Sema Ünlü Sadak Mezzito Fabrikasını Ziyaret Etti Iğdır Valisi Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi, organize san...           • HAK-PAR Iğdır Merkez İlçe Kongresi Yapıldı Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Iğdır merkez ilçe kongresi bugün (...           • Iğdır Spor Kendi Evinde Berabere Kaldı Iğdır spor bugün (21.10.2018) Kendi Sahasında Konuk Ettiği Görele sporla 1-1 berabere ka...           • "Muhtarlar Gününde" Muhtarları Unutmayan Biri Vardı Iğdır Valisi Enver Ünlü, bugün (19 Ekim 2018 Cuma) Muhtarlar Günü mü...           • Rektör Alma Iğdırlı Çiftçileri Kırmadı: Çiftçi Eğitim Merkezi Kuruldu Her zaman çiftçinin yanında olduğunu gösteren Iğdır üniversitesi ‘&C...           • Çocuğunuzu Göz Muayenesine Götürüyor Musunuz? Sağlıklı bir birey olarak yetişmek her çocuğun hakkıdır. Çocuğunun göz sağlığın...           • Sağlık Meslek Yüksek Okulunda Ortopedik Protez-Ortez Programı Açıldı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Bünyesinde Ortopedik Protez Ve Ortez Programı A&cce...           • Karakoyunlu'da Kurumlararası Futbol Heyecanı Devam ediyor Iğdır'a bağlı Karakoyunlu İlçe Kaymakamı Kamil Güzel'in girişimleriyle Gençlik ...           • IĞDIR’DA İLK SOYA HASADI BAŞLADI Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün girişimleri ve Teknik desteği ile İl...           • İl Sağlık Müdürlüğünden “Dünya Meme Sağlığı Günü” Standı “Dünya Meme Sağlığı Günü” dolayısıyla İl Sağlık Müdürü D...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 984590
Aktif: 7
Bugün: 166
Dün: 1240
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1312 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2313 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2465 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1833 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2756 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
895 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1597 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
660 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1209 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
871 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
731 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2690 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2051 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1504 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır İl Müftüsü Mustafa Tekin'den Muharrem Ve Aşura Mesajı

Muharrem ayı, İslam’da savaş yapılması haram olan dört hicri aylardan biri ve içinde tarih boyunca peygamberleri ve bütün müminleri ilgilendiren önemli hadiseleri barındırması açısından en önemlisidir. Muharrem ayı, Müslümanlar için dinî, tarihi ve insani açıdan birçok mesajı barındıran önemli bir zaman dilimidir. Müslümanlar açısından önemli kabul edilen hicri yılbaşı, bu ay ile başlatılmıştır.

10 Muharrem Aşura gününde Kerbelâ’da, tarihin en büyük trajedilerinden biri yaşanmıştır. Bütün Müslümanların göz bebeği ve Sevgili Peygamberimiz’ in (s.a.s), “cennet gençlerinin efendileri” diye övdüğü, Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın ciğerparesi olan Hz. Hüseyin efendimiz ve çoğu Ehl-i Beyt’ten 70’den fazla masum insanın Kerbela’ da şehit edilmesi, Muharrem ayını bir hüzün mevsimine dönüştürmüştür.

Bizim kültürümüzde zalimin de mazlumun da mezhebine ve meşrebine bakılmaz. Bize göre Müslüman, her daim zalime karşı mazlumun yanında durmalı ve vicdan sahibi olmalıdır. Yürekleri yakan bu acı vesilesiyle, mezhebi, meşrebi, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun, Resûl-i Ekrem’e, ashabına, ehl-i beytine ve bütün müminlere taziyelerimizi iletiyor, bu acının her müminin ortak acısı olduğunu açıkça vurguluyoruz.

İyi bilinmelidir ki, Hz. Hüseyin’in ailesi, çocukları, yakın akrabaları ve dostlarıyla Kerbela’ya gitmesi, onun Allah ve Peygamber yolunda olduğunu, hak ve adaleti savunduğunu, baskıya ve zulme karşı direndiğini ortaya koymaktadır. Hz. Hüseyin’in o günlerde yaptığı konuşmaları ve verdiği mesajları dikkatle incelediğimizde tüm kaygısının, İslam ve ümmet olduğu görülmektedir. Bunun için İslam’a ve ümmete, mukaddesata, birliğe ve beraberliği, barış ve huzura, sevgi ve kardeşliğe zarar verecek en ufak söz veya davranış Hz. Hüseyin tarafından tasvip edilemeyeceğini bilmek durumundayız. Unutulmamalıdır ki; ümmetin vahdetine, İslam kardeşliğine, milli birlik ve beraberliğe, sevgi, barış ve huzura, söz ve fiilleriyle sahip çıkan ve destek verenlerin mezhebi, meşrebi, dili ve ırkı ne olursa olsun hepsi Hz. Hüseyin efendimizin yolundadır.

Bugünlerde bizlere düşen en önemli vazife, Aşura ve Kerbela’yı doğru okumak ve doğru anlamaktır. Yapmamız gereken, bu acı hadiseden faydalı dersler çıkarmak ve İslam coğrafyasında fitneye, fesada, ayrılık ve gayrılığa değil bir birlik-beraberliğe davet etmek ve sahip çıkmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle ümmeti olmakla şeref duyduğumuz Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’e, onun âline, ashabına salat ve selam ediyor; Hz. Hüseyin Efendimizi, Kerbela şehitlerini ve bugüne kadar hak, hakikat, adalet, ahlâk, erdem ve fazilet için, ümmetin izzet ve şerefi için, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu cennet vatan için can veren bütün şühedayı rahmet, minnet, şükran, saygı ve tazim ile yâd ediyor, bu elim hadiseden dersler çıkaran ümmet olmamızı, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun İslam toplumunda birlik ve beraberliği tesis etmeyi yüce rabbimizden niyaz ediyorum.

18 Eylül “Şehitler ve Gaziler Günü” münasebetiyle de şehit ve gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anar, kahramanlık destanları ve şehit kanlarıyla bize emanet edilen bu aziz vatanın bölünmez bütünlüğünü millet olarak koruma kararlılığımızı sonsuza dek sürdüreceğimizi belirtir, bu konuda yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla çalışan bütün askerlerimize, polislerimize ve emniyet güçlerimize yüce Allah’tan muvaffakiyetler dilerim.

Mustafa TEKİN

Iğdır İl Müftüsü

Haber tarihi: 20 / 09 / 2018
Haber Okunma: 198
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Boşanmak İsteyen 8 Çocuk Annesi Eşini Bıçaklayarak Öldürdü
Sonraki: Iğdır İl Müftülüğünden İmam Hatiplilere Ziyaret...
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi