HDP Aday Adaylık Başvurusunu 18 Aralık'a Kadar Uzattı   HDP aday adaylık başvuruları 18 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Iğdır HDP'de aday ada...           • Sema Ünlü Hanımefendiden Ev Ziyaretleri... Vali Enver Ünlü'nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi, Iğdır Cumhuriyet Mahallesi...           • İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen Görevine Başladı Ankara Milli eğitim Müdürlüğünde şube müdürü olarak çalı...           • YSK Yerel Seçimler İçin Takvimi Açıkladı Yüksek Seçim Kurulu, yerel seçimlerde uygulanacak seçim takvimini a&cced...           • Iğdır’da Halka Hitap Eden Buldan, Ehmedê Xanî Kütüphanesini Açtı Iğdır'da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Leyla Güven'in tecride karşı başlattığı ...           • Skisilkroad DYO için ‘Kış Turizmi Eşgüdümlü Alt Kurulu’ Oluşturuldu DAP İdaresi’nin sorumluluk alanında bulunan Erzurum, Erzincan, Kars illeri için &lsqu...           • Iğdır Eğitim Bir-Sen'in İkinci Olağan Kongresi Yapıldı Eğitim Bir- Sen Iğdır şubesi 2. Olağan kongresi 08.12.2018 tarihinde Kültür merkezi konf...           • Ücretli Öğretmenlerden Örnek Davranış Iğdır’ın Mezra köyünde  ek ders karşılığı öğretmenlik yapan Ahmet Murat ...           • Iğdır Milletvekili Dr.Eksik: Metsamor Nükleer Santrali Kapatılmalıdır Halkların Demokratik Partisi Iğdır Milletvekili Dr.Habip EKSİK ; Iğdır’a sadece 16 km. uzakl...           • Hastanede Tıbbi Atık ve Çevre Sağlığı Standı Açıldı Sıfır Atık Projesinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi, sağlık ç...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1016733
Aktif: 30
Bugün: 1336
Dün: 1552
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2506 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1984 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2625 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1924 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2920 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1036 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1808 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
783 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1327 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1024 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
845 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2815 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2219 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1629 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır İl Müftüsü Mustafa Tekin'den Muharrem Ve Aşura Mesajı

Muharrem ayı, İslam’da savaş yapılması haram olan dört hicri aylardan biri ve içinde tarih boyunca peygamberleri ve bütün müminleri ilgilendiren önemli hadiseleri barındırması açısından en önemlisidir. Muharrem ayı, Müslümanlar için dinî, tarihi ve insani açıdan birçok mesajı barındıran önemli bir zaman dilimidir. Müslümanlar açısından önemli kabul edilen hicri yılbaşı, bu ay ile başlatılmıştır.

10 Muharrem Aşura gününde Kerbelâ’da, tarihin en büyük trajedilerinden biri yaşanmıştır. Bütün Müslümanların göz bebeği ve Sevgili Peygamberimiz’ in (s.a.s), “cennet gençlerinin efendileri” diye övdüğü, Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın ciğerparesi olan Hz. Hüseyin efendimiz ve çoğu Ehl-i Beyt’ten 70’den fazla masum insanın Kerbela’ da şehit edilmesi, Muharrem ayını bir hüzün mevsimine dönüştürmüştür.

Bizim kültürümüzde zalimin de mazlumun da mezhebine ve meşrebine bakılmaz. Bize göre Müslüman, her daim zalime karşı mazlumun yanında durmalı ve vicdan sahibi olmalıdır. Yürekleri yakan bu acı vesilesiyle, mezhebi, meşrebi, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun, Resûl-i Ekrem’e, ashabına, ehl-i beytine ve bütün müminlere taziyelerimizi iletiyor, bu acının her müminin ortak acısı olduğunu açıkça vurguluyoruz.

İyi bilinmelidir ki, Hz. Hüseyin’in ailesi, çocukları, yakın akrabaları ve dostlarıyla Kerbela’ya gitmesi, onun Allah ve Peygamber yolunda olduğunu, hak ve adaleti savunduğunu, baskıya ve zulme karşı direndiğini ortaya koymaktadır. Hz. Hüseyin’in o günlerde yaptığı konuşmaları ve verdiği mesajları dikkatle incelediğimizde tüm kaygısının, İslam ve ümmet olduğu görülmektedir. Bunun için İslam’a ve ümmete, mukaddesata, birliğe ve beraberliği, barış ve huzura, sevgi ve kardeşliğe zarar verecek en ufak söz veya davranış Hz. Hüseyin tarafından tasvip edilemeyeceğini bilmek durumundayız. Unutulmamalıdır ki; ümmetin vahdetine, İslam kardeşliğine, milli birlik ve beraberliğe, sevgi, barış ve huzura, söz ve fiilleriyle sahip çıkan ve destek verenlerin mezhebi, meşrebi, dili ve ırkı ne olursa olsun hepsi Hz. Hüseyin efendimizin yolundadır.

Bugünlerde bizlere düşen en önemli vazife, Aşura ve Kerbela’yı doğru okumak ve doğru anlamaktır. Yapmamız gereken, bu acı hadiseden faydalı dersler çıkarmak ve İslam coğrafyasında fitneye, fesada, ayrılık ve gayrılığa değil bir birlik-beraberliğe davet etmek ve sahip çıkmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle ümmeti olmakla şeref duyduğumuz Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’e, onun âline, ashabına salat ve selam ediyor; Hz. Hüseyin Efendimizi, Kerbela şehitlerini ve bugüne kadar hak, hakikat, adalet, ahlâk, erdem ve fazilet için, ümmetin izzet ve şerefi için, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu cennet vatan için can veren bütün şühedayı rahmet, minnet, şükran, saygı ve tazim ile yâd ediyor, bu elim hadiseden dersler çıkaran ümmet olmamızı, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun İslam toplumunda birlik ve beraberliği tesis etmeyi yüce rabbimizden niyaz ediyorum.

18 Eylül “Şehitler ve Gaziler Günü” münasebetiyle de şehit ve gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anar, kahramanlık destanları ve şehit kanlarıyla bize emanet edilen bu aziz vatanın bölünmez bütünlüğünü millet olarak koruma kararlılığımızı sonsuza dek sürdüreceğimizi belirtir, bu konuda yurt içinde ve yurt dışında kararlılıkla çalışan bütün askerlerimize, polislerimize ve emniyet güçlerimize yüce Allah’tan muvaffakiyetler dilerim.

Mustafa TEKİN

Iğdır İl Müftüsü

Haber tarihi: 20 / 09 / 2018
Haber Okunma: 257
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: Boşanmak İsteyen 8 Çocuk Annesi Eşini Bıçaklayarak Öldürdü
Sonraki: Iğdır İl Müftülüğünden İmam Hatiplilere Ziyaret...
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi