Esnaf ve Sanatkârlar Odasından Basit Usul Esnafın Dikkatine Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıkla...           • Afad-Sen'den Gazetemize “Afet Farkındalık Eğitimi” ve AFAD Çantası Afad Sen Sendikası Genel Başkan Yardımcısı ve Afad Müdürlüğünde Tekniker olara...           • Iğdırlı TIR Şoförü Saraks Sınır Kapısı’nda Darp Edildi TIR şoförü Hakkan Akkuş, İran ve Türkmenistan arasında bulunan Saraks Sınır Kapısı&...           • Serdar Ünsal'dan Camer Başkanına Anlamlı Hediyeler Serdar Ünsal “Soykırım Ve Yüreğim İrevan’da Kaldı “Romanını Camer Başk...           • Tarım Ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürü Iğdır’ı Ziyaret Etti Ziyaret ve incelemelerde bulunmak için İlimize gelen Meteoroloji Genel Müdürü...           • Iğdır Sağlık Camiasına Yeni Atamalar Yapıldı Iğdır Devlet Hastanesi ile Iğdır Ağız ve Diş Sağlığı merkezine yeni atamalar yapıldı. Devam etmek...           • '14 Nisan Şehitler Haftası' Mesajı Şehitlik, Peygamberlikten Sonra Gelen En Yüce Makamdır… Şehit ve Gazi Sendikalarına B...           • Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan Öğrencilere Soru Kitapçığı Dağıtıldı Kaynak Erişimi Sıkıntısı Yaşayan 12.Sınıf Öğrencilerine Soru Kitapçığı Dağıtıldı... I...           • Iğdırlı İş Adamı Abdin Öztürk Koronavirüse Yenik Düştü Koronavirüse yakalanan ve bir süredir hastanede tedavi gören Kocaeli’nin sevi...           • Bin Okul Projesi Kapsamında Iğdır’da Dezenfektan Ve Kolonya Üretiliyor Iğdır'da Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri 1000 Okul Projesi kapsamında Iğdır Mesleki ve Teknik A...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
2978 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
751 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2724 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2740 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3030 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3197 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2943 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
3196 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2804 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2694 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
3097 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2975 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2966 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2776 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2802 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Erotomani Nedir?

Masumiyet dizisi izleyenleri Ela Yüksel'in hastalığı ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Çarşamba akşamları FOX TV'de yayınlanan Masumiyet dizisinde Ela Yüksel karakterinin erotomonik biri olduğu iddia edildi. Erotomani bir diğer adıyla 'Clerambault Sendromu' 'karşılıksız aşkın ortaya çıkardığı bir rahatsızlık' olarak tanımlanıyordu. Peki, erotomonik kimdir, erotomoni belirtileri ve tedavisi nasıldır? Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi uzmanlarından Klinik Psikolog Damla Özcan Açıkladı.

Erotomani Nedir?

Halk arasında “Karşılıksız Aşk Sendromu” ve “Eros Hastalığı” olarak bilinmekte olan erotomani; kişinin yüksek statü sahibi bir kişi tarafınca sevildiğine inanmasına yönelik sanrıları içerisinde barındıran bir sendromdur. Çoğunlukla erotomanik kişi kadın olmakla birlikte kişi tarafından kendisine aşık olduğuna inanılan erkek, sosyal ve ekonomik yönden yüksek pozisyona sahip; genellikle kendisine nazaran daha yaşlıdır. Erotomanik kişi açısından sözde kendisine aşık olan taraf, evli olduğu için veya farklı sebeplerden ötürü ulaşılmazdır. Karşı tarafın kendisine yönelik “sözde” var olan aşkına dayalı kendince kanıtları mevcuttur. Bu kanıtların içeriğini zaman zaman karşı tarafın güya anlamlı bakışları zaman zamansa gazetelerden geldiği varsayılan mesajları oluşturur. Oysaki erotomanik kişinin gündelik yaşantısı içerisinde kendisine aşık olduğuna inandığı kişi ile teması en fazla tesadüfidir ve ufak tefek temaslardır.

Karşı taraf ile temasın hiç yaşanmadığı durumlar da söz konusudur. Erotomanik kişiler, mesleki ve sosyal işlevsellik açısından başarısız olmakla beraber yalnızlardır. Kişi karşı tarafa yönelik mevcut hezeyanlarını bir yandan gizleme konusunda çaba sarf etse de bir yandan çiçekler, hediyeler, telefon mesajları ziyaretler gibi yollar vasıtasıyla aşık olunan kişi ile temas kurma çabalarını sürdürmektedir. Erotomanik kişi zaman zaman karşı tarafı gizlice takip etme gibi yollara da başvurarak temas kurma çabalarını devam ettirir. Bu noktada yeni bir kategori olarak ele alınan takipçi tacizci (stalking) ile erotomaniyi ayrıştırmak yerindedir. Burada mağdur konumunda olan kişi takıntılı bir şekilde takip ve beraberinde taciz edilmektedir. Buradaki motivasyonun kaynağı hezeyanlar değildir ve kişilerde antisosyal kişilik özellikleri belirgin oranda mevcuttur.Kişilerde erotomani sendromunun birbirinden farklı ortaya çıkış sebepleri mevcut olsa da genellikle bu sendromun başlangıcı anidir ve kronik seyirlidir.

Erotomani, birincil akıl hastalığı veya başka bir psikiyatrik hastalığın belirtisi olarak meydana gelebilmektedir.

Ek olarak; erotomani sendromunda yer alan erotomanik sanrılar, bipolar bozukluk veya şizofreni gibi diğer zihinsel bozuklukların varlığından kaynaklı mevcuttur. Mevcut semptomlar, kişinin antidepresan kullanımıyla ilişkili olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca erotomaniye ait semptomlar, alkol kullanım bozukluğuyla birlikte de meydana çıkabilmektedir. Erotomaninin ortaya çıkış nedenleriyle ilişkili olarak tedavi kişinin kendisine özgü olarak tasarlandığında en iyi sonuçları doğuracaktır. Psikoterapi süreci ile beraber kişiye uygun ilaçların tedaviye dahil edilmesi kişi açısından süreci etkin ve işlevsel kılacaktır. Tedaviye yönelik süreç içerisinde kişi var olan sanrılarından kurtulabilmektedir. Ek olarak erotomanin altında bipolar bozukluğunun varlığı söz konusu ise farklı bir tedavi sürecine başlanarak tedavi desteklenebilmektedir.

Haber tarihi: 08 / 03 / 2021
Haber Okunma: 172
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Deva Partisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması
Sonraki: Kadın girişimciliğine Türk Telekom’dan Dijital Katkı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1848145
Aktif: 40
Bugün: 785
Dün: 1888

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi