Başhekim İlhan'ın Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Raşit İlhan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Genç...           • Iğdır Belediyesi Şehir Merkezindeki Ağaçlara İlaçlama Yaptı Iğdır Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, şehir merkezinde park, bah...           • Hamilelikte Göz Sağlığına Dikkat Edilmeli Hamilelik sürecinde yaşanan fizyolojik değişimler, vücutta çeşitli sistemleri etk...           • Babadan Kalma Yöresel Evini Kültür Ve Sanat Evine Dönüştürüyor Iğdır’da gönüllü çevre dostu bir vatandaş dedelerinden kalma yöre...           • Kemik Sağlığınızı Etkileyen Hastalıklar Genetik mirasınızın yanı sıra ne kadar dikkat ederseniz edin kemik sağlığınızı olumsuz yönde ...           • Iğdır’da 19 Mayıs’ın 100’üncü Yıl Coşkusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk gençliğine a...           • Müdür Gönen’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu Iğdır Haydar Aliyev  Fen lisesi son sınıf öğrencileri için mezuniyet töreni ...           • Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvanc...           • TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı Türkiye Barolar Birliği Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1192665
Aktif: 34
Bugün: 1832
Dün: 2515
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1910 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3064 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3165 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2220 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3624 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1475 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2736 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1135 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1650 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1680 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1168 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3207 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2679 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2003 İzlenme, 0 Yorum

Milletvekili Eksik, Ticaret Bakanına Iğdır'daki Sınır Kapılarını Sordu

Sınır ticareti, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinin gelişmesi için önemli bir kaynak ve istihdam aracı olduğunu belirten Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, Iğdır’daki sınır kapılarını TBMM gündemine taşıdı.

Dilucu Sınır Kapısı’nda ticareti kolaylaştırıcı yeni düzenlemelerin uygulanması Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle dokuz maddelik bir soru önergesini TBMM Başkanlığına verdi.  

“Alican ve Boralan sınır kapıları açılsın”

Iğdır’ın ve çevre illerin kalkınabilmesi ve geri kalmışlıktan kurtulabilmesi Alican ve Boralan sınır kapılarının açılması ve Dilucu Sınır Kapısı’nda ticareti kolaylaştırıcı yeni düzenlemelerin uygulanması, bölge halkının gelir ve refah düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunacak ve ticaretin gelişmesinde, sınır kapılarında, cezalarla borçlarla yaşayan gençlerimizi, halklarımızı kazanmamızda rol oynayacağını belirten Iğdır Milletvekili Eksik, soru önergesinde şu suallere yer verdi:  

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN tarafından Anayasa’nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim. 14.11.2018

Dr. Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

Türkiye dünyanın en çok gümrük kapısı olan ülkelerinden birisidir. Türkiye’de 1978-79 yıllarında başlayan sınır ticareti, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinin gelişmesi için önemli bir kaynak ve istihdam aracı olmuştur. Sınır ticareti, komşu ülkelerin sınır bölgelerinde yaşayan insanların bölge kalkınmasında karşılıklı işbirliği yapmalarını ve iki toplum arasında kültürler arası alışverişin oluşturulmasına katkı sağlaması malların kolay ve ucuz tedarik edilmesine imkân vermektedir.

Ancak, Ermenistan, Nahçıvan ve İran gibi üç ülkeye komşu olan Iğdır’ın Ermenistan’a açılan Alican Sınır Kapısı kapalıdır. Ayrıca İran ve Türkiye arasındaki bağlantıyı sağlayan Boralan Sınır Kapısı da kapalıdır. Sınır kapılarının açık olması halklar arasındaki barış ve kardeşliği yeniden tesis etmeye; Iğdır, Kars ve Ardahan gibi illerin de ticaret ve istihdam hacminin de artmasına yardımcı olacaktır.

Iğdır’da konkordato ilan eden ve iflas edenler var

1992 yılında Türkiye ile Nahçıvan arasında açılan Dilucu Sınır Kapısı'yla yakalanan ticari avantaj sınır ticaretiyle ilgili yapılan düzenlemelerle sınır ticaretine konu olan ürünlerin kapsamının daraltılması, bazı ürünler için kota konulması mazot ithalatına yönelik kararlar alınması sınır ticaretiyle ilgili elde edilebilecek avantajların bölge ekonomisine olan katkılarının uzun soluklu olmasını engellemiştir. Iğdır’da mevcut TIR sayısı son bir yılda 4 bin 500’den 2 bine düşmüş, 52 C2 belgesi olan firma sayısı ticaret yapamaz hale gelmiş, birçok firma konkordato ilan etmiş ya da iflas etmiştir.

Iğdır’ın geri kalmışlık sarmalından kurtulabilmesi Alican ve Boralan sınır kapılarının açılması ve Dilucu Sınır Kapısı’nda ticareti kolaylaştırıcı yeni düzenlemelerin uygulanması, bölge halkının gelir ve refah düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunacak ve ticaretin gelişmesinde, sınır kapılarında, cezalarla borçlarla yaşayan gençlerimizi kazanmamızda rol oynayacaktır. -

Bu bağlamda;

1) Türkiye ile İran arasında bağlantıyı sağlayan Boralan ve Türkiye ile Ermenistan arasında bağlantıyı sağlayan Alican sınır kapılarının yeniden açılmasına yönelik Bakanlığınızı herhangi bir çalışması var mıdır/olacak mıdır?

2) Söz konusu sınır kapılarının birçok kez açılması gündeme gelmiş olmasına rağmen yıllarca kapalı olmasının gerekçesi nedir?

3) İki sınır kapısının açık olduğu son 5 yıl sınır kapılarındaki ticari hacim ne kadardır?

4) Türkiye ile Nahçivan arasında bağlantıyı sağlayan Dilucu Sınır Kapısı açık olmasına rağmen bazı ticari ürünler için kota uygulamasına gidilmiş, sınır ticaretine konu olan ürünlerin kapsamı daraltılmış, mazot ithalatına yönelik zorlaştırıcı kararlar alınmıştır. Mağduriyet yaratan bu uygulamaların kaldırılması ve mazot ithalatını kolaylaştırmaya yönelik Bakanlığınızın bir girişimi var mıdır/olacak mıdır?

5) İhracat KDV’lerinin iadesinin geri ödenmesine yönelik engellerin çıkarıldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınıza bu sorunla ilgili kaç şikâyet gelmiştir? Herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

6) Iğdır ve çevre illerinin sosyo-ekonomik sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik Bakanlığınızın bir eylem planı var mıdır?

7) Dilucu Sınır Kapısında bulunan Göbekli, Ortaköy Aratan köyleri ve Aralık ilçesinin ve tüm Iğdır’ın gençlerinin istihdam problemi ve uygulanan ağır kotalar sebebiyle birkaç litre fazla mazot getirmesinden kaynaklanan ağır cezaların affı ve mağduriyeti gidermeye yönelik herhangi bir girişiminiz var mıdır/olacak mıdır?

8) Dilucu Sınır Kapısında görevli çalışanların rüşvet aldıkları ve keyfi uygulamalar yaptığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınıza bu sorunla ilgili kaç şikâyet gelmiştir? Herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

9) Iğdır ve çevre illerinde sahip oldukları tek geçim aracı olan TIR’larını satmak zorunda kalan kaç kişi vardır? Bu kişilerin mağduriyetini gidermeye yönelik herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

 

Haber tarihi: 16 / 11 / 2018
Haber Okunma: 504
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ak Parti İstanbul Milletvekillinden İl Özel İdaresine Ziyaret
Sonraki: Türkiye Barolar Birliği Başkanı: Yargı Baskı Aracına Dönüştürülmemeli
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi