Başhekim İlhan'ın Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Raşit İlhan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Genç...           • Iğdır Belediyesi Şehir Merkezindeki Ağaçlara İlaçlama Yaptı Iğdır Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, şehir merkezinde park, bah...           • Hamilelikte Göz Sağlığına Dikkat Edilmeli Hamilelik sürecinde yaşanan fizyolojik değişimler, vücutta çeşitli sistemleri etk...           • Babadan Kalma Yöresel Evini Kültür Ve Sanat Evine Dönüştürüyor Iğdır’da gönüllü çevre dostu bir vatandaş dedelerinden kalma yöre...           • Kemik Sağlığınızı Etkileyen Hastalıklar Genetik mirasınızın yanı sıra ne kadar dikkat ederseniz edin kemik sağlığınızı olumsuz yönde ...           • Iğdır’da 19 Mayıs’ın 100’üncü Yıl Coşkusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk gençliğine a...           • Müdür Gönen’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu Iğdır Haydar Aliyev  Fen lisesi son sınıf öğrencileri için mezuniyet töreni ...           • Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvanc...           • TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı Türkiye Barolar Birliği Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1192666
Aktif: 31
Bugün: 1835
Dün: 2515
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1910 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3064 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3165 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3624 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1475 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2736 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1135 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1650 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1680 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1168 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3207 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2679 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2003 İzlenme, 0 Yorum

Eğitim Felsefesi Ve Öğretmenlik Misyonu Konulu Konferans Verildi

Iğdır  Milli Eğitim Müdürlüğünün davetlisi olarak Iğdır’a  gelen Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmettin Tozlu “Eğitim Felsefesi öğretmenlik, öğretmenlik mesleki etiği, öğretmenlik misyonu milli manevi ve evrensel sorumlulukları” konulu  konferans verdi.

                   Kültür sarayı salonunda Din dersi öğretmenleri ve İmam Hatip Ortaokulu ,lisesi idarecilerine yönelik gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Budanur  yaptı. Budanur yaptığı konuşmada Döğep yani ( Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Gelişim Proğramı) çerçevesinde hazırlanan Eğitim felsefesi,öğretmenlik mesleği ve vizyonu konulu konferansımıza hepiniz hoş geldiniz.Değerli Arkadaşlar / Kıymetli hocalarımızın engin tecrübelerinden, faydalanmak, sizlerin bilgi ve becerilerinize katkı sağlayacağı gibi bundan sonraki meslek hayatınızda da sizlere yol gösterici olacaktır.Henüz mesleğinin baharında olan, siz değerli öğretmen arkadaşlarımın da bu bilinç ve şuurla hareket edeceğinizden Milli ve manevi değerlere önem veren atalarına saygılı, göğsü vatan millet sevgisiyle dolu dolu imanlı gençler yetiştireceğinizden şüphem yoktur.Sizlere bundan sonraki meslek hayatınızda başarılar dilerken.Konferansımızın hazırlanmasından emeği geçen başta saygı değer hocalarımız, yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz olmak üzere herkese teşekkür ederim.Bu çerçevede bugün Prof. Dr. Necmettin Tozlu Hocamız Bayburt’tan gelerek eğitim konusunda ufkumuzu açacağına, medeniyet tasavvuru noktasında önemli ipuçları vereceğine inanıyorum. Konferansın verimli geçmesi temennisi ile hepinize başarılar diliyorum” dedi.

                Şube müdürü Yakup Alhan’da yaptığı konuşmada Devletlerin gelişmesini sağlayan en önemli unsurların başında vatandaşlarına sundukları eğitimin kalitesi gelmektedir. İçinde  bulunduğumuz bilişim çağında yaşanmakta olan sosyal, ekonomik ve teknolojik alandaki hızlı ve sürekli değişmeler öğretmenin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini zorunlu bir hale getirmiştir. Bu açıdan eğitim kurumlarına daha kaliteli eğitim hizmeti vermeleri noktasında baskılar artmaktadır. Öyle ki gerek okul seçimi, gerekse öğretmen seçimi konusunda yaşadığımız şehirde, mahallede velilerden yoğun bir baskı ve talep gelmektedir. Bununla birlikte öğrencilerden de okul yönetimlerine derslerine girecek öğretmenlerle ilgili istekler olmaktadır. Eğitim sisteminde öğrenci öğrenmesini etkileyen onlarca değişken içerisinde öğretmenin kalitesi ve öğretmene sunulan mesleki gelişim faaliyetleri büyük önem arz etmektedir.Nitekim Yüce Allah Necm / 39-40. Ayetlerde “ Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur. Ve çalışması da ileride görülecektir.” Emriyle bizlere ancak ektiğimizi biçebileceğimizi göstermektedir.Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce yayımlanan “Öğretmenlik esleği Genel Yeterlikleri”bağlamında öğretmenlerimizin ve yöneticilerimizin; mesleki bilgi,beceri, tutum ve değerler alanındaki elişimlerine katkı sağlamak amacıyla Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından “ Öğretmen ve yönetici Gelişim Programı” hazırlanmıştır. Söz konusu program ile okul ve kurumlarımızda görev yapan öğretmen ve yöneticilerimizin; Alan bilgilerini sürekli güncellemelerini ve kendilerini geliştirmelerini sağlamak  Alanının öğretim programına ve pedagojik alan bilgisine hâkim olmalarını, Eğitim-öğretim süreçlerinin iyi planlanmasında, bütün öğrencileri kapsayacak etkili öğrenmenin gerçekleşebileceği sağlıklı ve güvenli öğrenme ortamlarının oluşturulmasında, öğretme ve öğrenme süreçlerinin yönetiminde etkin olmaları için bilgi ve becerilerini arttırmalarını, Öğrencilerin gelişimini destekleyici tutumlar ve öğretmenlik uygulamalarına yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmelerini, Öğretmenlik mesleğindeki bilgi, birikim ve tecrübelerini meslektaşları ile istişare etmelerini ve paylaşmalarını, Millî, manevî, ahlâkî, insanî ve kültürel değerlerimizin eğitime yansımalarını gözetmelerini, Kültürel çeşitliliklerimizi ve eğitimle olan ilişkisini fark etmelerini, Öz değerlendirme yaparak, kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik çalışmalara katılmalarını, Bakanlığımızın ve Genel Müdürlüğümüzün eğitim politikaları, öncelikleri ve yeni uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak hedeflenmiştir.Başta değerli hocamız prof dr.Necmettin tozlu ya, desteklerini esirgemeyen sayın valimize ve sayın il milli eğitim müdürümüze teşekkürlerimizi sunar bu konferansın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

                    Eğitimin insanla ilgili olduğunu ve insanla ilgili her şeye değinmek gerektiğini belirterek konferansına başlayan Tozlu, modern eğitimin; kabuğunda söylenip de içeriğinde verilmeyen hürriyet meselesi olduğuna dair açıklamalar yaptı. Eğitimin içeriğinde zorlama olduğunu zorlama olmadığında eğitim ve öğretimin olmayacağını anlatan Tozlu, eğitimin insanın nefsine bırakılırsa gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

                     Eğitimin belirleyiciler çerçevesinde yapılmadığında gerçek bir eğitim olmayacağını açıklayan Tozlu, eğitimin ele alındığında insanın ele alındığını insanın ele alındığında ise insanla ilgili her şeyin ele alındığını söyledi.  Eğitim felsefesi denildiğinde siyasetin, ekonominin, felsefenin ele alındığını dile getirdi.

Türkiye’de devrimci, ideolog ve bir kısım siyasetçilerin eğitimi ele geçirmeye çalıştığını vurgulayan Tozlu, bu durumda eğitim ele geçirildiğinde her şeyin ele geçirilmiş olacağını sandıklarını bu durumun ise istenmeyen, beklenmeyen sonuçları doğurabildiğini örneklerle anlattı.

                     Eğitimde taklitten uzak, totaliter modern eğitim felsefelerinden uzak yeni bir dünya kurulması gerektiğinin üzerinde duran Tozlu, "Modern eğitim felsefeleri aslında birbirleriyle çatışkan. Birçok özellikleri var bize uymayan. Hürriyetçi olduğunu iddia eder ama kesinlikle totaliterdir. Modern eğitim felsefelerinin bütün amaçları dünyada insana bir yer açmaktır. Bizim de eğitim sistemimiz 200 yıldır modern eğitim felsefelerini taklit ile meşgul. Bu taklitten bir şey çıkmaz. Modern eğitim paradigmaları, felsefeleri, kalıbının kesinlikle farklılaştırılması lazım. Modern eğitim felsefeleri kurulurken bunu kuran düşünürler dediler ki klasik eğitimden, eski Hristiyan eğitimlerinden hiçbir şey almayacağız. Çünkü ne alırsak bizi bulandırır. Onlar dünyalarını böyle kurdular. Biz farklı bir dünya kuruyoruz.

Ben şimdi diyorum ki modern eğitim felsefelerinden bir şey almamak üzere sanki onlar bir tufana uğramış ta hiçbir parçası bize kalmamış gibi onlardan hiçbir şey almamak üzere bir yenidünya keşfedeceksin, bir yenidünya oluşturacaksın. Eğitimini onun üstüne oluşturacaksın. Peki, nasıl bir eğitim? Sebep ne? Sebep insanın kaybolmasıdır. Başsız, kalpsiz, gaflet içinde bir insan. Niçin yaratıldığının anlamını bilmeyen bir insan. Bizim eğitimimizin ana öbeği kamil insan yetiştirmektir." dedi.

İnsanı-I Kamil Yetiştirmenin Yegâne Metodu: Sevgi

İnsanı-ı kâmil yetiştirmenin yegane yoluna da değinen Tozlu şöyle devam etti: "İnsan-ı kamil var ederken metodumuz sevgi olacak. İnsanı sevmenin hiçbir ilkesi olmaz. İnsanı insan olduğu için seveceksin. Sevginin kaynağı Allah´tır. Sevginin kaynağı Allah olunca ben seni de severim öbürünü de severim. Biz sevgi tohumunu kalbimize atacağız. Bunun için de kalpler arındırılacak ki kalp büyüsün. Kalp büyüdüğünde sen bütün kainatı onun içine alırsın. Sevgi bizim dünyamızın esasıdır. Bizim kuracağımız dünya farklı bir dünya olacak metodu da sevgi olacak. Dünyaya farklı bir lisanla hükmederiz. Hükmetme değil de cezp ederiz." dedi.
Konferans sonunda Prof. Dr. Tozlu´ya Milli Eğitim müdürü Ercan Budanur tarafından plaket takdim edildi.

Haber tarihi: 21 / 11 / 2018
Haber Okunma: 313
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Medikososyal Binasında, Askıda Kitap Köşesi ve Okuma Salonu Hizmette
Sonraki: Başkan Yikit Partisine Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi