HDP'nin Kazandığı Iğdır Belediyesine Ak Partili Ferdi Turan Atandı Mayıs 2020 tarihinde HDP’li Iğdır belediye Eşbaşkanı Yaşar Akkuş’u yerine kayyım atana...           • İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurul Toplantısı Yapıldı 2020 yılı 4. dönem İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurul toplantısı Iğdır valisinin başkanlığın...           • Kadın Müdürlüğü’nü Kapatan Kayyım Taşınmazları Tahsis Ediyor Iğdır Belediyesi’ne atanan kayyım, Kadın ve Aile Hizmetleri ile Kültür ve Sosyal İ...           • Yücel Artantaş: Bebek Katili Ermenistan Yine Sivilleri Vurdu Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Onursal Genel Başkanı  Yücel Arta...           • Bu Besinler Meme Kanseri Riskini Azaltıyor! Meme Kanserine Karşı Sağlıklı Beslenme Önerileri Meme kanseri, dünyada en sık gör&...           • Pandemi Sürecinde Uzaktan Çalışma İş dünyasının daha esnek ve çalışan odaklı modellere ihtiyacı pandemi sürecinde a...           • Diyanet-Sen Başkanı Armağan: İnancımızı Ve Değerlerimizi Koruyacağız Iğdır Diyanet- Sen, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam dinine ve Türkiye'ye ilişkin sö...           • Seyfur Hacımuradov: Azerbaycan Hakk Savaşında Azerbaycan’ın stratejik durumu ve doğal kaynaklarla zengin olması onu her zaman diğer devlet...           • İşçinin Kopan Kolu Başarıyla Yerine Dikildi Dr. Ercüment Erbaş’tan başarılı bir operasyon daha Gaziantep’te bir fabrika iş&c...           • İş Adamından Örnek Davranış: 70 Azerbaycanlı Öğrenciye Burs Bugüne kadar yapmış olduğu yardımlarla isminden söz ettiren Kar Gümüş sahibi M...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1740539
Aktif: 15
Bugün: 941
Dün: 1848
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
1309 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
1410 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
1496 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1671 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
1479 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1372 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
1238 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
1510 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
1388 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
1345 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
1470 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
1348 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
1334 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
1403 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1314 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

"10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" Kapsamında Panel Düzenlendi

Iğdır Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü tarafından “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda panel düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Gülşen’in moderatörlüğünü yaptığı panele; Iğdır Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Demirtaş, Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Çelebi, Öğr. Gör. Hakan Çayalan, Doç. Dr. Ali Kuyaksil, Dr. Öğr. Üyesi Aslıhan Iğdır Akaras ve Avukat İrem Olçe ile Üniversitemiz öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Öğr. Gör. Çayalan insan haklarının tarihsel gelişimini anlattı

Panelde ilk olarak söz alan Öğr. Gör. Hakan Çayalan, insan hakları tarihinin; din, kültür, ahlak, felsefe ve hukuki gelişmeleri içerdiğini belirterek; “Tarih boyunca hak ve özgürlük fikri olagelmiştir. Fakat bunların insan hakları olarak kabul edilip edilmeyeceği tartışma konusudur. Bireyin haklarını konu edinen ilk yazılı belge Hammurabi kanunlarıdır. Zira bu kanunlar, dönemi itibari ile adil yargılanma ve mülkiyet hakkı konusunda çok modern düzenlemeler içermektedir. Bu kanunlar, bireyi keyfi sorgu ve cezalandırmadan koruyordu. Eski Yunan medeniyetinde de haklar bugünkü gibi olmasa da tartışılmıştır. Aristo özel mülkiyet ve demokratik katılım gibi modern insan haklarında önemli yer tutan bir takım haklardan bahsetmektedir. Eski Yunan şehir devletlerinde, insan hakları doğal hukuktan sadır olan doğal haklar ile eş tutulmuştu. Tarihsel süreçte bu örnekler birçok metin ve gelişme ile çoğaltılabilir ama İnsan Hakları Beyannamesi'ne gidilen süreçte başat rol Sanayi Devrimi'nindir. Sanayi Devrimi'nin dayattığı zorlu çalışma koşulları insanları olumsuz koşullara karşı eyleme yönlendirdi; ardından Sanayi Devrimi'nin neden olduğu dünya savaşları ile devletler düzeyinde insana özgü temel hak ve hürriyetler mevzusu gündeme alındı.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Av. Olçe: Kendini savunmak hukukta en önemli haktır

Panelde ikinci konuşmacı olarak söz alan Iğdır Barosu avukatlarından İrem Olçe, insan haklarının temelinde herkesin kişiliğine bağlı, devredilemez temel hak ve özgürlükler olduğunu ifade etti. Av. Ölçe, “Bu haklardan birisi de kişinin kendisini savunma hakkıdır. İşte bu hakkın kullanılmasında temel aktörlerden en önemlisi barolardır. Barolar savunma hakkının kullanılmasında gerçek kişilere yardımcı olmak için müdafii (savunma avukatı) görevlendirirler. Bu amaçla CMK’da müdafilik düzenlemesi mevcuttur. Bu düzenlemeye göre soruşturma ve kovuşturma aşamasında kendini savunamayacak durumda olanların talebiyle soruşturma aşamasında kolluk veya savcı, kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından şüpheli veya sanığa barodan müdafii ataması talep edilir. Bazı durumlarda da şüpheli veya sanığın talebi aranmaksızın kolluk, savcılık veya mahkeme tarafından zorunlu müdafii ataması yapılır.” şeklinde konuştu.

Av. Olçe’nin konuşmasının ardından Dr. Öğr. Üyesi Aslıhan Iğdır Akaras söz alarak, II. Dünya Savaşı sonrası insan hakları ile ilgili hukuki gelişmeleri ve Avrupa’daki etkilerini anlattı. Akaras, ayrıca Avrupa Konseyi tarafından AİHS'nin kabulü ve sistemin yargı mekanizması olarak kurulan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yargı yetkisi ve özellikleri hakkında bilgi verdi.

Panelde son konuşmacı olarak Iğdır Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Kuyaksil söz aldı. Doç. Dr. Kuyaksil, "1982 Anayasasında Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunmasında Özgürlük ve Güvenlik" başlıklı bir sunum yaptı. Kuyaksil, Anayasa’nın tanımından yola çıkarak "hukuk devleti" kavramı ile anayasa ilişkisine değindi. Kısaca 1924, 1960 ve 1982 anayasalarında özgürlük ve güvenlik sarkacının dengesini anlatan Doç. Dr. Kuyaksil, 1982 Anayasası'ndaki düzenlemeler ve uyum yasaları ile sarkacın, günümüzde özgürlükler kısmında olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Panel, konuşmaların ardından panelistlere Rektör Vekili Prof. Dr. İbrahim Demirtaş ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Çelebi tarafından katılım belgelerinin verilmesi ile son buldu.

Haber tarihi: 11 / 12 / 2019
Haber Okunma: 634
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: ‘DAP Eylem Planı’ Hazırlık Çalışmaları Başladı
Sonraki: Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi