Sema Ünlü Sadak Mezzito Fabrikasını Ziyaret Etti Iğdır Valisi Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi, organize san...           • HAK-PAR Iğdır Merkez İlçe Kongresi Yapıldı Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Iğdır merkez ilçe kongresi bugün (...           • Iğdır Spor Kendi Evinde Berabere Kaldı Iğdır spor bugün (21.10.2018) Kendi Sahasında Konuk Ettiği Görele sporla 1-1 berabere ka...           • "Muhtarlar Gününde" Muhtarları Unutmayan Biri Vardı Iğdır Valisi Enver Ünlü, bugün (19 Ekim 2018 Cuma) Muhtarlar Günü mü...           • Rektör Alma Iğdırlı Çiftçileri Kırmadı: Çiftçi Eğitim Merkezi Kuruldu Her zaman çiftçinin yanında olduğunu gösteren Iğdır üniversitesi ‘&C...           • Çocuğunuzu Göz Muayenesine Götürüyor Musunuz? Sağlıklı bir birey olarak yetişmek her çocuğun hakkıdır. Çocuğunun göz sağlığın...           • Sağlık Meslek Yüksek Okulunda Ortopedik Protez-Ortez Programı Açıldı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Bünyesinde Ortopedik Protez Ve Ortez Programı A&cce...           • Karakoyunlu'da Kurumlararası Futbol Heyecanı Devam ediyor Iğdır'a bağlı Karakoyunlu İlçe Kaymakamı Kamil Güzel'in girişimleriyle Gençlik ...           • IĞDIR’DA İLK SOYA HASADI BAŞLADI Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün girişimleri ve Teknik desteği ile İl...           • İl Sağlık Müdürlüğünden “Dünya Meme Sağlığı Günü” Standı “Dünya Meme Sağlığı Günü” dolayısıyla İl Sağlık Müdürü D...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 984590
Aktif: 7
Bugün: 166
Dün: 1240
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1312 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2313 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2465 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1833 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2756 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
895 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1597 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
660 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1209 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
871 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
731 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2690 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2051 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1504 İzlenme, 0 Yorum

Uz. Dr. Hatun Öztürk Çerik: Şarbon Hastalığına Dikkat

Şarbon ot yiyen hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Hastalığın etkeni ‘Bacillus anthracis’ olarak isimlendirilen sporlu bir basildir. Türkçe kaynaklarda öncesinde ‘Çoban çıbanı, Karakabarcık’ olarak da isimlendirilmiştir. Şarbon hastalığı insanlarda ve hayvanlarda bilinen en eski hastalıklardan biri olmasına karşın dünyada geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde hala görülen ve zaman zaman hayvanlarda salgın yapan bir hastalıktır. Şarbon ülkemizde endemik bir hastalıktır. Görülme sıklığı gittikçe azalmasına rağmen özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde daha sık görülmektedir. Yılın her döneminde görülebilen bu hastalık özellikle sıcak ve kurak aylarda daha fazla görülmektedir.

Hastalığın Bulaşma Yolları

Hastalık insanlara başlıca 3 yoldan bulaşabilir. 

1.Tarımsal: Şarbon ile enfekte hayvanlara direkt temas ile hastalık bulaşabilir. Hastalıklı veya ölen hayvanın kesilmesi, derisinin yüzülmesi, etinin kıyılması sonucu direkt temas ile deri şarbonu veya enfekte etlerin çiğ/az pişmiş olarak tüketilmesi sonrasında gastrointestinal (mide/barsak) şarbon gelişir. Ülkemizde görülen şarbon genellikle tarımsal kaynaklıdır. 

2.Endüstriyel: Şarbon sporları ile kontamine hayvansal ürünlerin (Keçi kılı, yün deri, post veya kemik gibi) sanayide işlenmesi esnasında insanlara bulaş olabilir. Sporların deriye bulaşması ile deri şarbonu, inhalasyonu ile de akciğer şarbonu gelişebilir. 

3.Laboratuar kaynaklı veya biyolojik silah olarak da şarbon bulaşı olabilmektedir. 
Şarbonun insandan insana bulaşı gösterilmemiştir. 

Risk Grupları

Hayvancılık ile uğraşanlar, çobanlar, kasaplar, mezbaha işçileri, dericilik ile uğraşanlar, veteriner hekimler ve laboratuar çalışanları şarbon bulaşı açısından risk altındadırlar.

Deri Şarbonu

Deri şarbonunda lezyonlar genellikler yüz, boyun, eller ve kollar gibi vücudun açık yerlerinde görülür. Şarbonun cilde temasından yaklaşık 1-5 gün içerisinde deride önce kırmızı bir yara oluşur. Sonrasında yara kabarır ve ortasında çöküntü olur. Birkaç gün içinde lezyonun ortası mavi-siyah rengi alır ve ülserleşmeye başlar. Lezyonun etrafı şiş ve ödemlidir. Şarbon lezyonu ağrısızdır. Hasta tedavi edilmediğinde ya da geç tedavi edildiğinde mikrop, lenf bezlerinden kana, kandan diğer organlara yayılabilir. Bu nedenle erken dönemde tanıyı koyup, hemen tedaviye başlamak çok önemlidir.

Şarbondan Korunma

Şarbon etkeni ile toprak bir defa kontamine olursa bu bakteri uzun süre toprakta varlığını sürdürür. Hayvanlar merada otlanırken enfekte olurlar. Şarbon hastalığından ölen hayvanlardan çıkan sıvı, kan veya dışkı ile şarbon bakterisi yeni alanlara bulaşır. Şarbondan ölen hayvanın kanı pıhtılaşmaz ve ağız burun ve anüsten koyu pıhtılaşmamış kan akar. Bu gibi şüpheli ölümlerde etrafa kan bulaşmaması için veteriner hekim gelinceye kadar hayvanın bütün doğal delikleri tentürdiyotlu pamuk veya benzeri bezlerle kapatılmalıdır. Şüpheli hayvan leşlerine çıplak el ile dokunulmamalı, kesilmemeli ve kedi köpek gibi diğer hayvanların teması engellenmelidir. Şarbondan ölen hayvanların eti tüketilmemelidir. Karkas usulüne uygun olarak yakılmalı veya su kaynaklarından uzak bir yere derin olarak veteriner hekim kontrolünde gömülmesi çok önem arz etmektedir. Ayrıca ahır ve malzemelerin dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

Uz. Dr. Hatun ÖZTÜRK ÇERİK
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

Haber tarihi: 03 / 10 / 2018
Haber Okunma: 239
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Ağız ve Diş Sağlığı Programı ile Diyaliz Programına YÖK’ten Onay Çıktı
Sonraki: Iğdır Üniversitesi Öğrencileri Havalimanında Karşılıyor
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi