali Ercan Turan, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin ve ailelerinin, 2023-2024 eğitim &o...           • İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün'ün Karne Günü Mesajı 2023-2024 Eğitim- öğretim yılını geleceğe yön verecek adımlarla hep birlikte verimli bir...           • Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına Yeni Atama Yapıldı Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 4 bin 298 hâkim ve savcıyı kapsayan...           • Kurban Bayramı Nedeni İle Gıda Denetimleri Yoğunlaştırıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ekiplerince gıda üretim, tü...           • Vali Ercan Turan'dan Bir ilk: Altın Kalpli İnsanlara, Altın! İyiliğin paylaşıldıkça çoğalacağı, bir iyiliği duyurmanın ve anlatmanın birço...           • Ekmeğe Yapılan Zam Ulusal Basında: Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da ekmeğe yapılan zam ulusal basında da yer aldı. Artı Ger&ccedi...           • YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar Dr. Klinik Psikolog H. Fatih Dane’den YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar İst...           • Şiddet Faili Sinan Akay Tutuklandı Iğdır’da Sinan Akay, katletme girişiminde bulunduğu Leyla Akay'ın şikayeti üzerine g&ou...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Bayram Tedbirleri Açıklaması
16 İzlenme, 0 Yorum

Altın Kalpli İnsanlara, Altın!
15 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Heyelân Vadisi
19 İzlenme, 0 Yorum

Mayıs ayı asayiş açıklaması
26 İzlenme, 0 Yorum

Belediye nöbeti 2 gününde
37 İzlenme, 0 Yorum

Yiyip bitirdiler haberin varmı
32 İzlenme, 0 Yorum

Hakkâri Kayyumuna Tepki
43 İzlenme, 0 Yorum

'Alagöz parasında boğulsun'
59 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1. Lig Sevinci
45 İzlenme, 0 Yorum

GS'nin şampiyonluğu kutlandı
62 İzlenme, 0 Yorum

Haklarımızdan Vazgeçmeyeceğiz'
74 İzlenme, 0 Yorum

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
116 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
112 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
114 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
120 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2813147
Aktif: 14
Bugün: 615
Dün: 1319

Defterdar Abdulkadir Büyükfırat’ın Veda Mesajı

Sayın yazılı ve görsel basınımızın değerli mensupları, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Yedi yılı aşkın bir süredir hizmet etmekten gurur duyduğum Defterdarlık görevinden 15.05.2024 tarihi itibariyle yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılmış bulunmaktayım. Öncelikle bilmenizi isterim ki bir çok kademesinde görev aldığım ve severek hizmet ettiğim devlet memurluğum süresince asla hissiyatla hareket etmedim. Devletimin yasalarına bağlı kalarak ve mükellef haklarını da korumak kaydıyla mükelleflerimizin vergi kanunlarına gönüllü uyum sağlaması için  çaba sarfettim.

Değerli basın mensupları, Vergi ödemek anayasal bir görev olup, Anayasamızın 73. maddesine göre, herkes kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. Bu hükümden de anlaşılacağı üzere vergi, devletin zorunlu kamusal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kamu otoritesine dayanarak, kişilerden mali güçleri oranında kanunla ve zorla aldığı paradır.

Devletin bütçe gelirleri içerisinde vergi gelirleri çok önemli bir paya sahiptir. Bu oran %80’lerin üzerindedir. Bu oran bizlere gösteriyor ki, kamu harcamalarının karşılanabilmesi için bütçe gelirleri içerisinde vergi en sağlam kaynak olarak kendisini göstermektedir. Bu durum bilinen ve asla vazgeçilmeyecek bir gerçektir.

İlimizde toplamda 2679 Gelir Vergisi, 854 Kurumlar Vergisi mükellefimiz mevcut olup, biz bu mükelleflerimize toplamda 56 personelle hizmet vermekteyiz.

Gerek personellerimizin özverili çalışmaları, gereksi değerli mükelleflerimizin bizlerin vermiş olduğu mesajları doğru algılayarak gönüllülük esasına  dayalı vergi ödeme alışkanlıkları sayesinde tahakkuk ve tahsilat oranı bakımından ciddi artışlar sağlanmış olup, sıralamada ülkemiz genelinde hatırı sayılır bir konuma gelmiş bulunmaktayız. Bu bağlamda, 2022 yılında 678.762.520;00 TL tahakkuk ve 736.402.000;00 Tl tahsilatla, tahsilat oranımızı %109’a, 2023 yılında 1.835.047.000;00 TL tahakkuk ve 1.674.780.000;00 Tl tahsilatla, tahsilat oranımızı %92’ye, 2024 yılı Ocak-Nisa dönemine ait dört aylık dönemde ise, tahakkuk - tahsilat oranımızı %51’e, çıkararak Defterdarlıklar arasındaki sıralamada  15. sırada yer alarak hatırı sayılır bir konumda yer almış bulunmaktayız. Bu başarı yalnız bizlerin ve mükelleflerimizin değil tüm Iğdır’ ındır.

Bu vesileyle emeği geçen her kese teşekkür ediyorum. Her platformda  dile getirdiğim bir hususu da siz değerli basın mensuplarının huzurunda tekrarlamak istiyorum. Ben Iğdırı ve Iğdırlıları çok sevdim. Bilinsinki her zaman ve her yerde Iğdırı gururla temsil edeceğim. Iğdırlılar Şanlı Urfa'da bir evlerinin olduğunu lütfen unutmasınlar.

Allaha emanet olun.


Abdülkadir BÜYÜKFIRAT

DEFTERDAR


10:57

Haber tarihi: 20 / 05 / 2024
Haber Okunma: 311
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Hun: Sağlıkta Iğdırlıyı cezalandırıyorlar sağlık seçim vaadi olamaz
Sonraki: Aralık, 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını Kutladı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi