İl Özel İdaresi 2020 yılı Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Kabul Edildi 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. Maddesi, 5018 Sayılı kamu mali yönetim ve kont...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Velilerle Çevrimiçi Görüştü 2 Martta başlayan yüz yüze eğitim nedeniyle Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü ...           • TADDEF’ten Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanına Teşekkür Belgesi Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri federasyonu Genel Başkan yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan...           • İç İşleri Bakanlığından “Dinamik Denetim Süreci” Genelgesi Bakan Soylu'nun duyurduğu genelgenin ayrıntıları açıklandı... İçişleri Bakanlığı'nd...           • Umut Partisi Genel Başkanı: Sivil Anayasa Mı? Neden? Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığ...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Okulları Ziyaret Etti Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Melekli Belediyesi Ve Kasabadaki Hayvancılık İşletmelerine Ziyaret Iğdır Merkez İlçeye bağlı Melekli Beldesi Belediye Başkanı Eray ÇOŞAR İl Tarım ve Or...           • Milli Eğitim Müdürü: Iğdır'da Yüz Yüze Eğitim Bugün Başladı Iğdır il Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Iğdır ilinin düşük riskli ...           • Cumhurbaşkanı Normalleşme Adımlarını Açıkladı: İşte Alınan Kararlar! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı son dakika açıklamasında coron...           • HDP İl Başkanlığına İade-i Ziyaret... Iğdır’a Bakış Gazetesi sahibi Akay Aktaş ve Iğdır Doğuş Gazetesi sahibi Murat Akkuş, HDP Iğd...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
529 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
2525 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2569 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
2833 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
2989 İzlenme, 0 Yorum

Yüksel Babal Nice Yıllara
2756 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
2751 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
2966 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
2621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
2505 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2881 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
2791 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
2786 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
2622 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
2628 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

HDP’den Çağrı: Okulda Kürtçe Dersi Seçelim

Okullarda 22 Ocak’a kadar devam edecek seçmeli ders başvurularına dikkati çeken HDP, “Seçmeli Kürtçe (Kurmancî-Zazakî) dersleri seçelim” çağrısında bulundu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürtçe Yol Haritası İzleme Komisyonu, 22 Ocak’a kadar devam eden seçmeli ders başvurularına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Komisyonun Eşsözcüleri Dersim Dağ ile Salim Kaplan imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Halkımıza çağrımızdır: Seçmeli Kürtçe (Kurmancî-Zazakî) dersleri seçelim. Anadilde eğitim hakkı, tüm uluslararası hukuk ve sözleşmelerde temel bir hak olarak kabul edilip güvence altına alınmasına rağmen, ne yazık ki söz konusu bu doğal ve temel hak, tekçi ve yasakçı iktidarlar tarafından bastırılıp yasaklanmaktadır” denildi.
 
Kürtçe üzerindeki sistematik asimilasyon politikaları ve baskıların devam ettiğine dikkati çekilen açıklamada, “Kürt halkı da yıllardır anadilinde eğitim hakkı için mücadele etmekte ve bu büyük sorun bugün de çözümsüz bırakılmıştır. Bu hakkın kullanımının önündeki engellerinin kaldırılması bir yana, iktidarlar, genellikle bu doğal hakkı bir yönetme aracı olarak kullandılar ve bu kapsamlı sorunu akademilerdeki birkaç bölüm ve seçmeli derslerle daraltmaya çalıştılar. Elbette Kürtçe dil akademileri ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki seçmeli dersler, asimilasyon politikalarının bu denli yürütüldüğü bir ortamda önemlidir. Fakat bu hak, iktidarın bir armağanı değil Kürtlerin mücadelesinin bir sonucudur. İktidar başından beri anadilde eğitim hakkı konusunda isteksiz davranmaktadır. Kürt halkı ile ilgili politikalar ile Kürt diline yönelik politikalar birbirinin devamıdır” ifadelerine yer verildi. 
 
‘SADECE BİR ÖĞRETMEN ATANDI’
 
Kürtçe öğretmen atamalarının ihtiyaca göre değil devletin günlük politikalarına göre yapıldığı vurgulanan açıklamada, şu veriler paylaşıldı: “2012 yılında çeşitli üniversitelerde 'Yaşayan Diller ve Lehçeler' adı altında Kurmancî ve Zazakî bölümler açıldı. 2014 yılında 17 kişi Kürtçe öğretmenliğine atanırken 2020 yılında sadece 1 öğretmen atandı. Bugüne kadar 2 bin öğretmen bu dil bölümlerinden mezun oldu. Devlet her yıl atanan öğretmen sayısını azaltmasına rağmen, Kürtçe derslerine kayıtlı öğrenci sayısında herhangi bir azalma olmadı. 2014 yılında 28 ilde 30 bin öğrenci Kürtçe derslerini seçti. 2015-16'da Milli Eğitim Bakanlığı'na göre 80 bin öğrenci Kürtçe için başvurdu. Fakat devlet başvuran öğrenci sayısı artmasına rağmen her yıl atanan öğretmen sayısı azaldı.”
 
‘KÜRTÇE DERSLER SEÇMELİYİZ’
 
Seçmeli ders başvurularının 22 Ocak’a kadar kabul edileceği belirtilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Bu sınıflarda çocuklar Kürtçeyi de seçebilirler. Onun için de Kürtçe öğretmen atamaları bir an önce yapılmalı, derslerin içeriği zenginleştirilmelidir. Tabii ki, seçmeli dersler tek başına anadili sorununu çözmeyecektir. Buna rağmen anadili eğitimi başta olmak üzere asimilasyona karşı gelişecek her türlü yol ve araç bizim için değerlidir. Seçmeli dersleri destekliyoruz ama temelde anadili mücadelesinin çıtasını yükseltmeyi tarihsel bir görev olarak görüyoruz.
 
ANNE BABALARA ÇAĞRI
 
Kürtçeye yönelik baskılara karşı ortak bir mücadele yürütülmeli ve Kürt dilinin eğitim dili ve resmi dil olarak kabul edilmesi için bu mücadeleyi yükseltmeliyiz. Tüm anne ve babalara, halkımıza çağrımızdır! Kürt dili riskli diller kategorisindedir ve maalesef geleceği tehlikededir. Geleceğimiz ve çocuklarımız için Kürtçe dersler seçmeliyiz. İktidar, Kürtçenin sosyal ve siyasi alandan çıkıp tamamıyla devletin resmi alanına girmesini istiyor. Bizler Kürtçe derslerini ‘isteğe bağlı’ yapan bu yöntemi kabul etmiyoruz. Kürtçe eğitim dili ve resmi dil olmalıdır. HDP ilkesel olarak anadilde eğitimde ısrarcı olmuştur ve olmaya devam edecektir.” (MA)

Haber tarihi: 19 / 01 / 2021
Haber Okunma: 225
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Iğdır’a 2021’in İl Karı Yağdı
Sonraki: Av. Burcu Kırçıl: Elektrikli Scooterlar Yasal Düzenlemeye Kavuşturuldu!
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 1815636
Aktif: 23
Bugün: 8
Dün: 1503

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi