Hun: Sağlıkta Iğdırlıyı cezalandırıyorlar sağlık seçim vaadi olamaz 📌 Randevuların aylar sonraya verilmesi 📌 Sebepsiz randevu iptali 📌 Rande...           • Defterdar Abdulkadir Büyükfırat’ın Veda Mesajı Sayın yazılı ve görsel basınımızın değerli mensupları, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yedi ...           • 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Aralık'ta Kutlandı 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Iğdır’ın Aralık (Başa...           • '19 Mayıs Atatürk ve Gençlik' Konulu Panel Düzenledi Iğdır Üniversitesinde Milli Mücadelenin 105. yılı etkinlikleri kapsamında “Milli M...           • IĞDIR'DA 19 MAYIS COŞKUSU Iğdır'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 105. yılı Atatü...           • 65 Yaş Üstü Hasta Tutsakların Sağlık Sorunlarını Sıraladılar Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 506'ncı haftasında 65 yaş ü...           • İrem Yavuz'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler İrem YAVUZ'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler: Kaygıyla Başa Çıkmak İçin &...           • KOBANÊ DAVASI KARARLARI PROTESTO EDİLDİ Kobanê Davası'nda siyasetçilere verilen cezalar birçok kentte yapılan aç...           • Yetkililere Soruyoruz İnşaatların Şantiye Tabelası Neden Yok? Iğdır’da son dört yıldır özellikle devlet kurumlarına yapılan inşaatlarda her nede...           • 15 Barodan Kobanê Davası Açıklaması 15 baro, Kobanê Davası’nda verine hapis cezalarına ilişkin yaptıkları ortak açı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

'Iğdır cezalandırılıyor mu?''
33 İzlenme, 0 Yorum

Kobane kararı Protesto edildi
52 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
63 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
65 İzlenme, 0 Yorum

Belediye böyle borç görmedi!
89 İzlenme, 0 Yorum

Asayiş ve güvenlik toplantısı
85 İzlenme, 0 Yorum

Eğitimcilerin şiddet isyanı
162 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1 Mayıs coşkusu
158 İzlenme, 0 Yorum

Efe Tabak 1 Mayıs konuşması
156 İzlenme, 0 Yorum

Huzurun sesi Karasu Bulakbaşı
249 İzlenme, 0 Yorum

AMEDSPOR ŞAMPİYON!
260 İzlenme, 0 Yorum

Hun: Tarla ve bahçeler susuz
179 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 23 Nisan Halayı
198 İzlenme, 0 Yorum

Mezarlıklar ağaçlandırılıyor
206 İzlenme, 0 Yorum

Şeker pancarı ekimi başladı
237 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2793926
Aktif: 12
Bugün: 268
Dün: 1225

Medet Serhat'ın mezarına saldırıya ilişkin suç duyurusu yapıldı

Katledilen avukat Medet Serhat’ın mezarına yönelik saldırıyı protesto eden hukuk örgütleri, sürecin takipçisi olacaklarını belirterek suç duyurusunda bulundu.

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), 1994 yılında katledilen avukat Medet Serhat’ın mezarına yönelik saldırıyı Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yaptığı açıklamayla protesto etti. Açıklamanın Türkçesini ÖHD İstanbul Şubesi yönetiminden Eda Önal, Kürtçesini ise TOHAV Başkanı Numan Arıtürk okudu.

 

'TOPLUMSAL HAFIZAYA SALDIRIDIR'

 

Mezarlıklara dönük saldırıların arttığına dikkati çeken Önal, saldırıların bireysel saldırılar olmadığı, iktidar tarafından "düşman görülen kimliklere yönelik bir saldırı politikası" olduğunu söyledi. Mezarların toplumsal hafızanın bir parçası olduğunu vurgulayan Önal, "Özellikle toplumsal hafızada yer alan kişi ve olaylar toplumun tarihsel süreçte yaşadıklarıyla bağlantılı olup bu tarihi herkese hatırlatan imgeler haline gelmektedir. Bu kişilerin mezarlarına yönelik saldırılar aynı zamanda toplumsal hafızaya saldırı niteliği de taşımaktadır. Medet Serhat tüm ömrünü hak mücadelesine adamış, barış ve sevgi dolu yüreğiyle cesaretini yanına alarak Kürt hak hareketinin önemli isimlerinden biri olmuştur” diye konuştu.

Önal, “Saldırıyı gerçekleştiren faillerin bir an önce yakalanması, olayla ilgili etkili bir soruşturmanın yürütülmesi ve faillerin cezalandırılması için sürecin takipçisi olacağız” diye belirtti.

 

‘MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “Ben Medet abiyi tanıdığımda henüz çok genç bir avukattım. Onun bürosu biz Kürt hukukçular için hep bir öğrenme merkezi oldu. Biz eğer bugün örgütlenebildiysek, Kürt hukukçular olarak TOHAV'ı ve ÖHD’yi kurabildiysek, bunun ilk önderidir Medet Serhat. Biz ilk toplantılarımızı onun ofisinde yaptık. O son derecede barışçıl bir insandı. Medet abi de Behçet Cantürk'ün avukatıydı. O dönem Özgür Gündem kurulmuştu. Özgür Gündem'in finansmanını sağladığı gerekçesiyle Behçet Cantürk’e çok büyük saldırılar vardı. Bir saldırı olacağı bekleniyordu aslında. Medet abiyi maalesef ki eşinin de olduğu bir araçta kıstırdılar ve bu kontra güçler katlettiler. Onlar hala hayatta. Onlar hala iktidarın yanında dolaşıyorlar. Mehmet Ağar gibi, Tansu Çiller gibi. Hiçbiri cezalandırılmadı. Ancak mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi yöneticilerinden Naim Feyzullah Eminoğlu ise, "Geçmişinizi unutun diyorlar bize. Kürt halkına geçmişini unutturmaya çalışıyorlar. Özellikle Kürdistan’da pek çok mezar saldırılarıyla karşılaşıyoruz. Geçmişini unutan bir halk her şeyini unutur. Bugün devrimci avukatlık, halkın avukatlığını yapabiliyorsak bu 90’larda katledilen Medet Serhat, Faik Candan, Fuat Eroğlu gibi avukatların sayesindedir” diye konuştu.

Avukatlar daha sonra Çağlayan Adliyesi’ne geçerek suç duyurusunda bulundular. (MA)

16:41

Haber tarihi: 15 / 04 / 2024
Haber Okunma: 353
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: YSK Tuzluca Belediye Başkanlığını Ahmet Sait Türkan'a Verdi
Sonraki: Rektör Alma, Kız Öğrenci Yurdu’nda Kalan Öğrencilerle Bayramlaştı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi