Iğdır Üniversitesi Bünyesindeki Dört Bölüm Öğrenci Alımına Başlayacak Iğdır Üniversitesi Rektörlüğünün teklifi ve Yükseköğretim Kurul...           • Aralık İlçesine Lavanta Bahçesi Kuruldu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünce 15 Temmuz Şehit Ve Gazileri Anısına Lavanta Bah...           • Iğdır’da Bir Aile Yıkılmakta Olan Evde Yaşam Savaşı Veriyor..! Daha önce haberini yaptığımız Özgür mahallesindeki ve Mürşitali köyü...           • Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesinden Radikal Karar “Sigarayı bırak hayatı bırakma.” Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesi Corona virüs sü...           • İran Destekli Terörist Gruplar İslam Halife'sinin Mezarını Boşalttı Suriye'de Esed rejimi saflarında yer alan İran destekli terörist gruplar, İslam Halifelerinde...           • Yaza Girmeden Son 5 Kilo Nasıl Verilir? Güzel giden bir diyette en kritik dönem son 5 kilonun verilme sürecidir. Peki bu so...           • Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1617019
Aktif: 41
Bugün: 1452
Dün: 2646
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
97 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
588 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
414 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
626 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
568 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
435 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
502 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
452 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
482 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
448 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
412 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
474 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
441 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
485 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu: Daha Soykırımlar Yaşanmasın

İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu 31 Mart Dünya Azerbaycanlılar soykırım günü dolayısı ile basın açıklaması yaptı. İSTAD Başkanı Karakoyunlu; “Bugünlerde dünyanın en büyük problemlerinden bir olan Korona virüsü salgınından dolayı, ebediyete intikal edenlere rahmet, hasta olanlara acil şifalar dileriz. İnşallah bu amansız salgın hastalığından tüm dünyamız kurtulur” dedi.

Karakoyunlu şöyle devam etti: “Değerli basın mensupları, tarihte bazı olaylar vardır insanlığın unutması mümkün değildir. Bunlardan biri de 1918 ve çeşitli tarihlerde Azerbaycanlılara yapılan soykırımdır. Basın açıklamamızın amacı; Azerbaycan ve Türkiye Türkleri’nin maruz kaldıkları soykırımları anmak bir daha soykırımlar yaşanmamasını dilemek, aynı zamanda bu soykırımları dünya kamuoyuna duyurmaktır. 31 Mart Azerbaycan Türkleri’nin soykırım günüdür. Türkiye’de de bugünün ‘soykırım günü’ olması gerekir. Çünkü zulüm ve soykırım yapan da belli, gerçek soykırıma uğrayan da bellidir. Biz Türkler, Ermeniler’in yaptığı katliamları ve soykırımları her platformda anlatmalıyız. Bu soykırımları yapanlar, dünya kamuoyu önünde hesap vermelidirler. Yaptıklarının cezasını çekmelidirler. Ermeniler; gerek Azerbaycan, gerekse Anadolu Türkleri’ni katletmişlerdir. 31 Mart katliamı ve soykırımı günlerce devam etmiş, insanlar toplu mezarlara diri diri gömülmüştür.

Bu vahşeti ; Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu, mayıs ayında, Azerbaycan halkının desteği ile durdurmuştur. Bu müdahale; Türkiye Azerbaycan kardeşliği adına tarihe altın harflerle yazılmış, ebediyete kadar kardeşliğin sürmesini sağlamıştır.” Ermeniler’in; “Türk müsün, Ermeni misin?” diye sorduktan sonra, katliamlarını gerçekleştirdiğini iddia eden Karakoyunlu; “Ermeniler, Türklere 5 kez büyük soykırım (1905-1906, 1918-1920, 1948-1953, 1988-1989 ve 1992 Hocalı/Karabağ) yapmıştır. Etnik temizlik ve şiddet uygulamaları bu yaklaşımı doğrulamaktadır. Kuşkusuz, bunlardan 1918-1920 yılları arasında vuku bulan trajik olaylar ve 1992'de yapılan Hocalı Soykırımı Türk halkının hafızasında önemini korumaktadır. I.Dünya Harbi nedeniyle uluslararası camiada ortaya çıkan kaos ve 1917 yılında Çarlık Rusya'sında gerçekleşen şubat ve ekim devrimleri ,Ermeniler tarafından Azerbaycanlılara karşı sürdürülen politikalar açısından önemli bir fırsat ortamı olarak değerlendirilmiştir.

1918 yılının Mart ayından itibaren, Bolşevik devrimini tesis etme adına Azerbaycan topraklarında toplu katliam yapmışlardır. Yapılan şiddet uygulamaları özellikle 1918 yılının Mart ayının son üç gününde zirve noktasına ulaşmış, sadece Bakü'de 30 bin masum insan amansızca katledilmiştir. Bu katliamlar Bakü'yle beraber Azerbaycan'ın Şamahı, Guba, Karabağ, Nahçivan vilayetleri ile bugün Ermenistan sınırında olan ama tarihsel Azerbaycan topraklarının Zengezur kazası ve İrevan vilayetlerinde de gerçekleştirilmiş, yaklaşık 120 bin insanın üç günde hayatına son verilmiştir. Yakın zamanda Azerbaycan’ın Guba Şehrine gittim. Orada görmüş olduğumuz manzara karşısında çok üzüldük.

Soykırım iddiasında ve iftirasında bulunanların mutlaka Guba’ya gitmelerini ve orda ki manzarayı görmelerini istiyorum. Aynı dönemlerde sadece Azerbaycan’da değil; Iğdır’da, Kars’ta Ardahan’da, Erzurum’da, Muş’da, Van’da Kahramanmaraş’ da ve Ülkemizin birçok yerleşim yerinde aynı soykırımlar uygulanmıştır. Bu vesile ile vatan, bayrak ve bağımsızlık uğruna şehit olan soydaşlarımızı rahmetle ve minnet anıyor, 31 Mart Soykırımı’nı yapanları şiddet ve nefretle kınayıp, bir daha bu soykırımların yaşanmamasını diliyoruz" dedi.

Haber tarihi: 31 / 03 / 2020
Haber Okunma: 186
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Serdar Ünsal: Karabağ’daki Sözde Seçim Kabul Edilemez
Sonraki: İlçe Tarım Müdürü Salih Akkuş'tan Örnek Davranış
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi