HDP Aday Adaylık Başvurusunu 18 Aralık'a Kadar Uzattı   HDP aday adaylık başvuruları 18 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Iğdır HDP'de aday ada...           • Sema Ünlü Hanımefendiden Ev Ziyaretleri... Vali Enver Ünlü'nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi, Iğdır Cumhuriyet Mahallesi...           • İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Görevine Başladı Ankara Milli eğitim Müdürlüğünde şube müdürü olarak çalı...           • YSK Yerel Seçimler İçin Takvimi Açıkladı Yüksek Seçim Kurulu, yerel seçimlerde uygulanacak seçim takvimini a&cced...           • Iğdır’da Halka Hitap Eden Buldan, Ehmedê Xanî Kütüphanesini Açtı Iğdır'da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Leyla Güven'in tecride karşı başlattığı ...           • Skisilkroad DYO için ‘Kış Turizmi Eşgüdümlü Alt Kurulu’ Oluşturuldu DAP İdaresi’nin sorumluluk alanında bulunan Erzurum, Erzincan, Kars illeri için &lsqu...           • Iğdır Eğitim Bir-Sen'in İkinci Olağan Kongresi Yapıldı Eğitim Bir- Sen Iğdır şubesi 2. Olağan kongresi 08.12.2018 tarihinde Kültür merkezi konf...           • Ücretli Öğretmenlerden Örnek Davranış Iğdır’ın Mezra köyünde  ek ders karşılığı öğretmenlik yapan Ahmet Murat ...           • Iğdır Milletvekili Dr.Eksik: Metsamor Nükleer Santrali Kapatılmalıdır Halkların Demokratik Partisi Iğdır Milletvekili Dr.Habip EKSİK ; Iğdır’a sadece 16 km. uzakl...           • Hastanede Tıbbi Atık ve Çevre Sağlığı Standı Açıldı Sıfır Atık Projesinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi, sağlık ç...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1016733
Aktif: 29
Bugün: 1334
Dün: 1552
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2506 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1984 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2625 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1924 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2920 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1036 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1808 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
783 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1327 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1024 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
845 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2815 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2219 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1629 İzlenme, 0 Yorum

Uz. Dr. Hatun Öztürk Çerik: Şarbon Hastalığına Dikkat

Şarbon ot yiyen hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Hastalığın etkeni ‘Bacillus anthracis’ olarak isimlendirilen sporlu bir basildir. Türkçe kaynaklarda öncesinde ‘Çoban çıbanı, Karakabarcık’ olarak da isimlendirilmiştir. Şarbon hastalığı insanlarda ve hayvanlarda bilinen en eski hastalıklardan biri olmasına karşın dünyada geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde hala görülen ve zaman zaman hayvanlarda salgın yapan bir hastalıktır. Şarbon ülkemizde endemik bir hastalıktır. Görülme sıklığı gittikçe azalmasına rağmen özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde daha sık görülmektedir. Yılın her döneminde görülebilen bu hastalık özellikle sıcak ve kurak aylarda daha fazla görülmektedir.

Hastalığın Bulaşma Yolları

Hastalık insanlara başlıca 3 yoldan bulaşabilir. 

1.Tarımsal: Şarbon ile enfekte hayvanlara direkt temas ile hastalık bulaşabilir. Hastalıklı veya ölen hayvanın kesilmesi, derisinin yüzülmesi, etinin kıyılması sonucu direkt temas ile deri şarbonu veya enfekte etlerin çiğ/az pişmiş olarak tüketilmesi sonrasında gastrointestinal (mide/barsak) şarbon gelişir. Ülkemizde görülen şarbon genellikle tarımsal kaynaklıdır. 

2.Endüstriyel: Şarbon sporları ile kontamine hayvansal ürünlerin (Keçi kılı, yün deri, post veya kemik gibi) sanayide işlenmesi esnasında insanlara bulaş olabilir. Sporların deriye bulaşması ile deri şarbonu, inhalasyonu ile de akciğer şarbonu gelişebilir. 

3.Laboratuar kaynaklı veya biyolojik silah olarak da şarbon bulaşı olabilmektedir. 
Şarbonun insandan insana bulaşı gösterilmemiştir. 

Risk Grupları

Hayvancılık ile uğraşanlar, çobanlar, kasaplar, mezbaha işçileri, dericilik ile uğraşanlar, veteriner hekimler ve laboratuar çalışanları şarbon bulaşı açısından risk altındadırlar.

Deri Şarbonu

Deri şarbonunda lezyonlar genellikler yüz, boyun, eller ve kollar gibi vücudun açık yerlerinde görülür. Şarbonun cilde temasından yaklaşık 1-5 gün içerisinde deride önce kırmızı bir yara oluşur. Sonrasında yara kabarır ve ortasında çöküntü olur. Birkaç gün içinde lezyonun ortası mavi-siyah rengi alır ve ülserleşmeye başlar. Lezyonun etrafı şiş ve ödemlidir. Şarbon lezyonu ağrısızdır. Hasta tedavi edilmediğinde ya da geç tedavi edildiğinde mikrop, lenf bezlerinden kana, kandan diğer organlara yayılabilir. Bu nedenle erken dönemde tanıyı koyup, hemen tedaviye başlamak çok önemlidir.

Şarbondan Korunma

Şarbon etkeni ile toprak bir defa kontamine olursa bu bakteri uzun süre toprakta varlığını sürdürür. Hayvanlar merada otlanırken enfekte olurlar. Şarbon hastalığından ölen hayvanlardan çıkan sıvı, kan veya dışkı ile şarbon bakterisi yeni alanlara bulaşır. Şarbondan ölen hayvanın kanı pıhtılaşmaz ve ağız burun ve anüsten koyu pıhtılaşmamış kan akar. Bu gibi şüpheli ölümlerde etrafa kan bulaşmaması için veteriner hekim gelinceye kadar hayvanın bütün doğal delikleri tentürdiyotlu pamuk veya benzeri bezlerle kapatılmalıdır. Şüpheli hayvan leşlerine çıplak el ile dokunulmamalı, kesilmemeli ve kedi köpek gibi diğer hayvanların teması engellenmelidir. Şarbondan ölen hayvanların eti tüketilmemelidir. Karkas usulüne uygun olarak yakılmalı veya su kaynaklarından uzak bir yere derin olarak veteriner hekim kontrolünde gömülmesi çok önem arz etmektedir. Ayrıca ahır ve malzemelerin dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

Uz. Dr. Hatun ÖZTÜRK ÇERİK
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

Haber tarihi: 03 / 10 / 2018
Haber Okunma: 329
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ağız ve Diş Sağlığı Programı ile Diyaliz Programına YÖK’ten Onay Çıktı
Sonraki: Iğdır Üniversitesi Öğrencileri Havalimanında Karşılıyor
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi