Çocuk İşçiliği İle Mücadele Toplantısı Yapıldı Vali Enver Ünlü'nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi'nin himayelerinde, Cumhuriy...           • Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir! Son yıllarda herkesin sıklıkla şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında B12 vitamini eksikliği...           • Oturduğunuz Bina Sağlam Mı? Bu 7 Maddeye Dikkat..! İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi&...           • Bir Hafta Önce Gözaltına Alınan 12 HDP’li Serbest Bırakıldı 13 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan HDP Iğdır il yönetim kurulu üyeleri Erol K...           • Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Başhekim Yardımcılığına Atandı Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Iğdır Devlet Hastanesine Başhekim Yardımcısı Olarak Atandı. Iğdı...           • Yaban Hayvanları İçin Ağrı Dağı’na Yem Bırakıldı Iğdır'da kar yağışı ve dondurucu soğuklar nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük &cced...           • Ak Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz: Oyumuz MHP'nindir Tutulmaz, Ferdi Turan Ve Mahmut Şek'ten MHP'ye Destek Ziyareti... HDP ile Yarışan MHP'ye Ak Parti...           • Iğdır Devlet Hastanesi Personelinden Organ Bağışı Daha önce Iğdır devlet hastanesi Başhekimi, Başhekim yardımcısı, Sağlık müdür yardı...           • Iğdır Belediyesinden İlik Nakli Olmayı Bekleyenler İçin Kan Bağışı Iğdır Belediyesi tarafından başlatılan “Donör ol, umut ol” kan bağışı ile Zü...           • Saadet Partisi Iğdır’da Tüm Belediyelerde Aday Gösterdi 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere hazine yardımı almaksızın ve başka pa...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1083314
Aktif: 17
Bugün: 72
Dün: 1913
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1650 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2760 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2197 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2872 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2064 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3214 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1230 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2240 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
941 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1474 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1335 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
987 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2992 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2443 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1787 İzlenme, 0 Yorum

Milletvekili Eksik, Ticaret Bakanına Iğdır'daki Sınır Kapılarını Sordu

Sınır ticareti, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinin gelişmesi için önemli bir kaynak ve istihdam aracı olduğunu belirten Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik, Iğdır’daki sınır kapılarını TBMM gündemine taşıdı.

Dilucu Sınır Kapısı’nda ticareti kolaylaştırıcı yeni düzenlemelerin uygulanması Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle dokuz maddelik bir soru önergesini TBMM Başkanlığına verdi.  

“Alican ve Boralan sınır kapıları açılsın”

Iğdır’ın ve çevre illerin kalkınabilmesi ve geri kalmışlıktan kurtulabilmesi Alican ve Boralan sınır kapılarının açılması ve Dilucu Sınır Kapısı’nda ticareti kolaylaştırıcı yeni düzenlemelerin uygulanması, bölge halkının gelir ve refah düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunacak ve ticaretin gelişmesinde, sınır kapılarında, cezalarla borçlarla yaşayan gençlerimizi, halklarımızı kazanmamızda rol oynayacağını belirten Iğdır Milletvekili Eksik, soru önergesinde şu suallere yer verdi:  

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN tarafından Anayasa’nın 98'inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim. 14.11.2018

Dr. Habip EKSİK

Iğdır Milletvekili

Türkiye dünyanın en çok gümrük kapısı olan ülkelerinden birisidir. Türkiye’de 1978-79 yıllarında başlayan sınır ticareti, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinin gelişmesi için önemli bir kaynak ve istihdam aracı olmuştur. Sınır ticareti, komşu ülkelerin sınır bölgelerinde yaşayan insanların bölge kalkınmasında karşılıklı işbirliği yapmalarını ve iki toplum arasında kültürler arası alışverişin oluşturulmasına katkı sağlaması malların kolay ve ucuz tedarik edilmesine imkân vermektedir.

Ancak, Ermenistan, Nahçıvan ve İran gibi üç ülkeye komşu olan Iğdır’ın Ermenistan’a açılan Alican Sınır Kapısı kapalıdır. Ayrıca İran ve Türkiye arasındaki bağlantıyı sağlayan Boralan Sınır Kapısı da kapalıdır. Sınır kapılarının açık olması halklar arasındaki barış ve kardeşliği yeniden tesis etmeye; Iğdır, Kars ve Ardahan gibi illerin de ticaret ve istihdam hacminin de artmasına yardımcı olacaktır.

Iğdır’da konkordato ilan eden ve iflas edenler var

1992 yılında Türkiye ile Nahçıvan arasında açılan Dilucu Sınır Kapısı'yla yakalanan ticari avantaj sınır ticaretiyle ilgili yapılan düzenlemelerle sınır ticaretine konu olan ürünlerin kapsamının daraltılması, bazı ürünler için kota konulması mazot ithalatına yönelik kararlar alınması sınır ticaretiyle ilgili elde edilebilecek avantajların bölge ekonomisine olan katkılarının uzun soluklu olmasını engellemiştir. Iğdır’da mevcut TIR sayısı son bir yılda 4 bin 500’den 2 bine düşmüş, 52 C2 belgesi olan firma sayısı ticaret yapamaz hale gelmiş, birçok firma konkordato ilan etmiş ya da iflas etmiştir.

Iğdır’ın geri kalmışlık sarmalından kurtulabilmesi Alican ve Boralan sınır kapılarının açılması ve Dilucu Sınır Kapısı’nda ticareti kolaylaştırıcı yeni düzenlemelerin uygulanması, bölge halkının gelir ve refah düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunacak ve ticaretin gelişmesinde, sınır kapılarında, cezalarla borçlarla yaşayan gençlerimizi kazanmamızda rol oynayacaktır. -

Bu bağlamda;

1) Türkiye ile İran arasında bağlantıyı sağlayan Boralan ve Türkiye ile Ermenistan arasında bağlantıyı sağlayan Alican sınır kapılarının yeniden açılmasına yönelik Bakanlığınızı herhangi bir çalışması var mıdır/olacak mıdır?

2) Söz konusu sınır kapılarının birçok kez açılması gündeme gelmiş olmasına rağmen yıllarca kapalı olmasının gerekçesi nedir?

3) İki sınır kapısının açık olduğu son 5 yıl sınır kapılarındaki ticari hacim ne kadardır?

4) Türkiye ile Nahçivan arasında bağlantıyı sağlayan Dilucu Sınır Kapısı açık olmasına rağmen bazı ticari ürünler için kota uygulamasına gidilmiş, sınır ticaretine konu olan ürünlerin kapsamı daraltılmış, mazot ithalatına yönelik zorlaştırıcı kararlar alınmıştır. Mağduriyet yaratan bu uygulamaların kaldırılması ve mazot ithalatını kolaylaştırmaya yönelik Bakanlığınızın bir girişimi var mıdır/olacak mıdır?

5) İhracat KDV’lerinin iadesinin geri ödenmesine yönelik engellerin çıkarıldığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınıza bu sorunla ilgili kaç şikâyet gelmiştir? Herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

6) Iğdır ve çevre illerinin sosyo-ekonomik sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik Bakanlığınızın bir eylem planı var mıdır?

7) Dilucu Sınır Kapısında bulunan Göbekli, Ortaköy Aratan köyleri ve Aralık ilçesinin ve tüm Iğdır’ın gençlerinin istihdam problemi ve uygulanan ağır kotalar sebebiyle birkaç litre fazla mazot getirmesinden kaynaklanan ağır cezaların affı ve mağduriyeti gidermeye yönelik herhangi bir girişiminiz var mıdır/olacak mıdır?

8) Dilucu Sınır Kapısında görevli çalışanların rüşvet aldıkları ve keyfi uygulamalar yaptığı iddiaları doğru mudur? Bakanlığınıza bu sorunla ilgili kaç şikâyet gelmiştir? Herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

9) Iğdır ve çevre illerinde sahip oldukları tek geçim aracı olan TIR’larını satmak zorunda kalan kaç kişi vardır? Bu kişilerin mağduriyetini gidermeye yönelik herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

 

Haber tarihi: 16 / 11 / 2018
Haber Okunma: 384
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ak Parti İstanbul Milletvekillinden İl Özel İdaresine Ziyaret
Sonraki: Türkiye Barolar Birliği Başkanı: Yargı Baskı Aracına Dönüştürülmemeli
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi