Iğdır Üniversitesinin İş Birliği Ağı Kazakistan’a Uzandı! Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kazakistan’da ‘3. İpekyolu Türk Üni...           • Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli? Doktor Derya Büyükışık, artan hava sıcaklıkları ile açığa çıkan sağlık sor...           • Iğdır'da 306 Okulda, 49.517 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı Vali Ercan Turan, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin ve ailelerinin, 2023-2024 eğitim &o...           • İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün'ün Karne Günü Mesajı 2023-2024 Eğitim- öğretim yılını geleceğe yön verecek adımlarla hep birlikte verimli bir...           • Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına Yeni Atama Yapıldı Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 4 bin 298 hâkim ve savcıyı kapsayan...           • Kurban Bayramı Nedeni İle Gıda Denetimleri Yoğunlaştırıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ekiplerince gıda üretim, tü...           • Vali Ercan Turan'dan Bir ilk: Altın Kalpli İnsanlara, Altın! İyiliğin paylaşıldıkça çoğalacağı, bir iyiliği duyurmanın ve anlatmanın birço...           • Ekmeğe Yapılan Zam Ulusal Basında: Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da ekmeğe yapılan zam ulusal basında da yer aldı. Artı Ger&ccedi...           • YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar Dr. Klinik Psikolog H. Fatih Dane’den YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar İst...           • Şiddet Faili Sinan Akay Tutuklandı Iğdır’da Sinan Akay, katletme girişiminde bulunduğu Leyla Akay'ın şikayeti üzerine g&ou...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Bayram Tedbirleri Açıklaması
16 İzlenme, 0 Yorum

Altın Kalpli İnsanlara, Altın!
15 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Heyelân Vadisi
19 İzlenme, 0 Yorum

Mayıs ayı asayiş açıklaması
25 İzlenme, 0 Yorum

Belediye nöbeti 2 gününde
36 İzlenme, 0 Yorum

Yiyip bitirdiler haberin varmı
32 İzlenme, 0 Yorum

Hakkâri Kayyumuna Tepki
42 İzlenme, 0 Yorum

'Alagöz parasında boğulsun'
59 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1. Lig Sevinci
44 İzlenme, 0 Yorum

GS'nin şampiyonluğu kutlandı
62 İzlenme, 0 Yorum

Haklarımızdan Vazgeçmeyeceğiz'
74 İzlenme, 0 Yorum

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
116 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
111 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
114 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
120 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2813132
Aktif: 17
Bugün: 578
Dün: 1319

Yetkililere Soruyoruz İnşaatların Şantiye Tabelası Neden Yok?

Iğdır’da son dört yıldır özellikle devlet kurumlarına yapılan inşaatlarda her neden ise ruhsat tabelaları asılmıyor. Yasal olarak inşaat alanlarına asılması zorunlu olan ruhsat tabelası asılmayarak neyin gizlendiği merak ediliyor.

Tabela bulunmadığı için bu ihalelinin kaça yapıldığını ve hangi firma veya müteahhitlere verildiği konusunda halk bir bilgiye sahip değil. Bir inşaata yasal olarak bu bilgi tabelalarının asılma zorunluluğu vardır.

Yetkililere soruyoruz bu inşaatın tabelası niye yok?

Yetkililere soruyoruz SGK il müdürlüğü arkasında yapılan bu inşaatın tabelası niye yok? Burası neyin inşaatıdır. Niçin yapılıyor, ihaleyi hangi firma almış, firmanın sahibi kim? ne zaman teslim edecek? yurttaşlar bilmek istiyor.

İnşaatı süren bu yapının kanuni bir zorunluluk olan yapı tanıtım tabelası yok. 3194 sayılı imar kanunu ve yönetmeliklerine göre, inşaatlarda inşaatı tanıtıcı tabela koymak kanuni bir zorunluluktur. Buna göre; ihale bedeli ve inşaatın başlangıç, bitiş tarihleri yazılması 3194 sayılı imar kanunu ve yönetmelikleri şartıdır. Son çıkan yapı denetim ile alakalı yasa ve yönetmeliklerinde de aynı şartlar vardır.

Kanuni bir zorunluluk olan tabela ile ilgili denetleme yetkisi olan birimleri niçin görevlerini yapmıyorlar?

Yapı Yerinde Bulundurulması Gerekli Tabela Ve Belgeler İle Yapı İşlerinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri Kanunu:

MADDE 14.01

Ruhsat ve eki projelerin yapı yerinde bulundurulması ve inşaat müddetince yapı üzerinde herkesçe rahat görülebilecek bir yere, en az (0,5/0,75)m. boyutlarında bir tabela asılması zorunludur. Asılacak tabela üzerinde mal sahibinin, mimarının, statik, elektrik-tesisat, ısı yalıtım proje müelliflerinin ismi, yapı denetim şirketinin (fenni mesullerinin), müteahhidinin isimleri ile inşaat ruhsatı numarası ve tarihini içeren bilgiler bulunmalıdır.

Mahallinde ruhsat ve eki projeleri ve bilgi tabelasını bulundurmayan yapılar tespit tutanağı düzenlenerek yapı sahibine veya binada bulunanlara tebligat yapılır ve tebligat belgesi binanın görünür bir cephesine asılır. İlgililerine ulaşılamaz ise bir nüshası da muhtara bırakılır.

Ruhsat tabelası 3 gün içinde asılmadığı takdirde yapı sahibine, ilgili belediye encümen kararı ile para cezası verilir. Verilecek olan bu para cezası yıllık TÜFE oranına bağlı olarak güncellenir.

Bu zorunlu mecburiyeti bilmeyenlere duyurulur ve gereğinin yapılması için uyarıyoruz. Haber: Murat Akkuş

11:08

Haber tarihi: 17 / 05 / 2024
Haber Okunma: 497
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: KOBANÊ DAVASI KARARLARI PROTESTO EDİLDİ
Sonraki: 15 Barodan Kobanê Davası Açıklaması
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi