Iğdır Üniversitesinin İş Birliği Ağı Kazakistan’a Uzandı! Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kazakistan’da ‘3. İpekyolu Türk Üni...           • Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli? Doktor Derya Büyükışık, artan hava sıcaklıkları ile açığa çıkan sağlık sor...           • Iğdır'da 306 Okulda, 49.517 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı Vali Ercan Turan, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin ve ailelerinin, 2023-2024 eğitim &o...           • İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün'ün Karne Günü Mesajı 2023-2024 Eğitim- öğretim yılını geleceğe yön verecek adımlarla hep birlikte verimli bir...           • Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına Yeni Atama Yapıldı Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 4 bin 298 hâkim ve savcıyı kapsayan...           • Kurban Bayramı Nedeni İle Gıda Denetimleri Yoğunlaştırıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ekiplerince gıda üretim, tü...           • Vali Ercan Turan'dan Bir ilk: Altın Kalpli İnsanlara, Altın! İyiliğin paylaşıldıkça çoğalacağı, bir iyiliği duyurmanın ve anlatmanın birço...           • Ekmeğe Yapılan Zam Ulusal Basında: Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da ekmeğe yapılan zam ulusal basında da yer aldı. Artı Ger&ccedi...           • YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar Dr. Klinik Psikolog H. Fatih Dane’den YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar İst...           • Şiddet Faili Sinan Akay Tutuklandı Iğdır’da Sinan Akay, katletme girişiminde bulunduğu Leyla Akay'ın şikayeti üzerine g&ou...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Bayram Tedbirleri Açıklaması
15 İzlenme, 0 Yorum

Altın Kalpli İnsanlara, Altın!
14 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Heyelân Vadisi
18 İzlenme, 0 Yorum

Mayıs ayı asayiş açıklaması
25 İzlenme, 0 Yorum

Belediye nöbeti 2 gününde
36 İzlenme, 0 Yorum

Yiyip bitirdiler haberin varmı
31 İzlenme, 0 Yorum

Hakkâri Kayyumuna Tepki
42 İzlenme, 0 Yorum

'Alagöz parasında boğulsun'
58 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1. Lig Sevinci
44 İzlenme, 0 Yorum

GS'nin şampiyonluğu kutlandı
61 İzlenme, 0 Yorum

Haklarımızdan Vazgeçmeyeceğiz'
73 İzlenme, 0 Yorum

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
115 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
110 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
112 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
118 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2813122
Aktif: 16
Bugün: 549
Dün: 1319

65 Yaş Üstü Hasta Tutsakların Sağlık Sorunlarını Sıraladılar

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 506'ncı haftasında 65 yaş üstü bazı hasta tutsakların yaşadıkları sağlık sorunlarını sıraladı.

İnsan hakkı örgütlerinin hasta tutsaklara dair eylem ve etkinlikleri devam ediyor. Bu hafta İstanbul ve Ankara'da hasta tutsakların durumuna dair eylemler devam etti.

 

ANKARA

 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi'nde eylemlerinin 506’ncısını haftasında bir araya geldi. Bina önünde yapılan açıklamada “Tedavi haktır engellenemez. Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankart taşındı. İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, İHD’nin 2 Mayıs 2024 tarihinden itibaren hapishanelerde 329 bin 151 tutuklunun bulunduğunu ve bunlardan 4 bin 827’sinin 65 yaş üstü olduğunu aktardı.

Çevirmen, yasal düzenlemelere rağmen çok az hasta tutuklunun tahliye olduğunu söyledi. Çevirmen, 2022 yılında 80 yaş üzeri 4 tutsak, 2023 yılında ise 72 yaşında 2 tutsağın cezaevlerinde hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini aktardı. Çevirmen, şu anda cezaevlerinde tutulan 65 yaş üzerindeki bazı hasta tutsakların durumuna dair kimi bilgiler paylaştı:

* Cemil Erdem: 74 yaşında. Gırtlak kanseri. Şeker, yüksek tansiyon, kolesterol hastalıkları mevcut. İleri derecede nefes darlığı var.


* Ferzende Elbi: 73 yaşında. İki böbrekte kist, bağırsak yırtığı, varis, kalp hastalığı bulunuyor. Daha öncesinde anjiyo ameliyatı geçirmiştir. İşitme engeli olup, görme kaybı yaşıyor.

 

* Gürbüz Dönmez: 84 Yaşında, prostat kanser hastası. 60 yıldır ağır KOAH hastası.

 

* Hanife Arslan: 76 yaşında, KOAH, mide sorunu ve yüksek tansiyon hastası. 40 yıldır şeker hastası olan Arslan’ın damarları esnekliğini yitirmiş durumda. Hastalıkları ve diz ağrıları nedeniyle yürüyemeyecek durumdadır.

 

* Hatice Yıldız: 75 yaşında. 23 Mart'ta evinden sedyeyle çıkarılıp tutuklanarak cezaevine gönderildi. Demans, yüksek tansiyon, kemik erimesi gibi ağır hastalıkları var.

 

* Kazım Avcı: 68 yaşında, yüzde 78 engelli, sol bacağı ampute, 54 senedir protez kullanıyor. Yüksek tansiyon, şeker, bel fıtığı, kalp hastalığı (mitral yetmezlik), Perikardit hastası. 2 Şubat 2022 tarihinde kalp krizi geçirdi, yoğun bakımında 4 gün yattı. Bel fıtık ameliyatları geçirmiş, felç kalma riski var.

 

* Kerim Boran: 77 yaşında. Kalp yetmezliği, diyabet, yüksek tansiyon, KOAH, astım, prostat, Parkinson hastalıkları bulunuyor. Daha önce beyin ameliyatı geçiren Boran, işitme engelli olup, tek başına yaşamını idame ettiremiyor.

 

* Mehmet Bayram: 75 yaşında yüzde 97 Engelli, Böbrek Yetmezliği, Kalp, Yüksek Tansiyon, Cilt Kanseri, Alzheimer ve Omurga ve eklem ağrıları yaşıyor, kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

 

* Mehmet Emin Çam: 70 yaşında, safra kesesi yok. Görme ve duyma sorunları var. Çok şiddetli baş ağrıları çekiyor.

 

* Mehmet Sait Yıldırım: 71 yaşında. Kalp, yüksek tansiyon ve KOAH hastası. Damar sertliği var. 2023 yılında tek başına tutulduğu hücrede kalp krizi geçirdi. 2024 yılı başında anjiyo oldu.

 

* Sabri Yavuz: 74 yaşında. Hepatit-B, prostat, Apantist, Safra Kesesi hastalıkları var.16 Kasım 2022’de kasık fıtığı ameliyatı olmuştur. Ameliyattan sonra elleri yatağa kelepçeli olarak 2 gün yoğun bakımda tutulmuştur. 2024 yılı içinde safra kesesi ameliyatı oldu.

 

* Sıddık Güler: 84 yaşında. Kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, iltihaplı eklem romatizması var. Son zamanlarda artan diz ağrıları ve morluklar meydana gelmiştir. Tek başına yaşamını devam ettiremiyor.

 

* Abdulalim Kaya: 81 yaşında, yüzde 93 engelli. 2021 yılında prostat ameliyatı oldu. İşitme kaybı, görme kaybı var. Bir böbreğinin iflas etmiş, tek böbrekle yaşıyor. Demans teşhisi konuldu. Kalp hastası, 1 yıl önce anjiyo olmuştur.

 

* Makbule Özer: 83 yaşında. Pek çok hastalığı var, tek başına yaşamını devam ettiremiyor. 9 Mayıs 2022’de tutuklanan ve 7 Eylül 2022’de tahliye edilen 83 yaşındaki Makbule Özer, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) ‘cezaevinde kalabilir’ raporunun ardından tekrar tutuklandı.”

 

Çevirmen, son olarak şunları söyledi: "Sadece bir kısmına değinebildiğimiz örnekleri çoğaltmak mümkün. Onlarca ileri yaşta ve de ağır hasta mahpuslar hapishanelerde ağır yaşam savaşı veriyor. Tahliye edilmeyen ve vefat eden mahpusların yaşam hakları ihlal ediliyor. Cumhurbaşkanlığı af yetkisi tüm ağır hasta, ileri yaşta olan ve yaşamını tek başına idame ettiremeyen mahpuslar için ayrımsız olarak kullanılmalıdır."

 

İSTANBUL'DA F OTURMASI

 

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “F Oturması” eyleminin 634’üncüsünü Beyoğlu’nda bulunan dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Beşiri T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 72 yaşındaki ağır hasta tutsak Mehmet Emin Çam’ın sağlık durumuna dikkat çekildi. Çok sayıda hak savunucusunun destek verdiği eylemde hasta tutsakların fotoğrafları taşındı. 

 

Cezaevlerinde artan hak ihlalleri ve ağır tecrit uygulamalarının tutsakların yaşamını tehdit etmeye devam ettiğini söyleyen İHD Hapishane Komisyon üyesi Sibel Çapraz, ayrıca infazda eşitlik ilkesine aykırı karar ve uygulamaların hasta ve bakıma muhtaç tutsaklar arasındaki ayrımcılığı daha da derinleştirdiğini kaydetti.

 

Çapraz, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 28 Şubat davasında “darbeye teşebbüs” iddiasıyla mübbet hapis cezasına çarptırılan askerlerin “hastalık ve kocama” gerekçesiyle serbest bırakılmasının bunun son örneği olduğuna dikkat çekti.

 

HASTA TUTSAK ÇAM’IN SAĞLIK SORUNLARI

 

Mehmet Emin Çam’ın sağlık sorunlarına değinen Çapraz, Çam’ın, beyin tümörü, yüksek tansiyon, böbrek kisti ve prostat hastası olup, el ve ayaklarda uyuşma, yürüme güçlüğü, her iki kulakta cihaz gerektirir boyutta duyma kaybı gibi yaşadığını ve bu yüzden kontrol ve tedavi altında tutulması gerektiğini söyledi. Çam’a 2012 yılında açılan davada verilen cezanın kesinleşmesi üzerine, 14 Mart 2022’de tutuklandığı bilgisini paylaşan Çapraz,  Çam’ın kızının komisyonlarına bu konudaki aktarımlarını paylaştı: “Babamın her iki kulağında işitme kaybı gelişti, duymakta zorlanıyor. Ayrıca 8 Mayıs’ta görüşen avukatına babam; ‘10 gündür prostat sorunum başladı, revire gittim hap yazıp gönderdiler, verdikleri ilaçları kullanıyorum ve günde 10 defa lavaboya gidiyorum. Böbrek sorunum da var ve bütün ağrılar birleşiyor, dayanamayacak duruma geliyorum. İlaçlar da artık etki etmiyor’ demiş. Babam sol kol ve sol bacakta hissizleşme gibi vücut fonksiyonlarını etkileyen bir dizi hastalıkla da mücadele ediyor. Babamla iki hafta önceki görüşmemizde seni hastaneye götürüyorlar mı diye sordum. Bana ‘Kızım ben hastaneye gitmek istemiyorum, gitmeme kararı aldım. Ağız içi araması ve çıplak aramadan kaynaklı gitmek istemiyorum’ dedi.”

 

Çam ve diğer tüm ağır hasta tutukluların serbest bırakılması gerektiğini belirten Çapraz, “Sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” çağrısında bulundu. (MA)

17:40

Haber tarihi: 18 / 05 / 2024
Haber Okunma: 422
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: IĞDIR'DA 19 MAYIS COŞKUSU
Sonraki: İrem Yavuz'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi