“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” programı düzenlendi Iğdır Üniversitesinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Progra...           • İşten Çıkarılan Iğdır Belediye Personeli Hakkında Konuştu DEM Parti Iğdır milletvekili Yılmaz Hun yaptığı konuşmada: "Taşeron işçilerin sorunları ve ...           • Ağrı Dağı'nda Hayatını Kaybeden Dağcılar Anıldı Iğdır Üniversitesi, Maden, Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve Doğub...           • “Uzman Eller” Projesinden Yararlanan İşletmeler Kontrol Edildi Kırsal Kalkınmada “Uzman Eller” Projesinden Yararlanan İşletmeler Kontrol Edildi. Kır...           • Iğdır CHP'ye Yeni İl Başkanı Atandı 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’den Tuzluca Belediye Başkanı seçilen ve sonrası...           • Uğur Özen'in "Kaotik Manzara" Sergisi Sanatseverlerle Buluştu Iğdır Üniversitesi Öğretim Elemanı Uğur Özen'in "Kaotik Manzara" Sergisi Sanatsever...           • Mehmet Nuri Güneş'ten İBB Başkanı İmamoğlu'na Ziyaret Iğdır Belediye Eşbaşkanı Mehmet Nuri Güneş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ek...           • Atık Malzemeler Hediyelik Eşya olarak Ekonomiye Kazandırılıyor! Iğdır Üniversitesinde Atık Malzemeler Hediyelik Eşyalara Dönüştürülerek E...           • Türkiye'nin Demokratikleşme Çabaları ve Darbelerle İmtihanı Iğdır Düşünce Otağı’nda, Akademisyen-Yazar Ahmet Yaşar Akkaya, “Türkiye...           • Çarşı-Pazarın Hali Vahim: Ekonomi Daha Beter Olacak! Ekonomik krizin giderek derinleşmesinden dolayı çarşı-pazardan ihtiyaçlarını karşıla...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Hz. Hüseyin'e Mersiye...
49 İzlenme, 0 Yorum

Bütçeyi Kandile Gönderecekler'
64 İzlenme, 0 Yorum

DBP'den Duyuru
46 İzlenme, 0 Yorum

Cantürk Alagöz'den Şok Sözler
81 İzlenme, 0 Yorum

Güneş: Provokasyon peşindeler
121 İzlenme, 0 Yorum

'Dağdan Kararları Alıyorlar''
141 İzlenme, 0 Yorum

Alagöz: Hainlere Lanet Olsun
96 İzlenme, 0 Yorum

Türkan'dan Belediyeye Kınama
70 İzlenme, 0 Yorum

Hasan Çatak'tan Anlamlı Şiir
81 İzlenme, 1 Yorum

Zehir Tacirlerine Fırsat Verme
61 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'ın Morkaraman Koyunu
76 İzlenme, 0 Yorum

Çiftçi ve hayvancının sorunu
79 İzlenme, 0 Yorum

'Biz halkımıza borçluyuz'
81 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2843338
Aktif: 20
Bugün: 4
Dün: 2130

Iğdır İHD: Anadili Haktır, Dünya Anadili Günü Tüm Halklara Kutlu Olsun!

21 Şubat Dünya Ana Dili Günü kapsamında açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Iğdır İl Temsilciliği, dünya üzerinde 7 bin civarında anadilin konuşulduğu ve bunların 2500 tanesinin yok olma ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.  

Basın açıklamasını okuyan İHD üyesi Murat Akkuş okuduğu İHD Iğdır İl Temsilciliğinde düzenlenen basın açıklamasında şunlara dikkat çekildi:

“Anadili bireyin annesinde doğduğunda herhangi bir dışsal öğrenme çabasına girmeden içine doğduğu topluluğun günlük yaşamında kullandığı, sosyalleştiği, sanat ve kültürel değerlerini yaşadığı sosyal ortamdan doğalında öğrenilen dildir. Bu yönüyle anadil hakkı hem bireysel bir hak hem de ait olunan topluluğun kollektif hakları kapsamındadır.

 

Bugün dünya üzerinde 7 bin civarında anadilin konuşulduğu ve bunların 2500 tanesinin yok olma ile karşı karşıya olduğu bilinmektedir.

 

 Bu tehlikeye dikkat çekmeye çalışan UNESCO 17 Kasım 1999 tarihinde 21 Şubat’ı Uluslararası Anadil Günü olarak ilan etmiş ve 2000 yılından bu yana da dünyada kültürel çeşitliliği ve çok dilliliği desteklemek amacıyla “Dünya Anadili Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.

 

Dünya Anadili Gününün 24. yılında ne yazık ki Dünya üzerinde diller yok olmaya devam ediyor ve pek çok dil de tehdit altındadır. Yok, olan ve tehdit altında olan diller azınlık gruplarına mensup toplulukların dilleri ile devletleşememiş toplulukların dilleri olmaktadır. Anadil topluluk bireylerinin en kolay sosyalleştiği, etkileşimde olduğu ve gelişimini en rahat devam ettirebildiği bir dildir. O nedenle anadilinde eğitim hakkı olarak tanınması bu bağlamda temel bir insan hakkıdır. Anadilinde eğitim hakkına kavuşabilmiş olan toplulukların her anlamda gelişimi daha fazla olacak ve topluluklar arasındaki eşitsizliği de ortadan kaldıracaktır. Ayrıca, yapılan bütün araştırmalar anadilinde eğitim gören çocukların pedegojik olarak daha başarılı olduklarını ortaya koymaktadır.

 

Ancak Dünya üzerinde egemen olan ulus devletlerin asimilasyoncu politikaları, tekçi uygulamaları nedeniyle egemen ulusun dili diğer topluluklara da zorunlu hale getirilmektedir. Oysa anadil toplumların varlıklarının, kimliklerinin ve kültürlerinin en önemli aktarıcısıdır ve göstergesidir. Topluluklar dilleriyle var olurlar. Dili olmayan toplulukların topluluk olarak varlıklarını devam ettirmeleri oldukça zordur. Dünya üzerinde yok olan, tehlike altında olan ve konuşulan tüm diller insanlık aleminin ve insanlık tarihinin ortak değeridir. Diller üzerinde tekçi ve asimilasyoncu politikalar ve zor aygıtları kaldırılmalıdır. Halkların kendi dillerinde konuşma, eğitim alma, yaşamlarını ve kültürlerini devam ettirmeleri sağlanmalıdır. Dilsel ve kültürel çoğulculuk ile toplumların barış içinde bir arada ve özgürce yaşamaları sağlanabilecektir. 

 

Türkiye’de Türkçe dışında anadili kullanımı konusundaki durum dünyadaki durumdan daha da vahimdir. Türkiye coğrafyasında günlük yaşamda 36 farklı dilin konuşulduğu bilinmekle birlikte UNESCO’nun tespitlerine göre konuşulan 3 dil kaybolmuş, 18 dil ise kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Türkiye’de çok sayıda dil olmasına rağmen, Türkçe dışındaki bazı diller 2012 yılında çıkarılan seçmeli dersler genelgesi kapsamında 5’inci sınıftan başlamak üzere seçmeli ders olarak okutulabilmektedir. Bir çocuğun ilkokul 5’inci sınıfa kadar ailesinden öğrendiği dilden kopması ve resmi dili öğrenerek bilime, sanata, kültüre ve eğitime erişmeye zorlanması hem çocuk haklarının ihlali hem de pedagojik olarak çocuğun ruhsal, sosyal ve duygusal dünyasının parçalanması anlamına gelmektedir. Farklı Dil ve Lehçelerin seçmeli ders olarak okutulması yetersiz bir hak olmasının yanında bu dilleri seçmek ve okulda öğrenmek neredeyse imkânsız hale getirilmiştir. Yeterince öğretmen atanmaması, bir sınıfta en az 10 öğrencinin o dersi seçmek zorunda oluşu, eğitim araç ve gereçleri ile ders kitaplarının eksikliği, çocukların ve velilerin ders seçim dönemlerinde haberdar edilmeden idarenin uygun gördüğü çoğunlukla da dini içerikli derslere çocukların yönlendirilmesi gibi zorluklar nedeniyle bu hak bile kullanılamamaktadır. Ayrıca ailelerin ve çocukların ayrımcılığa ve sosyal dışlanmaya uğrama endişesi de anadilinde eğitim taleplerinden caydırıcı etkisi olmaktadır. 

 

Türkiye’nin çözüm bekleyen en temel sorunlarının başında gelen “Kürt Sorununun “çözümü ve toplumsal barışın sağlanmasının en temel ilerleme araçlarından birisi kuşkusuz Kürt Dili ve lehçelerinin kullanımı önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Yasal hiçbir güvencesi olmadan 2009 yılında Kürtçe yayına başlayan TRT 6 kanalı ve 2012 yılında başlatılan seçmeli ders uygulamaları milyonlarca Kürt yurttaşın anadil taleplerini karşılamaktan oldukça uzaktır. Yaşamın her alanında Kürtçenin kullanımı ciddi engelleme ve baskılar yaşaması yanı sıra, mülki idari makamların gerekçe bile bildirmeden Kürtçe tiyatro, sinema, konser ve benzeri kültürel etkinlikleri yasakladıklarına tanık olunmaktadır.

 

Her çocuğun annesinden doğduğundan itibaren hiçbir eğitime tabi olmadan dünya ile iletişim kurduğu dili özgürce öğrenmesi ve tüm toplumsal süreçlere anadili ile dahil olabilmesinin olanaklarını sağlamak uluslararası evrensel belgelerde devletlerin yükümlülüğü olarak belirtilmiştir.

 

Türkiye başta BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin 17,29 ve 30 uncu maddelerine koyduğu çekince olmak üzere taraf olduğu evrensel insan hakları belgelerinde farklı dil, kültür ve inanç değerlerinin öğretilmesi ve yaşatılmasına olanak veren maddelerdeki çekinceleri derhal kaldırmalıdır. Eğitim alanında eşit ve özgürlükçü bir ortamın her çocuk için sağlanabilmesi için BM-UNESCO “Eğitimde Ayrımcılığa Karşı Sözleşmesine” taraf olunarak gereği yerine getirilmelidir.

 

İnsan Hakları Derneği olarak Dünya Anadil Gününü kutluyor her bireyin en doğal insan hakkı olan kendi anadili ile eğitim alması ve dünya ile iletişim kurması hakkının ivedilikle hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

 

21 Şubat Dünya Anadil Günü Tüm Dillere Özgürlük Günü Olsun!

21ê Sibatê Roja Zimanê Zikmakî ya Cihanê Li Hemî Zimanan Pîroz Be!” 

Haber: Fırat Akkuş

16:06

Haber tarihi: 21 / 02 / 2024
Haber Okunma: 1233
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Rektör Alma’dan İl Tarım Müdürü Tingiş’e Hayırlı Olsun Ziyareti
Sonraki: Yeniden Refah adayı İbrahim Onay'dan Gazetemize Ziyaret
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi