Gençlerle El Ele projesinin ilk deneme testi gerçekleşti.İşte sonuçlar! İstanbul Rumeli Üniversitesi olarak Balcı Vakfı ve Sürekli Eğitim Merkezinin ortaklığınd...           • Rektör, Gençlik ve Spor İl Müdürü ile Kız Öğrenci Yurdu’nu İnceledi Rektör Alma, Gençlik ve Spor İl Müdürü Recai Şahin ile Birlikte Şehit &...           • DSİ Toprak Kanalları Temizlemeye Başladı 2024 Yılı sulama sezonunun başlamasıyla birlikte Yeşil Iğdır Sulama Birliği sorumluluk sahasında y...           • Iğdır Üniversitesinin Kalite Yönetim Sistemi Bir Kez Daha Tescillendi Kurulduğu günden bu yana kendisini sürekli yenileyerek içinde bulunduğu ça...           • 3 Ağustos 'Ezidi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü' ilan edildi Ermenistan 3 Ağustos'un Ezidi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan etti. Ezidi m...           • BKİ Proje Başvuruları ELİS Üzerinden Online Yapılacak DAP Bölge Kalkınma İdaresi hinterlandında bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının resmi yazı ile...           • Rektör Alma, Üniversite Personeli İle Bayramlaştı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Spor Bilimleri Fakülte...           • YSK Tuzluca Belediye Başkanlığını Ahmet Sait Türkan'a Verdi 31 Mart yerel seçimlerin ardından itiraz konusu belediyelerden biri olan Tuzluca ilç...           • Medet Serhat'ın mezarına saldırıya ilişkin suç duyurusu yapıldı Katledilen avukat Medet Serhat’ın mezarına yönelik saldırıyı protesto eden hukuk ö...           • Rektör Alma, Kız Öğrenci Yurdu’nda Kalan Öğrencilerle Bayramlaştı Rektör Alma, Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın Kız Öğrenci Yurdu’nda K...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Mezarlıklar ağaçlandırılıyor
16 İzlenme, 0 Yorum

Şeker pancarı ekimi başladı
40 İzlenme, 0 Yorum

Belediye personeline seslendi
118 İzlenme, 1 Yorum

Medet Serhat mezarına saldırı
93 İzlenme, 0 Yorum

M. Nuri Güneş makama geçti
141 İzlenme, 0 Yorum

GS/FB maçını izlemek istiyoruz
84 İzlenme, 0 Yorum

Asayiş ve Güvenlik Açıklaması
120 İzlenme, 0 Yorum

Tuzluca iradesi gasp edilemez
128 İzlenme, 0 Yorum

Validen anlamlı veda konuşması
104 İzlenme, 0 Yorum

STK'lardan Van tepkisi
185 İzlenme, 0 Yorum

Gündüz Güneş Halka Seslendi
318 İzlenme, 0 Yorum

Güneş: Böyle zulüm görülmedi
283 İzlenme, 0 Yorum

Kürt düşmanlarına İYİ cevap
236 İzlenme, 0 Yorum

Mehmet Nuri Güneş'ten Çağrı
174 İzlenme, 0 Yorum

Yıl 2024: Özgür mahallesi!
147 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2761229
Aktif: 30
Bugün: 26
Dün: 2733

Hocalı Masumları 32. Yıldönümlerinde Anıldılar

Iğdır'da, 1992 yılında Azerbaycan'ın Hocalı kentinde gerçekleştirilen katliamda şehit olanlar törenle anıldı.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından 125. Yıl Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen Hocalı Soykırımı'nı anma programı, saygı duruşu ve Türkiye ile Azerbaycan milli marşlarının okunmasının ardından Hocalı soykırımını anlatan film ile devam etti.

Açılış konuşmasını okul müdürü Ali Ekber İpek yaparak, Hocalı’da Ermeniler bir soykırım yapmıştır. Masum insanları öldürmüştür hem de işkencelerle Türk Milleti Olarak Hocalı soykırımını unutmadık unutmayacağız. Şeklinde konuştu.

Programda konuşan Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, " Hocalı denince aklıma Şubat ayının soğuk bir gecesi gelir, Hocalı denince aklıma masum silahsız insanların soykırıma uğraması gelir. Gözü gönmüş Türk düşmanı olan Ermeniler,   Rusların desteği ile Hocalı’da bir katliam yapmışlardır. Masum silahsız insanları öldürmüşlerdir. Bu soykırım tarihe Ermenilerin yaptığı soykırım olarak geçmiştir. Maalesef Hocalı’da yapılan bu soykırımı Türkiye dahil hiçbir ülke soykırım olarak kabul etmemektedir. Hocalıya adalet istiyoruz. Hocalı soykırım olarak tanınsın. Ermenilerin Hocalı’da yaptığı soykırımı Almanya da Naziler Yahudilere bile yapmamıştır. 26 Şubat günü Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmanın yanı sıra aynı zamanda insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla kapkara bir sayfadır . Ermenilerin Hocalı da yapmış olduğu vahşice soykırım aslında hür dünyanın insanlığın utanç günüdür Her fırsatta Türk düşmanlığı yapan Ermeniler 26 Şubat 1992 yılında da düşmanlıklarını bir kere daha göstermiş hür dünyanın gözü önünde Türk katliamı yapmıştır. Bu katliama da insan hakları dünya insanlığı seyirci kalmıştır.. Hocalı soykırımını unutmadık unutmayacağız. Allah’a şükür bugün Hocalı’da Üç renkli Azerbaycan bayrağı dalgalanıyor. Hocalı özgürdür. Karabağ özgürdür.”dedi.

Programda konuşan Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği başkanı Ziya Zakir Acar, ‘da “ Hocalı da yaşananların İnsanlık dışı bir olaydır. Ermenilerin gerçek yüzleri olan vahşiliklerini ortaya koyuyor. Ermeniler tarih boyunca Türk düşmanlığı içerisinde olmuşlardır. Hocalı faciası da bunlardan biridir. Bilimsel olarak Ermenilerin tarihte Türk milletine yaptığı saldırıları anlatacağız Hocalı katliamı, insanlığın bugün ve gelecekte dersler çıkartması ve bugüne kadar gösterdiği tepki konusunda bir vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olaydır. Hayatta kalanlar bu olayın tahribatından ruhlarını ve hafızaları bir daha asla kurtaramamışlardır. Bu katliamın kurbanlarının çektikleri acıların tüm dünya halkları tarafından anlaşılması gerekmektedir.     Azerbaycan Türklerine karşı yapılan bu katliamın acılarını, kardeş Türk milleti olarak yüreğimizde hissediyor ve her zaman bu katliamı kınıyoruz. 26 Şubat 1992 tarihli o soğuk gecede katledilen masum çocuk ve anneleri asla unutmayacağız. O gece, Azerbaycan Türkleri tarihinde, şimdiye kadar yaşanan en trajik ve en kanlı gecelerden biri olarak kalacaktır..”dedi

Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır Şube Başkanı İlteriş Taşkınsu’da “Hocalı faciası keşke olmasaydı yaşanmasaydı diyoruz. Masum insanlar ölmeseydi. Sevgili gençler tarihimizi çok iyi bilelim. Okuyalım araştıralım. Ermenilerin yaptığı katliamları sosyal medya hesaplarında paylaşalım. Bugün Karabağ artık işgalden kurtulmuştur. Çok güçlü bir Azerbaycan devleti vardır. Güçlü ordusu vardır ve Türk devleti yanındadır.”dedi.

Programa Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal, Ziya Zakir Acar, İlteriş Taşkınsu, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.                              

Program, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından 10 yıldan beri düzenlenen Hocalı konulu yarışmada dereceğe giren Meryem Salmanlı, Aleyna Albayrak, Zeynep Su Gölçek, Ceren Lara Erul,Nursel Koç,Meryem Akgün, Zeynep Naz Özcan,Tuane Yaşar,Emre Güven,Suden Yılmaz ödüllerini aldılar. Haber: Fırat Akkuş

10:36

Haber tarihi: 19 / 02 / 2024
Haber Okunma: 169
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: İran'dan Zengezur açıklaması: Sınır değişikliğini kabul etmeyiz
Sonraki: Rektör Alma’dan Iğdır İl Emniyet Müdürü Erden Sakarya’ya Ziyaret
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi