Iğdır Üniversitesinin İş Birliği Ağı Kazakistan’a Uzandı! Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kazakistan’da ‘3. İpekyolu Türk Üni...           • Sıcak Havalarda Nelere Dikkat Edilmeli? Doktor Derya Büyükışık, artan hava sıcaklıkları ile açığa çıkan sağlık sor...           • Iğdır'da 306 Okulda, 49.517 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı Vali Ercan Turan, geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin ve ailelerinin, 2023-2024 eğitim &o...           • İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün'ün Karne Günü Mesajı 2023-2024 Eğitim- öğretim yılını geleceğe yön verecek adımlarla hep birlikte verimli bir...           • Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına Yeni Atama Yapıldı Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 4 bin 298 hâkim ve savcıyı kapsayan...           • Kurban Bayramı Nedeni İle Gıda Denetimleri Yoğunlaştırıldı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ekiplerince gıda üretim, tü...           • Vali Ercan Turan'dan Bir ilk: Altın Kalpli İnsanlara, Altın! İyiliğin paylaşıldıkça çoğalacağı, bir iyiliği duyurmanın ve anlatmanın birço...           • Ekmeğe Yapılan Zam Ulusal Basında: Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da Ekmeğe Zam Geldi Iğdır'da ekmeğe yapılan zam ulusal basında da yer aldı. Artı Ger&ccedi...           • YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar Dr. Klinik Psikolog H. Fatih Dane’den YKS Sonrası Öğrencilere Önemli Mesajlar İst...           • Şiddet Faili Sinan Akay Tutuklandı Iğdır’da Sinan Akay, katletme girişiminde bulunduğu Leyla Akay'ın şikayeti üzerine g&ou...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Bayram Tedbirleri Açıklaması
16 İzlenme, 0 Yorum

Altın Kalpli İnsanlara, Altın!
15 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Heyelân Vadisi
19 İzlenme, 0 Yorum

Mayıs ayı asayiş açıklaması
26 İzlenme, 0 Yorum

Belediye nöbeti 2 gününde
37 İzlenme, 0 Yorum

Yiyip bitirdiler haberin varmı
32 İzlenme, 0 Yorum

Hakkâri Kayyumuna Tepki
43 İzlenme, 0 Yorum

'Alagöz parasında boğulsun'
59 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1. Lig Sevinci
45 İzlenme, 0 Yorum

GS'nin şampiyonluğu kutlandı
62 İzlenme, 0 Yorum

Haklarımızdan Vazgeçmeyeceğiz'
74 İzlenme, 0 Yorum

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
117 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
112 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
114 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
120 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2813149
Aktif: 9
Bugün: 624
Dün: 1319

İHD ve KESK'ten '15 Mayıs Kürt Dil Bayramı' Açıklaması

İnsan Hakları Derneği (İHD) Iğdır İl Temsilciliğinde, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı. KESK’liler ve Eğitim-Sen İl Temsilcisi Efe Tabak’ın da katıldığı basın açıklamasını İHD İl Temsilcisi Elif Malgaz Dağgöl okudu.

Ortak açıklamada şunlara dikkat çekildi:

 "Türkiye’de Türkçeden sonra en yaygın konuşulan dil Kürtçe olmasına rağmen resmi bir statüsünün olmaması, Kürt diline yönelik baskılar Cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli biçimlerde devam etmiştir" denildi.

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun! 1932 yılında Kürt dilinin alfabesini yazan Celadet Bedirxan ve dönemin Kürt aydınları tarafından Latin alfabesiyle çıkarılan Kürtçe dergi Hawar’ın ilk sayısının yayımlandığı 15 Mayıs tarihi, 2006 yılından beri Kürt Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. 1943 yılına kadar ve toplam 57 sayı yayımlanan Hawar dergisinde Kürtçenin Kurmanci, Sorani ve Kırmancki lehçelerinde yazılar yer almıştır.

Her yıl bir öncekinden daha kitlesel ve coşkulu kutlanan Kürt dil bayramı kapsamındaki etkinlikler bu yıl 1 Haziran’a kadar sürecek. Birkaç gün öncesinden başlayan sokak şenlikleri, konserler, paneller, seminerler vb. etkinliklerde “Em her derê bikin dibistanên zimanên Kürdi-Her yeri Kürtçe okulu haline getirelim”, “Her dem Kurdî, her der Kurdî-Her zaman Kürtçe her yerde Kürtçe”, “Ger zimanê me tunebe em jî tunene-Dilimiz yoksa biz de yokuz” gibi sloganlar ve Kürtçenin resmi bir statüye kavuşması, Kürtçe eğitim ve öğretim talebi öne çıkıyor.

Bu etkinlikler zaman zaman çeşitli engellemelerle karşılaşmaktadır. Örneğin Kürt Dil Bayramı ile ilgili olarak Diyarbakır'da dernekler ve siyasi partilerin katıldığı kutlama etkinliğinde broşür dağıtmaları engellenmiş, Van’da çok sayıda sivil toplum örgütünün birlikte yapmak istediği yürüyüş engellenmeye çalışılmıştır.

Türkiye’de Türkçeden sonra en yaygın konuşulan dil Kürtçe olmasına rağmen resmi bir statüsünün olmaması, Kürt diline yönelik baskılar Cumhuriyet tarihi boyunca çeşitli biçimlerde devam etmiştir.

Türkiye’nin çözüm bekleyen en temel sorunlarının başında gelen “Kürt Sorununun” çözümü ve toplumsal barışın sağlanmasının en temel ilerleme araçlarından birisi kuşkusuz Kürt dili ve lehçelerinin kullanımı önündeki engellerin kaldırılmasıdır.

 Yasal hiçbir güvencesi olmadan 2009 yılında Kürtçe yayına başlayan TRT 6 kanalı ve 2012 yılında başlatılan seçmeli ders uygulamaları milyonlarca Kürt yurttaşın anadil taleplerini karşılamaktan oldukça uzaktır.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de anadilinde eğitim talep edenlerin oranı % 90’ları aşmaktadır; bu sadece Kürtçe değil, Türkiye’de konuşulan Arapça, Rumca, Lazca, Ermenice, Süryanice, Gürcüce gibi dillerde de eğitim talebi olduğunu ortaya koymaktadır.

Dil hakları, çeşitli uluslararası insan hakları belgelerinde de korunan bir haktır. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, UNESCO Eğitimde Ayrımcılığa Karşı Sözleşme, Türkiye’nin de içinde yer aldığı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)’in taraf devletlere uymaları yönünde tavsiyelerde bulunduğu “Ulusal Azınlıkların Eğitim Haklarına İlişkin Lahey Tavsiyeleri”, “Ulusal Azınlıkların Dil Haklarına İlişkin Oslo Tavsiyeleri”, “Radyo ve Televizyon Yayınlarında Azınlık Dillerinin Kullanımına İlişkin Kılavuz” gibi uluslararası belgeler, uluslararası toplumun dil hakları konusunda uyması gereken standartları belirleyen belgelerdir.

 Irk, renk, cinsiyet, dil, din, etnik veya toplumsal köken vd. herhangi bir temelde ayrımcılığa uğramadan herkesin en temel insan hak ve özgürlüklerinden eşitçe yararlanabilmesi için mücadele etmeye ve bütün dillere özgürlük istemeye devam edeceğiz.

Bizler sivil toplum kuruluşları olarak, herkesin kendi anadilini özgürce kullanma, kendi anadilinde eğitim görme hakkına sahip olması gerektiğini savunuyor ve bu konudaki engellemelerin karşısında durduğumuzu bir kez daha ifade ederek Kürt Dil Bayramı’nı kutluyoruz.” Haber: Fırat Akkuş

16:34

Haber tarihi: 15 / 05 / 2024
Haber Okunma: 427
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Hükümet Açıkladı: Kamuda Dijitalleşerek Tasarruf Etme Dönemi Başladı
Sonraki: Seracılık Çalışmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor!
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi