81 İl Valiliğine "Koronavirüs Salgını" Konulu Ek Genelge Gönderildi İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine "Koronavirüs Salgını" konulu ek genelge gö...           • Sağlık Bakanı: Iğdır’da Koronavirüs Vaka Sayısı Yarı Yarıya Düştü Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 73 kişi daha hayatını kaybetti, bin 812 yeni hasta tesp...           • Serdar Ünsal: Azerbaycan'ın Bağımsızlık Yıl Dönümü Kutlu Olsun TADDEF Genel Başkan Yardımcısı Ünsal: Azerbaycan'ın Bağımsızlık Yıl Dönümü Kut...           • Iğdır’a Gelen Muharrem İnce’ye Azeri Ninenin İlgisi Sevgi Doluydu Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ için Iğdır’a geldi “Bin Gün...           • Prof. Dr. Ergün: Hastalıkların % 72’si Gıda Kaynaklı 820 Milyon İnsan Açlık, 1.5 Milyar İnsan Yoksulluk Sınırı Altında 16 Ekim Dünya Gıda ...           • 8’inci Yılını Kutlayan HDP Iğdır’da Halka Üyelik Çağrısı Yaptı HDP’nin 8’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikle...           • Aybike Şeyma Tezel “Uygur Türklerini Yazdı” Iğdırlı genç eğitimci İndiana üniversitesi Merkez Avrasya Çalışmaları ve Antrop...           • Gayrimenkul Danışmanlığında "Staj" Zorunlu Oldu Türkiye’nin yerli gayrimenkul yatırım danışmanlık markası Kristal Türkiye’ni...           • HDP'nin 8'inci Kuruluş Yıldönümüde Tuzluca'da Karanfil Dağıtıldı HDP Iğdır İl Örgütü yöneticileri ve partinin Iğdır Milletvekili Habip Eksik, k...           • Kulaçlar Amatör Spor Haftası İçin Atıldı Amatör Spor Haftası, sportif faaliyetler ile farkındalık oluşturarak insanların düzenli ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1732085
Aktif: 30
Bugün: 530
Dün: 2141
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
1150 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1329 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1392 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1583 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1408 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1276 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1157 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1397 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1257 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1271 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1371 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1252 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1248 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1292 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1204 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

DSİ Bölgede Iğdır Ovası Yenilme Ve Planlama Toplantısı Yapıldı

Iğdır İli Aşağı Aras Havzası Taşkın Ve Rüsubat Kontrolü Planlama Raporu Ve Kati Proje Yapımı İşi, DSİ 24. Bölge müdürlüğü gölet sulamaları ve planlama proje mühendislik hizmetleri ve Iğdır ovası yenileme planlama proje mühendislik hizmetleri yapım işlerine ait değerlendirme toplantısı yapıldı.

DSİ Bölge Müdürlüğü yatırım programında bulunan Iğdır İli Aşağı Aras Havzası Taşkın Ve Rüsubat kontrolü planlama raporu ve kati proje yapımı işi, DSİ 24. Bölge Müdürlüğü Gölet Sulamaları ve planlama proje mühendislik hizmetleri ve Iğdır Ovası Yenileme planlama proje mühendislik hizmetleri yapım işlerine ait değerlendirme toplantısı 23.09.2020 tarihinde DSİ 24. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda, Bölge Müdürümüz Şükrü Baysal’ın başkanlığında, Bölge Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, ilgili teknik elemanlar ve yüklenici firma temsilcilerinin katılımıyla saat 10.00 'da gerçekleştirildi…

Söz konusu işler kapsamında sözleşmeden itibaren günümüze kadar yapılan işler hakkında iş ilerleme durumları görüşülmüştür. “Iğdır İli Aşağı Aras Havzası Taşkın Ve Rüsubat Kontrolü planlama raporu ve kati proje yapımı” işi kapsamında Iğdır ve Kars illerinde toplam 221 adet yerleşim yerinin ilk incelemesi yapılmıştır. Onaylı ilk inceleme raporlarından Iğdır ilinde 42 adet, Kars ilinde 26 adet olmak üzere toplam 68 adet yerleşim yerine ait istikşaf raporu ve 82 adet yerleşim yerine ait aplikasyona müstenit proje hazırlanmıştır. “24. Bölge Müdürlüğü Gölet ve Sulamaları planlama ve proje mühendislik hizmetleri” işi kapsamında Kars ilinde 6, Iğdır ilinde 4 tane olmak üzere toplam 10 adet göletin planlama ve proje çalışmaları yapılmakta olup, bu göletler sayesinde toplam brüt 5244 ha alanın sulamaya açılması sağlanacaktır. “Iğdır Ovası Yenileme Planlama Mühendislik Hizmetleri” işi kapsamında ise 73 060 ha sahanın kapalı sulama sistemi ile sulanması sağlanacak.

Yapılan bu planlama ve proje çalışması neticesinde, taşkın riski ve yukarı havza problemi olan bütün derelerin incelenmesi ve çevre ve tabiata uygun uygulama projelerinin hazırlanması sağlanmış olacak. Bu çalışmaların tamamlanmasının akabinde bütçe imkânları çerçevesinde söz konusu projelerin yatırım programına alınması ve yapımlarının gerçekleştirilmesi temin edilecek. Yerleşim birimlerinin ve arazilerin taşkınlara karşı daha emniyetli hale gelmesini sağlayacak bu projeler önemli bir hizmeti gerçekleştirmiş olacak.

Haber tarihi: 24 / 09 / 2020
Haber Okunma: 190
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Serdar Ünsal, Ermenistan'ın Azerbaycan'a Saldırısını Kınadı
Sonraki: ‘Seramiğim Ağrı Dağı’nda’ Konulu Sergi Düzenlendi
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi