Deva Partisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Basın Açıklaması Deva’da Yaşayacaklar, Deva Partisi, Öldürülen Kadınların Adını Yaşatmak İ&cce...           • Erotomani Nedir? Masumiyet dizisi izleyenleri Ela Yüksel'in hastalığı ile ilgili çarpıcı bir iddia orta...           • Kadın girişimciliğine Türk Telekom’dan Dijital Katkı Türk Telekom, ‘Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay’ projesiyle kadın girişi...           • 'Kadının Saygınlığı, Kadına Saygıyla Başlar' Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan ÇİĞDEM’in 8 Mart Dünya Kadı...           • Tabağını Renklendir Böbreklerini Koru! Sağlıklı bir yaşam için hayatımızı ve tabağımızı renklendirmek oldukça önemli. ...           • ASİMDER: Ermeniler Karabağ’a Gizlice Asker Gönderiyor Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel...           • Şehit Gazi Sen Sağlık Ailesinden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı Şehit Gazi Sen Sağlık Genel Başkan yardımcısı Ayşe Gölçek ,8 Mart Dünya Kadınlar ...           • Fatma Aktaş Hollanda Milletvekili Adayı Iğdırlı hemşerimiz Fatma Aktaş, Hollanda da yapılacak olan Milletvekilliği seçiminde aday o...           • İl Milli Eğitim Müdüründen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, ‘8 Mart Dünya Kadınlar G&...           • Şehit Gazi Sen Sağlık Ailesinden İyi Partiye Ziyaret Şehit Gazi Sen Sağlık Genel Başkan yardımcısı Ayşe Gölçek, İl Başkanı Gülay Ayezi...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
542 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2536 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2578 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2839 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2998 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2763 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2760 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2980 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2629 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2510 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2888 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2797 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2795 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2628 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2638 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

20 Ocak Olayları Iğdır'da Anıldı

Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990'da Azerbaycan 'da İşlenen ve tarihe '20 Ocak Bakü Katliamı' olarak geçen kanlı olayların yıldönümü dolayısıyla Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ve Ülkü Ocakları tarafından anma programı düzenlendi.

Iğdır’da Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarında düzenlenen anma programı şehitler için saygı duruşu ve Ehli Beyt âlimler Derneği üyesi Hoca Behlül Salmanlı’nın Kuran-ı Kerim Okunmasıyla başladı.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel başkan yardımcısı Serdar Ünsal,” 20 Ocak olayları Ermenistan ve Sovyet ordularının fark gözetmeksizin onlarca masum insanı katlettiği gündür. 20 Ocak-Azerbaycan Kahramanlık Destanı…Hürriyet.. Hürriyet !! Diye haykıran Türklerin şehit edildiği gün.. Bundan 31 sene önce Azerbaycan' da bağımsızlık mücadelesi verildi ve bir kahramanlık destanı yazıldı. Sokaklara dökülen halk, tüm dünyaya "Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez" diye haykırdı…

70 yıllık esaret canlarına tak demiş ..Artık özgür bağımsız olmak istiyorlar 3 renkli bayraklarının dalgalanışını seyretmek istiyorlar... Yıl 1990. Aylardan Ocak. 19'u 20'ye bağlayan gece (Kanlı Ocak, Gara Yanvar)Bakü'de kızılca kıyamet kopmaktadır. 35.000 kişilik ağır silahlarla donatılmış alfa birlikleri ve DTK-a adlı özel imha birlikleriyle Moskova Azerbaycan'ın başşehrini işgale başlamıştır. İşgal operasyonunun adı "UDAR"dır.T-72, T-80 ve BMP-3 tankları Bakü'de Azatlık Meydanı'nı kuşatmıştır.      

"Mehmet Emin Resülzade'nin  dediği gibi "BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ"Diyen Azerbaycan Türkleri 70 yıldır sandıklarında sakladıkları   3 renkli bayraklarını çıkararak azaldık meydanında dalgalandırmışlardır.

Azerbaycan halkı bağımsızlık yolundan vazgeçmez. Neye mal olursa olsun Azerbaycan bağımsız olacaktır. Her yerde 3 renkli bayrağımız dalgalanacaktır. Gün bağımsızlık günüdür. Sovyet imparatorluğu dağılıyor.Tek dişi kalmış  canavardır. Yapacağı bir şeyi yoktur. Yaşasın bağımsız hür Azerbaycan " 20 ocak karanfillerin ağladığı gün..Yüreklerin yandığı gün..Ağla karanfil ağla Türklük dünyası denildiği gün..Türk'ün Türk’ ten başka dostunun olmadığı (satılmış ve hainler hariç)gün..Bu günü hiçbir Türk unutmayacaktır....20 Ocak katliamını unutmayacağız.Sovyetlerin tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.Bugün Allaha çok  şükür işgal altındaki topraklar  kurtarılmıştır.”dedi.

Ülkü Ocakları başkanı Mutluhan Kaşkar da Yıl 1990, aylardan ocak, gecenin soğuk ve kör vakti…Ayaza çekmiş Bakü’de kızıl kıyametin koptuğu bir gün…Azatlık Meydan’ı Rus tankları ve özel Alfa timleri tarafından kuşatılır. Haberi duyan Azerbaycan Türk’ü gardaşlarımız yataklarından fırlayıp tankların üstüne yürür. Katliam birkaç gün devam eder. 87 yaşındaki Süreyya Babayeva’dan 14 yaşındaki Ilgar İbrahimova’ya kadar yüzlerce kardeşimiz şehadet şerbetini içer. 20 Yanvar, karanfillerin ağladığı, yüreklerin parçalandığı gündür.20 Yanvar, Azerbaycan Türk’ünün katledildiği, ezildiği gündür.20 Yanvar, Azerbaycan Türk’ünü küllerinden doğuracak ilk kıvılcımın çakıldığı gündür.20 Yanvar, Bir kez yükselen bayrak bir daha inmez diyen Azerbaycan Türk’ünün bağımsızlığa koştuğu gündür.20 Yanvar, Azerbaycan şehitlerinin kendi kanlarıyla komünist ideolojiyi tarihin çöplüğüne attığı gündür.20 Yanvar, bağımsızlık ateşini alevlendiren, Sovyet Rusya’nın çöküşünü hızlandıran gündür.20 Yanvar, Türk’ün bir kez daha şaha kalktığı gündür.Azerbaycan Türk’ü gardaşlarımız Rus ve Ermeni devletleri eliyle birçok kez katliama uğramışlardır. Şeklinde konuştu.

Daha sonra misafirler 20 Ocak olaylarını anlatan resim sergisini gezdiler.

Sunuculuğunu Naciye Parlar’ın yaptığı Programa MHP  il başkanı Ersoy İçer, Merkez ilçe başkanı Turap Erol,Melekli belediye başkanı Eray Coşar,Ticaret Borsası Başkanı  Serhat Kumtepe,Türk Eğitim Sen İl başkanı Ali Arslan, ,Kafkas Çeçen Derneği başkan yardımcısı Yaşar  Çeçen,İYİ parti merkez ilçe  başkanı Sadık Uca , Kadem başkanı Hayrunisa  Bakkıran ,Sağlık Müdür yardımcısı  Taner Başaran ,Eski Zabıta Müdürü Erdal Bagane, Iğdır Azerbaycan Dil Tarih ve Kültür Birliğini yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar,Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır şube başkanı İlteriş Taşkınsu, Ak Parti İl  başkan yardımcısı Baycan Çalışkan ,MHP Tuzluca ilçe  başkanı Umut  Ada davetliler katıldı.

Haber tarihi: 20 / 01 / 2021
Haber Okunma: 184
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: İl Özel İdaresi Ulaşıma Kapanan Köy Yollarını Açmaya Başladı
Sonraki: Iğdır’a 2021’in İl Karı Yağdı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1817367
Aktif: 27
Bugün: 1362
Dün: 1195

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi